بیوگرافی

محمدرضا شجریان

 

محمدرضا شجریان
شجریان در کنسرت لندن
شجریان در کنسرت لندن
اطلاعات هنرمند
نام اصلی محمدرضا شجریان
تولد ۱ مهر ۱۳۱۹
مشهد-خراسان-ایران
سبک‌ها موسیقی سنتی ایرانی
فعالیت(ها) خواننده
مدت فعالیت از ۱۳۵۰ تا کنون
ناشر(ها) شرکت دل آواز


محمدرضا شجریان (۱ مهر ۱۳۱۹ در مشهد) خواننده پرآوازه موسیقی سنتی ایرانی[۱] و یکی از نام‌دارترین هنرمندان در عرصهٔ موسیقی جهان است.[۲]

 

 زندگی

محمدرضا شجریان، اول مهر ۱۳۱۹ در مشهد زاده شد. خواندن را از کودکی با همان لحن کودکانه آغاز کرد. از کودکی با توجه به استعداد و صدای خوبش تحت تعلیم پدر که خود قاری قرآن بود مشغول به پرورش صدای خویش شد و در سال ۱۳۳۱، برای نخستین بار، صدای تلاوت قرآن او از رادیو خراسان پخش می‌شود.

وی در سال ۱۳۳۸ به دانشسرای مقدماتی در مشهد رفت و از همان سال برای نخستین بار با یک معلم موسیقی آشنا شد.[۳]

وی پس از دریافت دیپلم دانشسرای عالی، به استخدام آموزش و پرورش در آمد و به تدریس مشغول شد و در این زمان با سنتور آشنا شد. در سال ۱۳۳۷ به رادیو خراسان رفت و در رشته آواز مشغول فعالیت شد. سپس برای اجرای برنامه‌های گلها به تهران نزد استاد داوود پیرنیا دعوت شد و در بیش از یکصد برنامه گلها و برگ سبز شرکت کرد. شجریان در سال ۱۳۴۰ ازدواج کرد که حاصل آن سه دختر و یک پسر (همایون) بود.[۳] او در سال ۱۳۴۶ به تهران رفت و با احمد عبادی آشنا شد و از سال ۱۳۴۶ در کلاس اسماعیل مهرتاش شرکت نمود. همچنین برای آموختن خوشنویسی در انجمن خوشنویسان نزد استاد ابراهیم بوذری رفت. او از سال ۱۳۴۷، خوشنویسی را نزد استاد حسن میرخانی ادامه داد. وی در سال ۱۳۴۹، درجهٔ ممتاز را در خوشنویسی بدست آورد.[۳]

شجریان تا سال ۱۳۵۰ با نام مستعار سیاوش بیدکانی با رادیو همکاری می‌کرد، ولی بعد از آن از نام خود استفاده کرد.[۳] در ۱۳۵۰ با فرامرز پایور آشنا شد و یادگیری سنتور و ردیف‌های آوازی را نزد وی دنبال کرد.[۳] در سال ۱۳۵۱ در برنامهٔ گلها با استاد نورعلی خان برومند آشنا شد و به آموختن شیوهٔ آوازی طاهرزاده نزد او پرداخت. از سال ۱۳۵۲ نزد عبدالله دوامی کلیه ردیف‌های موسیقی و شیوه‌های تصنیف‌خوانی را فرا گرفت. در همین سال به همراه گروهی از هنرمندان چون محمدرضا لطفی، ناصر فرهنگ‌فر، حسین علیزاده، جلال ذوالفنون و داوود گنجه‌ای، مرکز حفظ و اشاعه موسیقی را به سرپرستی استاد داریوش صفوت بنا نهاد.

وی شیوه‌های آوازی اقبال السلطان، تاج اصفهانی، میرزا ظلی، ادیب خوانساری، قوامی و بنان را روی صفحات و نوارها به دقت دنبال کرد. از سال ۱۳۵۴، تدریس هنرجویان را در رشته آواز در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۵۸ با تعطیلی این رشته کار تدریس خود را پایان داد. در سال ۱۳۵۵ به همراه هوشنگ ابتهاج و برخی هنرمندان دیگر از رادیو کناره‌گیری کرد.[۳] شجریان در سال ۱۳۵۶ شرکت دل‌آواز را بنیان‌گذاری کرد. همچنین در سال ۱۳۵۷ در مسابقه تلاوت قرآن کشوری رتبه اول را به دست آورد.[۳]

در ۱۳۵۷ چندین سرود میهنی اجرا کرد و همکاری خود را با سازمان‌های دولتی ادامه نداد و در خانه به تحقیق و تدوین ردیف‌های آوازی پرداخته و به آموزش شاگردان قدیمی‌اش همت گماشت. در فاصله سال‌های دههٔ شصت، شجریان همکاری گسترده‌ای را با پرویز مشکاتیان آغاز کرد که حاصل آن آلبوم‌هایی چون ماهور، بیداد همایون، آستان جانان، نوا و دستان بود. در این سال‌ها به همراه گروه عارف کنسرت‌هایی را در خارج از ایران اجرا کرد.[۳]

پس از سال ۱۳۶۸ به همراه داریوش پیرنیاکان و جمشید عندلیبی به اجرای کنسرت در آمریکا و اروپا پرداخت. این گروه در سال بعد، کنسرت‌هایی را برای جمع‌آوری کمک مردم دنیا به زلزله‌زدگان رودبار انجام داد. آلبوم‌های دل مجنون، سرو چمان، یاد ایام و آسمان عشق با همکاری گروه آوا و نیز دلشدگان با آهنگسازی حسین علیزاده در این سال‌ها منتشر شدند. در سال ۱۳۷۴، شجریان کنسرت‌هایی در شهرهای اصفهان، شیراز، ساری، کرمان و سنندج برگزار کرد و در همین سال، آلبوم چشمه نوش را با محمدرضا لطفی و مدتی بعد، در خیال را با همکاری مجید درخشانی منتشر کرد. وی در سال ۱۳۷۷، آلبوم شب، سکوت، کویر را با آهنگسازی کیهان کلهر منتشر کرد که کیهان کلهر را به عنوان یک نوازندهٔ سرشناس کمانچه مطرح کرد.

شجریان در سال ۱۳۷۸ جایزه پیکاسو را از طرف سازمان یونسکو دریافت کرد.[۴] از سال ۱۳۷۹ با حسین علیزاده، کیهان کلهر و پسرش همایون به اجرای کنسرت پرداخت که حاصل آن، آلبوم‌های زمستان است، بی تو به سر نمی‌شود، فریاد، ساز خاموش و سرود مهر بود. در سال ۱۳۸۲، به همراه همین گروه برای کمک به زلزله‌زدگان بم کنسرتی در تهران با نام هم‌نوا با بم اجرا کرد.

از سال ۱۳۸۶، شجریان به همکاری با گروه آوا پرداخت و کنسرت‌هایی در تهران، اصفهان، اروپا، آمریکا و کانادا اجرا کرد. در همین سال و در مراسم درگذشت مادرش، پس از ۳۰ سال، دعای ربنا را دوباره خواند.[۵] شجریان اکنون به همراه پسرش همایون شجریان به ترویج و اشاعه موسیقی اصیل و سنتی ایرانی می‌پردازد. پس از برگزاری کنسرت شجریان در ونکوور کانادا، گلوب اند میل، شجریان را افسانهٔ موسیقی شرق معرفی کرد.[۶]

کنسرت‌ها

شجریان کنسرت‌های زیادی برگزار کرده‌است، که کنسرت راست‌پنجگاه به همراه محمدرضا لطفی و ناصر فرهنگ‌فر از مهم‌ترین آنها به شمار می‌رود. از کارهای دیگرش، همکاری با گروه عارف و شیدا و همچنین چاووش بود که آثاری به یادماندنی موسیقی ایران را شامل می‌شوند. کنسرت هم نوا با بم نیز از جمله کنسرت‌های به یاد ماندنی استاد شجریان می‌باشد که در آن کنسرت، سبک جدیدی از آواز مرغ سحر را با هم‌خوانی فرزند برومندش اجرا نمود. پس از آن با اجرای کنسرت‌های بسیار به همراه استادان دیگر به شناساندن موسیقی ایران در جهان کارهای بسیاری انجام داد که هنوز هم ادامه دارد. به همراه پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی، حسین علیزاده، محمد موسوی، داریوش پیرنیاکان، حسن کسایی و دیگر استادان، کارهای بسیاری ضبط کرده‌است. وی در بهار ۱۳۸۶ به همراه مجید درخشانی، سعید فرج‌پوری، محمد فیروزی و فرزندش همایون شجریان، کنسرت‌هایی در چند کشور اروپایی انجام داد. این کنسرت، در تابستان و پاییز ۱۳۸۶ در تهران و اصفهان نیز اجرا شد.

 استادان آواز

اسماعیل مهرتاش، رضا قلی میرزا ظلی، تاج اصفهانی، احمد عبادی، عبدالله دوامی، اقبال‌السلطان آذر، قمرالملوک وزیری، نورعلی برومند و محمود کریمی از جمله استادانی بودند که محمدرضا شجریان ردیفها، گوشه‌ها، و دوره‌های آوازی موسیقی ایرانی را نزد آنها تمرین کرد.

وی همچنین نوازندگی سنتور را نزد جلال اخباری و استاد فرامرز پایور آموخت.

خود عبدالله خان دوامی شاگرد افرادی چون میرزا عبدالله و درویش خان از بزرگان موسیقی و آواز ایرانی بوده‌است.

 همکاری با رادیو و تلویزیون

برای اولین بار در سن ۱۲ سالگی به تلاوت قرآن در رادیو محلی پرداخت و در سال ۱۳۳۷، ۱۸ ساله بود که مشغول به همکاری با رادیو خراسان شد. سال ۱۳۴۶ به تهران آمد و در اواخر دهه ۴۰ و تا سال ۵۶ با «رادیو ایران» همکاری کرد. به دلیل مخالفت خانواده با نام مستعار «سیاوش بیدگانی» در برنامه «برگ سبز» و «گلهای تازه» اجراهای بسیاری توسط کنسرت رادیو به همراه محمدرضا لطفی، جلیل شهناز، حسن ناهید، ناصر فرهنگ‌فر و دیگر نوازندگان آن دوره اجرا کرد. در سال‌های آخر حکومت محمدرضا شاه پهلوی، شاه ایران، همکاری خود را به گفته خود به دلیل «پخش آهنگ‌های مبتذل» با رادیو و تلویزیون قطع کرد. پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران و متعاقب آن انقلاب فرهنگی سال ۱۳۵۹ و قطع برنامه‌های موسیقی، همکاری او نیز با رادیو قطع شد.

در سال‌های اخیر و پس از اصلاحات، رادیو فرهنگ، در برنامه نیستان برخی از کارهای قدیمی و جدید او را پخش می‌کند، همچنین شبکه چهار جمهوری اسلامی در برنامه‌ای تحت عنوان آوای ایرانی، با استفاده از «گنجینه گلهای تازه رادیو ایران» آواز شجریان را همراه با تصاویری از خوشنویسی، نگارگری و دیگر هنرهای ایرانی پخش می‌کند.اخیرا در حال تدارک کنسرتی در دوبی میباشد.

 جوایز

در سال ۱۳۷۸ موفق به دریافت جایزه پیکاسو و دیپلم افتخار از طرف سازمان یونسکو در پاریس شد. این جایزه هر پنج سال به هنرمندی که برای شناساندن فرهنگ و هنر کشورش می‌کوشد اهدا می‌شود. پیش از وی، این جایزه را نصرت فاتح‌علی‌خان خواننده قوالی از پاکستان دریافت کرده بود.

محتوای کاری

بیشتر آوازها و تصنیف‌های اجرا شده گزیده‌ای بوده از اشعار شاعران بزرگ ایران چون سعدی، حافظ، مولوی، باباطاهر، خیام، عطار و برخی تصنیف‌های قدیمی با مضامین عاشقانه، و اجتماعی. وی همچنین، در برخی کنسرت‌ها و کارهای جدیدتر خود از «شعر نو» شاعرانی چون فریدون مشیری، نیما یوشیج، سهراب سپهری، شفیعی کدکنی، مهدی اخوان‌ثالث و هوشنگ ابتهاج استفاده کرده‌است. از جمله کارهای مشترک او گزیده‌ای است از رباعیات خیام با صدای شجریان و رباعی‌خوانی احمد شاملو.

 خوشنویسی

محمدرضا شجریان علاوه بر استعدادش در آوازخوانی، علاقه زیادی به خوشنویسی ایرانی دارد و از او به عنوان یکی از خوشنویسان معاصر یاد می‌شود. او از سال ۱۳۴۴ به فراگیری نستعلیق نزد استادان ابراهیم بوذری، و حسین میرخانی پرداخت. او در حال حاضر دارای درجه ممتاز در خط نستعلیق می‌باشد و سبک ویژه خود را در خوشنویسی دنبال می‌کند.

 آثار

 کنسرت‌ها

 شاگردان

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 16:34  توسط سعید دامغانی | 
محمد نوری (۱ دی ۱۳۰۸- کنون) خواننده ایرانی.

متولد ۱ دی ماه ۱۳۰۸ - فارغ التحصیل از هنرستان تاتر؛ و زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران و مبانی تاتر از دانشکدهٔ علوم اجتماعی - آواز را نزد خانم ئولین باغچه بان و تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه اساتید هنرستان عالی موسیقی _فراگرفت و شیوهٔ آواز خودرا متأثر از بافت و غنای زخمه ای اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی و محمد سریر می‌داند.دههٔ بیست، دوران آغاز نوعی تفکر در شعر و موسیقی آوازی دز میان مردم ایران، به ویژه نسل جوان بود که بخشی را می‌توان متأثر از نشر و پخش وسیع تر موسیقی علمی و آثار فولکلور کشورهای مختلف جهان از طریق رادیو و صفحات گرامافون دانست.«محمد نوری» در همین سالها _سنین نوجوانی_ با خواندن اشعار نوینی که بر روی نغمه‌های روز مغرب زمین و برخی قطعات کلاسیکِ آوازی سروده شده بود، کار خواندگی را آغاز کرد. او طی سالهای بعد با تکیه به تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود توانست هویت مستقلی به این اندیشه و گرایش ببخشد و با اجرای آثار اساتیدی که قبلا ذکر آنها رفت، فضای متفکر انه‌ای به گونهءآوازی خویش بخشید. آوازهای این استاد طی پنج دهه در میان سه نسل، شان و اعتبار ویژه‌ای کسب نموده‌است.این هنرمند در حاشیهٔ سالهای پرتلاش، با اجرای بیش از سیصد قطعهٔ 'آوازی، تقریر و ترجمهٔ مقالات و سرودن اشعاری از ترانه‌های ماندگار، بیش از پیش خودرا در دل مردم این مرزو بوم جا کرد.او اخیرا چند اجرا به نفع بیماران خاص داشت. صدای او برای نسل گذشته یاد آور لحظه‌های خوب و مهربانیهای سرشار و برای نسل امروز، آفرینندهء شیرین ترین خاطرات است. وی ترانه‌های میهنی زیادی اجرا کرده‌است.

فهرست آلبوم‌ها

 • در شب سرد زمستانی(دکلمه:احمدرضااحمدی-آهنگساز:فریبرزلاچینی,شعر:نیما)

۱. در شب سرد زمستانی ۲. داستان زندگی من ۳. قو ۴. بر سر قایقش ۵. تو را من چشم در راهم ۶. از دور ۷. داستانی نه تازه ۸. هنگام که گریه می‌دهد ساز ۹. ری را ۱۰. پدرم ۱۱. خانه‌ام ابریست ۱۲. اجاق سرد

۱. چوپان ۲. تو بیو ۳. سرزمین خورشید ۴. ای دیار خوب من ۵. مارال ۶. شالیزار ۷. ای وطن ۸. بخفته دل ۹. نشو نشو ۱۰. گیلان جان ۱۱. لالایی

۱. ایران ایران ۲. دلاویزترین ۳. با نام تو ۴. قایقی باید ساخت ۵. دوران عاشق‌ها ۶. کوچ ۷. غم بیهودگی‌ها ۸. بی تو ۹. تولّدت مبارک

۱. ساقی ۲. مرغ سپیده ۳. آسمان روشن ۴. از روزگاران ۵. مژده نور ۶. همه آبی ۷. در ماه باران

 • جاودانه با عشق(آهنگساز:محمدسریر)

۱. اگر تو آمده بودی ۲. آواز با عشق ۳. باران ۴. سخن عشق ۵. روزی با غروب ۶. در سفر گم شدن ۷. کهکشان عشق ۸. شبهای تهران


 • شکوفه خاطرات ,گل مریم(آهنگساز: شهرام گلپریان)

۱. گل مریم ۲. گلچهره ۳. جمعه بازار ۴. مرغک زیبا ۵. آخرین درود ۶. رود آواره ۷. بزم خیال ۸. جنگ و جنگ ساز

 • چراغی در افق(آهنگساز:محمدسریر)

۱. چراغی در افق ۲. آواز با عشق ۳. نوازش باران ۴. حریر مهتاب ۵. شب تنهایی ۶. عشق دیرین ۷. حسرت ۸. کوره راه زندگی

۱. زمزمه ۲. باز اومد ۳. شکفتن ۴. خاموشی‌های ساحل ۵. رها ۶. لانه متروک ۷. سرزمین محبوب من

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 16:29  توسط سعید دامغانی | 

یاس (خواننده)

یاسر بختیاری از خوانندگان موسیقی رپ ایرانی است. وی در ۳۰ خرداد ۱۳۶۱ در تهران متولد شد او در سن ۱۶ سالگی ابتدا با گوش دادن به موسیقی رپ کار خود را آغاز کرد و این زمانی بود که پدرش از سفرهای تجاری اش از آلمان برگشت و برای او آخرین سی دی توپاک و سایر موسیقی های هیپ هاپ را آورد . پس از مرگ ناگهانی پدرش ، یاس با پذیرش مسئولیت خانواده و مراقبت از آنها مواجه شد . با بدهی هایی که پدرش برجا گذاشته بود به سختی قادر بود که از عهده خانواده و مخارج زندگی بر آید . یاس در سن 18 سالگی مجبور شد تمام آرزو های دانشگاه خود را کنار بگذارد و دانشگاه را ترک کند و شروع به کار نمود تا از کل خانواده حمایت نماید . این مقارن با زمانی بود که او شروع به نوشتن شعر نمود و سپس شعرها رابه موسیقی تبدیل کرد . این اولین راهی بود که او را با ذهن و فکر پدرش نزدیک میکرد . پس از زلزله بم در ایران ، یاس از جان باختن بسیاری از مردم ایران ( تقریباً 50 هزار نفر ) در این حادثه ، به شدت ناراحت شد و او آهنگ " بم " را برای اولین بار نوشت و این آغاز حرفه خوانندگی او بود . او تشخیص داد که از طریق موسیقی رپ می تواند به مردم نزدیک شود و می تواند به سادگی و ساده تر از تمام فرم های موسیقی که فقط شامل چند دسته خواننده و شعر است تمام منظور خود را بیان کند . و فهمید که از طریق موسیقی ، قادر است به مردم الهام ببخشد و الهام بخش میلیون ها جوان ایرانی باشد ، سپس او تصمیم گرفت تا آهنگ های خود را برای دولت مطرح کند و مجوز ارائه یک آلبوم را بگیرد . او از مقامات اداری سالیان زیادی پاسخ نشنید . او تلاش زیادی کرد و بارها و بارها سبک آهنگ های او را ( رپ ) مورد استهزاء قرار دادند تا جایی که می گفتند شبیه خواندن روزنامه است . تا زمانی که با تلاش های او ، برای 6 آهنگ از 10 آهنگ او ، مجوز توسط دولت جمهوری اسلامی صادر شد ، او گفت که من در آهنگ هایم نفرین نمی کنم و راجع به سکس و تخلفات چیزی نمیگویم ، من می خواهم با افتخار در جلوی خانواده ام آهنگ هایم را اجرا کنم ، آهنگ من معمولاً با گله و شکایات از جامعه آغاز میشود . اما پایان آن همیشه امید است . و اهمیت این کار ، الهام بخشیدن به نسل جدید است تا از بهترین قوه پتانسیل و نهفته ی خود بهره بگیرند . در ضمن ما به این نیاز داریم و به این ترتیب در طول مدت کوتاهی یاس توانست از خواندن در جلوی یک دسته ی کوچک از مردم برای تمام ایران بخواند . موسیقی و آهنگ های او ، هم اکنون به وسیله ی میلیونها نفر دانلود می شود و به آن گوش می دهند و در وبسایت ها و پرشین بلاگ های مختلف می توان آنها را دید . در سال 2006 ، یاس آهنگ " سی دی رو بشکن " را نوشت و این درباره یک هنرپیشه ی زن ایرانی بود که قربانی لو رفتن فیلم شخصی خود شده بود . رسوایی کار این قربانی تا جایی پیش رفت که او کار خود را از دست داد . در آواز های یاس ، افرادی مورد انتقاد قرار گرفتند که در پخش کردن رسوایی مردم دخیل بودند و از آنها خواست تا این کار شرم آور را متوقف کنند . این آهنگ ، باعث شد تا جوانان ایرانی تکانی بخورند و هزاران نفر نوشتند و اعتراف کردند که این کار ( پخش سی دی ) را کنار گذاشتند و سی دی مذکور را شکستند . این آهنگ به وسیله میلیونها نفر فقط در ایران گوش فرا داده شد و دانلود گردید . آهنگ های یاس از آب های بین المللی نیز فراتر رفته و هم اکنون صدای نسل جدید چه در ایران و چه در خارج شده است و البته اغلب به او " توپاک فارسی " لقب داده اند . آهنگ " هویت من " با افتخار میراث فارسی توسط او خوانده شد و یاد آور فیلم جنجال بر انگیز 300 بوده است . این آهنگ به نوعی سوال و جواب ملی بوده که برای نسل های جوانتر به ویژه یهودیان ایرانی که مایلند تا خود را به فرهنگ و تاریخ غنی ایران ربط دهند بوده است . موسیقی او دارای یک فرم استاندارد جدید برای رپ فارسی می باشد و الهام گرفته از بسیاری از رپرهایی است که با پیام های مثبت و پر مفهوم وارد موسیقی می شوند . او با سایر موسیقیدانان همکاری دارد و قصد او معرفی رپ فارسی به جهان است . ضمناً یاس پیام امید و وحدت خود را به همه ی دنیا فرستاده است و به وسیله رسانه های گروهی جهان از او مصاحبه به عمل آمد که شبکه CNN و BBC و نشنال جغرافیا از آن جمله هستند . او همچنین قراردادی را با شرکت نشر موسیقی آمریکا " مدیبیا " به امضا رساند . انتشارات اِور گرین ( همیشه سبز ) ( اورگرین ، خانه ی آخرین کاتالوگ توپاک شاکور است که به وسیله آن مجوزی برای آواز خانی یاس و توپاک برای نشان دادن پل فرهنگی میان آن ها صادر شد ) . پس از عملکرهای موفق او در لندن و دوبی در سال 2008 ، یاس اخیراً موزیک جدیدی را نوشت و ضبط کرد و برای شنوندگان ایالات متحده اجرا خواهد کرد . سفر او تا سال 2009 در اروپا و استرلیا ، ادامه خواهد داشت .


اولین خواننده‌ی رپ است که در ایران برای پخش موسیقی مجوز گرفته است. یاس دو کنسرت در نیویورک آمریکا به همراهی سارا نایینی (خواننده بلوز) و شهرام شعرباف (از گروه راک اوهام) برگزار کرده است. اکثر ترانه‌های یاس تم اجتماعی دارند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 16:24  توسط سعید دامغانی | 

علیرضا افتخاری

 

‏۱۹ فوریهٔ ۲۰۰۹، ساعت ۰۳:۴۸ (UTC)Kassrra101

علیرضا افتخاری از خوانندگان موسیقی ایرانی است.

در سال فروردین ۱۳۳۷ در شهر اصفهان دیده به جهان گشود. استاد نخست ایشان ؛ استاد طباطبایی نوازندهٔ روشندل ویولون بودند که به پیشرفت افتخاری کمک‌های شایانی نمودند.به طوری که صفحاتی از افتخاری در نوجوانی توسط شرکت رویال در استودیو طنین ضبط شد. اما وقتی در ۱۴ سالگی نزد استاد تاج اصفهانی ؛ افتخار شاگردی نصیبشان شد , استاد ایشان را از خواندن و ضبط صفحه بر حذر داشتند و یادگیری کامل ردیف‌ها را از وی خواستند.

افتخاری با پشتکار و علاقه خاصی فرموده‌های استاد را آویزهٔ گوش خود می‌کرد و سعی می‌کرد که بیشترین بهره را از وجودشان ببرد.


شاگردی استاد بزرگی چون تاج اصفهانی نقطه عطفی در زندگی هنری افتخاری بود به طوری که افتخاری موفقیت‌هایش را مرهون استاد تاج می‌داند و از ایشان همیشه به احترام و نیکی یاد می‌کند.

در سال ۱۳۶۰ که استاد تاج به دیار باقی شتافتند؛ افتخاری به نزد استاد دادبه رفت. استادی که علی رغم اینکه استاد معروفی در زمره موسیقی ایران نبود، اما دارای گوش و هوش موسیقایی قوی بود و سهم به سزایی در احیای دشتستانی داشت.

استاد دادبه با افتخاری آواز و دو بیتی محلی و نیز صدا سازی کار کرد.


در سال ۱۳۵۷ در سن ۲۲ سالگی در آزمون باربد (که شامل سی لحن آوازی است) زیر نظر علی‌اکبر خان شهنازی، دکتر مهدی برکشلی، دکتر مهدی فروغ، دکتر داریوش صفوت و علی تجویدی، موفق به دریافت جایزه اول شد.

علیرضا افتخاری به شیوه‌های آوازخوانی تاج، ادیب خوانساری، دادبه و طاهر زاده مسلط است. در سال ۱۳۶۰ پس از فوت استاد تاج اصفهانی نزد استادان دیگری چون حسن کسایی، جلیل شهناز، دادبه، محمدرضا شجریان رفت و از آنان در زمینه گوشه‌ها و ردیف‌های آوازی کسب معلومات نمود.

وی از سال ۱۳۵۷ همکاریش را با رادیو و از سال ۱۳۶۳ همکاریش را با تالار وحدت و مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آغاز کرد. افتخاری در سالهای اولیه دهه شصت ؛ اجراهای خصوصی نیز به همراه اساتیدی نظیر : کسایی ؛ بدیعی، بیگجه خانی و شهناز داشتند. البته این آثار تک نسخه‌ای هستند و هیچگاه منتشر نشدند.

در سال ۶۴-۶۳ با آوازی به نام قصه گیسو در ماهور و با نی کیانی نژاد در فیلم امیر کبیر صدای ایشان از تلویزیون پخش شد.

افتخاری بعد از آتش دل بنا به فرموده مرحوم پدر، تا سه سال نخواند و بعد از سه سال با موافقت آن مرحوم کارهایی نظیر راز و نیاز با استاد حسین علیزاده و مهروزان با استاد کیانی نژاد را اجرا نمود.

در همین سالها در برنامه تماشاگه راز به همراهی اساتیدی نظیر جلال ذوالفنون، بهزاد فروهری، شهریار فریوسفی و... به ارائه آثاری بداهه خوانی و نیز قطعات ضربی نمود که نمونه‌ای از این آثار در آلبوم مستانه و شب عاشقان بعدها عرضه شد.

در اواخر دهه هفتاد نیز کنسرت‌ها از سر گرفته شد اما این بار در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی که نمونه‌ای از این کنسرت‌ها، کنسرت لندن است که آلبوم آن منتشر شده‌است. استاد افتخاری سه دختر دارند. دختر اول ایشان خانم الهام افتخاری متولد ۱۳۵۸ میباشند. در خبرها آمده بود که مهریه عروس حفظ کردن ۴۵۰ غزل از حافظ توسط داماد بود، ولی داماد می‌گویند مهریه عروس خانم ۷۷۷ سکه بهمراه ۷ میلیون و ۷۰۷ هزار تومان جواهرات و یک سفر حج است! بدنبال درج خبری با عنوان مهریه جالب دختران علیرضا افتخاری، خواننده پرآوازه کشورمان در روزنامه بشیر ص ۸ شماره ۲۹۵۰ مورخه پنج شنبه ۱۸ مهرماه و به نقل از خبرگزاری برنانیوز روز گذشته نوروزی داماد بزرگ افتخاری با حضور در دفتر روزنامه ضمن تکذیب شدید خبر خبرگزاری مزبور گفت: مهریه همسر من ۷۷۷ سکه تمام بهار آزادی و ۷ میلیون و ۷۰۷ هزار تومان جواهرات و یک سفر حج است که متاسفانه هنوز زندگی رسمی را شروع نکرده بدلیل مشکلات شدید خانوادگی در آستانه طلاق و جدایی قرار داریم، چرا که عروس خانم می‌گویند؛ تا زمانی که مهریه خود را دریافت نکنم حاضر به ازدواج نیستم و هم اکنون برای اخذ مهریه دادگاه کشی داریم.وی که مهندس عمران و از هنرمندان عرصه موسیقی و آواز است تصریح کرد: جوانان هرگز نباید به رنگ و لعاب ظاهری زندگی برخی افراد پرآوازه دلخوش نموده و احیاناً درصدد وصلت با این قشر قرار گیرند. نوروزی با انتقاد شدید از برخی مطالب مطبوعات که سعی دارند هنرمندان و زندگی خانوادگی شان را با برجسته سازی الگویی برای نسل جوان قلمداد نمایند گفت: جوانان به مطالب و اظهارات غلو شده و غیر واقعی برخی رسانه‌ها بویژه مطبوعات زرد درخصوص اسطوره سازی از شخصیت و زندگی خانوادگی هنرمندان دلخوش نکنند چرا که تجربه من بوضوح نشان می‌دهد که؛ میان ماه من تا ماه گردون، تفاوت از زمین تا آسمان است! وی تصریح کرد: من هرگز فکر نمی‌کردم بواسطه ازدواج با دختر یک هنرمند بزرگ چون آقای افتخاری اینگونه در ورطه مسائل زندگی خانوادگی گرفتار شوم و نگاهی به مقدار مهریه همسرم گویای هزار و یک مشکلی است که من در زندگی خانوادگی بدان گرفتارم

افتخاری در سال‌های گذشته در شهرهای اصفهان و تهران به تدریس آواز نیز مشغول بوده‌است. ولی در حال حاضر به خاطر مشکلات کاری زیاد در صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد کلاس‌های آموزشی وی برگزار نمی‌شود.

 آثار

 • کلیپ بر روی سریال «امیر کبیر»
 • فیلم سینمایی «چتری برای کارگردان»
 • برنامه نوروزی «نغمه بهاران» در سال ۱۳۷۹ با همکاری سهیل محمودی، داود یاسری، علیرضا شفعییان، از شبکه دو که به بداهه‌خوانی اشعار حافظ همراه با همنوازی سنتور و تنبک قسمتی از این برنامه بود.
 • همکاری با برنامه «ضیافت» در رمضان ۱۳۸۰ و ۱۳۸۱ از شبکه دو که به حافظ‌خوانی و اجرای قطعاتی مختلف آوازی پرداخته
 • برنامه «کاروان شعر و موسیقی» در سال ۱۳۸۱
 • برنامه‌های «کاروان» از شبکه دو
 • «گل پونه‌ها» از شبکه یک در نوروز ۱۳۸۲
 • همکاری با شبکه استانی تهران در برنامه «شبانه»
 • اجرای تصویری بسیاری از تصنیف‌ها

 اطلاعات بیشتر

 آلبوم‌های علیرضا افتخاری

مشهورترین آلبوم‌ها:

و آثار دیگری که مجموعا بیش از ۵۰ آلبوم است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 16:15  توسط سعید دامغانی | 

ایرج بسطامی

 

ایرج بسطامی
نام اصلی ایرج بسطامی
تولد ۱۳۳۶
بم , کرمان
اصل/ملیت ایرانی
مرگ ۵ دی ۱۳۸۲
بم , کرمان
طی حادثه زمین‌لرزه بم
سبک‌ها موسیقی سنتی ایرانی
فعالیت(ها) خواننده


ایرج بسطامی (۱۳۳۶ -۱۳۸۲) ، خوانندهٔ موسیقی سنتی ایرانی است. وی در سال ۱۳۳۶ در شهرستان بم متولد شد و طی حادثه زمین‌لرزه بم در تاریخ ۵ دی ۱۳۸۲ در خانه پدری خود در همین شهر درگذشت. از وی فرزندي بر جای نمانده است.

 فعالیت حرفه‌ای

ایرج بسطامی دوره مقدماتی آواز را نزد عموی خود، یدالله بسطامی گذراند و پس از اخذ دیپلم، به تهران آمد و دوره عالی آواز را نزد استاد محمدرضا شجریان پیگیری کرد که پس از ۷ سال (در سال ۱۳۷۸)، کلاس را رها کرد و به فراگیری مبانی موسیقی نزد پرویز مشکاتیان پرداخت.

بسطامی در ارائه تحریرهای موسیقی دارای مهارت زیادی بود و در این زمینه از نوادر موسیقی سنتی محسوب می شد.

 کنسرت ها

 آلبومها

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 16:3  توسط سعید دامغانی | 

همایون شجریان

همایون شجریان (۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ - ) خوانندهٔ موسیقی ایرانی و نوازندهٔ تنبک و کمانچه است.

 آغاز کار هنری

وی فرزند چهرهٔ شاخص موسیقی ایران، محمد رضا شجریان، بوده و در ۳۱ اردیبهشت ۱۳۵۴ در تهران در خانواده‌ای سرشار از موسیقی چشم به جهان گشود. از کودکی علاقه به موسیقی و ریتم در او نمایان بود تا با تشخیص پدر نزد استاد بی‌همتای تنبک، شادروان ناصر فرهنگ‌فر به فراگیری تکنیک و شناخت ریتم که اساس موسیقی است پرداخت و چند سالی هم آموختن را نزد جمشید محبی ادامه داد. از ده‌سالگی در کنار خواهران خود نزد پدر آواز را شروع کرد و دوران بلوغ روزانه تکنیک آواز و صداسازی را به صورت فشرده فرا گرفت. در همان زمان به هنرستان موسیقی رفت و کمانچه را به عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد و در خارج از هنرستان به ادامهٔ فراگیری فن نزد اردشیر کامکار پرداخت.

 فعالیت حرفه‌ای

همایون شجریان، از سال ۱۳۷۰، پدر و گروه آوا را در کنسرت‌های امریکا، اروپا و ایران با تنبک همراهی کرد و از ۱۳۷۸ به بعد در صحنهٔ کنسرت‌ها با پدر همخوانی را آغاز نمود. زیباترین همخوانی‌های همایون با پدرش، در آلبوم بی تو به سر نمی‌شود دیده می‌شود. همایون در چندین دوره کنسرت‌های خارج از کشور با بزرگان موسیقی ایران به صحنه رفته‌است.

برنامهٔ نسیم وصل به آهنگ‌سازی محمد جواد ضرابیان، اولین برنامه‌ای است که همایون به تنهایی خوانندگی آن را به عهده داشت. این آلبوم در سال ۱۳۸۲ منتشر شد. وی پس از آن در سال ۱۳۸۳ دو آلبوم شوق دوست و ناشکیبا را منتشر کرد و در سال ۱۳۸۴ نقش خیال را به آهنگ‌سازی علی قمصری به بازار عرضه کرد که با استقبال فراوانی روبرو شد. آخرین کارش که در مهر ماه ۱۳۸۵ به بازار عرضه شده‌است، آلبوم با ستاره‌ها حاصل همکاری او با محمد جواد ضرابیان می‌باشد.

سال‌شمار زندگی همایون شجریان

 • ۱۳۵۴ تولد، سی و یکم اردیبهشت
 • ۱۳۶۴ آغاز فراگیری آواز به همراهی خواهران نزد پدر
 • ۱۳۷۰ آغاز همکاری با گروه آوا در کنسرت‌های خارج از کشور
 • ۱۳۷۳ اجرا برنامهٔ قاصدک در کنسرت‌های دور اروپا با پدر و پرویز مشکاتیان.
 • ۱۳۷۸ شروع همخوانی با پدر در کنسرت‌ها
 • ۱۳۷۹ همراهی در اجرای برنامهٔ «نوا»، «داد و بیداد» و «زمستان» در کنسرت‌های دور اروپا و امریکا و کانادا.
 • ۱۳۸۱ همراهی در اجرای برنامهٔ «راست پنجگاه» و «مرکب خوانی» در کنسرت‌های دور اروپا و کانادا.
 • ۱۳۸۲ انتشار اولین آلبوم مستقل با نام نسیم وصل
 • ۱۳۸۳ انتشار آلبوم‌های مستقل ناشکیبا و شوق دوست
 • ۱۳۸۴ همراهی با پدر در اجرای کنسرت «همنوا با بم» برای کمک به زلزله زدگان
 • ۱۳۸۴ انتشار آلبوم نقش خیال
 • ۱۳۸۵ انتشار آلبوم با ستاره‌ها
 • ۱۳۸۶ همراهی با پدر در اجرای کنسرت در کشورهای اروپایی
 • ۱۳۸۷ انتشار آلبوم قیژک کولی
 • ۱۳۸۷ انتشار آلبوم خورشید آرزو

 آثار

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:59  توسط سعید دامغانی | 

شادمهر عقیلی

 


شادمهر عقیلی
تولد ۷ بهمن ۱۳۵۱
‎۲۷ ژانویه ۱۹۷۳ (۳۶ سال)
تهران، ایران
اصل/ملیت Flag of Iran ایرانی
الگو:Country alias Canada کانادایی
فعالیت(ها) خواننده، آهنگساز، تنظیم کننده
ساز(ها) ویولون، گیتار، پیانو
مدت فعالیت ۱۳۷۶ تا کنون


شادمهر عقیلی (زادهٔ ۷ بهمن ۱۳۵۱، تهران) از پرطرفدارترین خوانندگان جوانی‌ست که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران کار خود را آغاز کرد ؛ ولی پس از مدتی ابتدا به کانادا و سپس به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد.

زندگی هنری

 در ایران

از کودکی به نوازندگی علاقه داشت و با پیانو شروع کرد ولی بعد ویلن را به‌عنوان ساز تخصصی خود انتخاب کرد. نواختن ساز را از هر کاری بیشتر دوست می‌داشت. سازهای تخصصی وی پیانو، گیتار و ویلن بوده و در نواختن ویلن تبحر خاصی دارد. او فارغ‌التحصیل از هنرستان موسیقی است.[نیازمند منبع]

از ۱۳۷۶ وارد واحد موسیقی صدا و سیما شد و در آنجا مشغول به کار شد ولی کارهای او برای کسب مجوز مشکل داشتند. به‌عنوان اولین کار «معبود» و سپس «قسمت» را اجرا کرد و بعد از آن آلبوم بهار من اولین کاست او بود. بهار من کاست بدون کلامی شامل ترانه‌های قدیمی مانند «گل گندم» و «بهار من»، «جان مریم» و... بود که شادمهر نوازندگی پیانو، گیتار و ویلون را در آن بعهده داشت. او در آلبومی به نام فصل آشنایی که کارهای دیگر خوانندگان پاپ آن روزگاران در ایران، هم در آن جای داشت سه آهنگ به نام‌های «باغ زندگی» به همراهی علیرضا عصار «معبود» و «قسمت» را ارائه کرد. سپس در آلبومی به نام «نازنین» باز هم به همراهی دیگر خوانندگان، دو آهنگ «قفس» و «تو بی نهایت شب» را ارائه کرد.

بعد از آن کاست مسافر توسط شرکت فرهنگی هنری «پیغام سحر» به بازار آمد که با استقبال روبرو شد. دهاتی آلبوم بعدی عقیلی بود که توسط شرکت فرهنگی هنری «فارس نوا» منتشر شد.دو آلبوم وی در واقع پرفروشترین کاستهای تاریخ موسیقی ایران بشمار میروند. شرکت پخش کننده آلبوم دهاتی برای گرفتن مجوز با موانعی از سوی وزارت ارشاد روبرو شد به طوری که شادمهر بارها مجبور شد ترانه‌های این کار را بازخوانی و اصلاح کند. با وارد شدن شادمهر به سینما محبوبیت او بیشتر شد.

او در دو فیلم سینمایی «پر پرواز» در سال ۱۳۷۹ به کارگردانی خسرو معصومی و بازی هنرمندانی چون زیبا بروفه، مرجان شیرمحمدی، داوود ناقور، شهلا ناظریان و... و «شب برهنه» به کارگردانی سهید سهیلی و بازی علی قربان‌زاده و اکرم محمودی و... بازی کرد و توانایی‌هایش را در عرصه بازیگری آزمود. بازی در این فیلم‌ها باعث افزایش حساسیت روی کارهای وی شد. گرفتن مجوز برای کاست بعدی یعنی آدم و حوا دو سال ادامه پیدا کرد و شادمهر که عرصه را برای کار تنگ می‌دید به کانادا مهاجرت کرد و در آنجا فعالیت‌هایش را ادامه داد.

 خارج از ایران

او بعد از مدتی موفق شد با کمپانی "نوامیدیاً قرداد امضا کند. هنوز چند وقتی تا انتشار اولین آلبوم او در خارج از کشور باقی مانده بود که ناگهان این آلبوم با کیفیت پایین در بازار ایران پخش شد. بعضی از آهنگهایی که او اصلاً قصد انتشار آنها را نداشت در این آلبوم منتشر شده بود. بعد از یک ماه از این ماجرا آلبوم او به طور رسمی و با نام خیالی نیست پخش شد که شامل قطعات زیر بود:

 1. خیالی نیست
 2. باور
 3. فال قهوه
 4. ژینا
 5. می‌خوام برم
 6. چشم‌های عاشق
 7. باور


بعد از منتشر شدن این آلبوم و به دلیل وجود نداشتن سه آهنگ: باور، می‌خوام برم، فال قهوه در آلبومی که یک ماه قبل در ایران پخش شده بود بار دیگر آلبوم او این بار با این سه آهنگ جدید و با نام فال قهوه در ایران به فروش می‌رسید! آلبوم بعدی او آدم فروش بود. آلبوم سوم او در خارج از کشور پاپ کرن نام داشت که در اسفند ۱۳۸۴ پخش شد.

هفت تک آهنگ شادمهر با نام‌های «سبب»، «رسیدی»، «مشکوک»، «بغض»، «بیاً، »تن تو«و»یه کاری کن" تحت عنوان آلبوم سبب در ایران منتشر شد

«تقدیر» آخرین کار اوست . این موزیک ویدیو کاری از الک کارتیو بود


 آهنگ‌شناسی

 آلبوم‌ها

 1. ۱۹۹۷ - بهار من (بی کلام)
 2. ۱۹۹۸ - مسافر
 3. (میلادی) - مشق سکوت (بی کلام)
 4. ۱۹۹۹ - نغمه‌های شرقی (بی کلام)
 5. ۱۹۹۹ - دهاتی
 6. ۲۰۰۰ - نغمه‌های مشرقی (بی کلام)
 7. ۲۰۰۰ - پر پرواز (موسیقی فیلم پر پرواز)
 8. ۲۰۰۰ - فریبا (مجموعه‌ای از آهنگ‌های شادمهر عقیلی که بصورت غیر رسمی منتشر گردید)
 9. ۲۰۰۱ - دوری و پشیمانی (مجموعه‌ای از آهنگ‌های شادمهر عقیلی که بصورت غیر رسمی منتشر گردید)
 10. ۲۰۰۱ - آدم و حوا
 11. ۲۰۰۲ - خیالی نیست
 12. ۲۰۰۴ - آدم فروش
 13. ۲۰۰۵ - تلافی
 14. ۲۰۰۵ - رگ خواب (بی کلام)
 15. ۲۰۰۶ - پاپ کورن
 16. ۲۰۰۸ - سبب
 17. ۲۰۰9/4/17 - تقدیر (شامل 8 ترک )(منبع :‌الک کارتیو )

 تک‌آهنگ‌ها

 1. معبود (از آلبوم فصل آشنایی)
 2. باغ زندگی (از آلبوم فصل آشنایی و با همراهی علیرضا عصار)
 3. فصل آشنایی (از آلبوم فصل آشنایی)
 4. تو بی نهایت شب (از آلبوم نازنین)
 5. قفس (از آلبوم نازنین)
 6. عطر و شبنم (از آلبوم کویر)
 7. جاده (بی کلام - از آلبوم رنگاهنگ)
 8. چارداش (بی کلام)
 9. داداشی
 10. تو رو اینجوری می‌خوام
 11. لحظه عاشقونه
 12. دل شکسته
 13. بازیچه
 14. شام غریبان
 15. زمستون
 16. تقدیر

 همکاران هنری

از معروف ترین ترانه‌های نیلوفر لاری پور را خوانده‌است.از دیگر ترانه سرایان همکار وی میتوان به "مونا برزویی"."جواد شریفپور"."شاهکار بینش پژوه"."فرید احمدی"."شیدا شفیعی"."محمد علی بهمنی"و"یغما گلرویی" اشاره کرد. ضمن اینکه برای خانم مهستی آهنگ‌ها و تنظیم‌های آلبوم از خدا خواسته را انجام داده‌است. اهنگ سازی برای خوانندگان داخلی و خارجی مانند : جمشید. بهبود. مهران احراری. شروین. ایلیا منفرد. حمید غلامعلی. عصار. اصفهانی.حسین زمان.لیلا فروهرو... و همینطور آهنسازی برای هنرمندان خارجی از جمله خواننده محبوب یونانی NIKOS VERTIS به تازگی نیز او کار آهنگسازی و تنظیم آهنگ‌های «عماد» و <آمس> را بر عهده گرفته‌است.

 زندگی شخصی

شادمهر عقیلی هم اینک به همراه همسرش، «مِلیسا مِسا» ملقب به میا (به انگلیسی: Melissa(Mia) Mesa) که اصلیتی فیلیپین دارد در شهر لوس‌آنجلس زندگی می‌کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:37  توسط سعید دامغانی | 

ناصر عبدالهی

 

ناصر عبدالهی
ناصر عبدالهی در یکی از کنسرت‌هایش
ناصر عبدالهی در یکی از کنسرت‌هایش
اطلاعات هنرمند
نام اصلی ناصر عبدالهی
تولد ۱۰ دی ۱۳۵۰
محله مسجد بلال , بندرعباس
اصل/ملیت ایرانی
مرگ ۲۹ آذر ۱۳۸۵
بیمارستان هاشمی‌نژاد تهران
سبک‌ها موسیقی پاپ
فعالیت(ها) خواننده
مدت فعالیت ۱۳۸۵ - ۱۳۷۴


ناصر عبدالهی (۱۰ دی ۱۳۵۰ - ۲۹ آذر ۱۳۸۵) از خوانندگان ایرانی بود. وی با ترانه ناصریا به شهرت فراوانی دست یافت.

 زندگینامه

ناصر عبدالهی در ساعت ده و ده دقیقه ی دهمین روز دی ماه سال ١٣۴٩ در محله مسجد بلال شهر بندرعباس دیده به گیتی گشود. پدرش عبدالرحمن عبدالهی کارگر بازنشسته شرکت ملی بود و مادرش مهرنگاربندری نیایی خانه دار است. از ۱۳ سالگی به موسیقی علاقمند شد. فعالیت‌های هنری خود را از سال‌های نوجوانی در صدا و سیما و حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی استان هرمزگان آغاز کرد.


وی کار حرفه‌ای را به طور جدی از سال ۱۳۷۴ خورشیدی آغاز کرد. در سال ۱۳۷۵ همراه با همسرش به تهران آمد. محمدعلی بهمنی شاعر هرمزگانی و دوست نزدیکش ، وی را به انتشارات دارینوش معرفی کرد. پس از آن آلبوم‌های ناصر را این انتشارات ضبط و منتشر کرد.

ناصرعبدالهی در سوم آذرماه ۱۳۸۵ در بندرعباس به دلایل نامشخصی بی هوش و به کما رفت و پس از گذراندن ۲۷ روز در کما (بیمارستان هاشمی نژاد تهران) سر انجام در یک روز زمستانی ، در ۲۹ آذر در حالی که تنها ۱۰ روز تا ۳۶ سالگی اش باقی مانده بود شمع وجود ناصرخاموش گشت

مراسم تشییع ناصر عبدالهی در بندرعباس

 وضعیت خانوادگی

او چهاربرادر و یک خواهر دارد ، تنها خواهرش نسرین و برادرانش به ترتیب سن محمدطیب ، نادر ، علیرضا و عقیل هستند که ناصر برادر وسطی آنها است ؛ یعنی سومی. ناصر در هیجده سالگی با فهیمه غفوری اهل بندرعباس که سه سال از خودش بزرگتر است ازدواج کرد و حاصل آن سه فرزند (دو پسر و یک دختر) به نامهای نوید , نازنین و نامی است . نینا فرزند چهارم ناصر حاصل ازدواج او با فاطمه فهیمی است.

بررسی آثار

عبدالهی در ترانه‌های خود از کسی تقلید نمی‌کرد و صدایی منحصر به فرد داشت . بیشتر اشعار ترانه‌های او از سروده‌های محمدعلی بهمنی بود. در کار موسیقی به گفته خود وی تحت تأثیر سبک موسیقی ابراهیم منصفی بود. طوری که در سال‌های آغازین کار هنری ترانه‌های منصفی را بازخوانی می‌کرد.

عبدالهی همچنین با موسیقی غربی و ایرانی آشنا بود و به آثار محمدرضا شجریان و علیرضا افتخاری علاقه بسیاری داشت.

ناصر عبداللهی با حضور درخشانش در عرصهٔ موسیقی پاپ فارسی علاوه بر این که نام هرمزگان و بندرعباس را بر سر زبان‌ها انداخت و نگاه مردم ایران را به این خطهٔ آمیخته با ریتم ، گرم و زنده ساخت که ستایش و احترام را در خود به همراه داشت٬ خود باوری را هم برای جوانان جویای عرصهٔ موسیقی هرمزگان به همراه آورد . نمونهٔ خوانندگانی که بعد از ناصر عبداللهی در عرصهٔ موسیقی پاپ ایران مطرح شده‌اند کم نیستند . اعتماد به نفس بالای عبدالهی باعث شد که هر علاقمند به موسیقی خود را شایستهٔ مطرح و موثر بودن بداند. جدا از این ٬ خیل زیادی از جوانان این خطه به تاسی از وی به موسیقی روی آوردند که این مورد هم در جای خود قابل توجه و تقدیر است.

ترکیبی که ناصر عبدالهی برای ترانه‌هایش می‌ریخت از جهتی تازه و بکر بود و دلیل استقبال عظیم و اقبال بزرگش نیز جدا از صدای خاصش٬ ریتم و فضای کارش می‌باشد.

از یک سو گویش بندری که ریشه اوستایی دارد به دلیل هم خانوادگی اش با زبان سانسکریت و ریشه‌های مشترک فرهنگی اش با هند به موسیقی هندی نزدیک است و از سوی دیگر به دلیل ریتم تند و ضرباهنگ شدید در گفتار و رفتار و کلام مردم هرمزگان٬ با ریتم و لحن اسپانیایی نزدیکی فراوانی دارد ٬ رفتار موسیقی اسپانیایی را نیز در خود دارد. (عبدالهی) با آگاهی از این امکانات و ظرفیت‌های موسیقیایی٬ ترانه‌هایش را از این سو نزدیک تر می‌نمود. به دلیل همین تازگی زبان با ضرباهنگ متنوع و ریتم منحصر به فرد موسیقی هرمزگان(ناصر عبدالهی) در عالم موسیقی پاپ گل می‌کند. اگر چه پیش از او کسانی مثل (مهرپویا) از امکانات و سازهای هندی در راستای ترانه‌هایش بهره می‌گیرد اما تازگی کار عبدالهی به این دلیل است که او از امکانات فرهنگ‌های دیگر بهره نمی‌گیرد بلکه این مکان در فرهنگ موسیقیایی خودش(هرمزگان) وجود دارد و این موضوع وی را در این زمینه نیز پیشتاز می‌سازد.

 ناصریا

پس از ارائه ترانه ناصریا منتقدان عبدالهی گفتند که این کاری اسپانیولی است و از ملودی‌های جیپسی کینگ برگرفته شده‌است، اما وی معتقد بود که چنین نیست، و این کار ریتم عربی دارد ، ریتمی که بارها با سازهای دیگری نظیر عود، دهل، و دف نواخته شده‌بود. اما تاکنون هرگز با گیتار نواخته نشده‌بود ، اما عبدالهی این کار را انجام داد.

ملودی ترانهٔ ناصریا سال ۱۳۷۶ ساخته شد. شعر این آهنگ به گویش بندری است و به گفته عبدالهی هدف از ساخت آن اعتراض ضد ظلم در جهان و نیز همدردی با ستمدیدگان جهان بوده‌است . بر اساس متن شعر ناصریا اگر کسی قصد یاری مظلومی را داشته‌باشد پس از تحمل سختی بسیار و دشواری‌های این راه در پایان پیروز خواهد شد.

 آلبوم‌ها

 • بوی شرجی
 • هوای حوا
 • عشق است (همراه با پرویز پرستویی و محمدعلی بهمنی)
 • دوستت دارم
 • ماندگار

 مرگ

در هنگام مرگ وی نظریانی پیرامون قتل او بدلایل سیاسی - مذهبی مطرح شد.[۱] [۲]

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:28  توسط سعید دامغانی | 

علیرضا عصار

 

علیرضا عصار
نام اصلی علیرضا عصار
تولد ۴ بهمن ۱۳۴۸
‎۲۴ ژانویه ۱۹۷۰ (۳۹ سال)
شهر ری کوچه آبشار
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
ساز(ها) پیانو
مدت فعالیت ۱۳۷۷ به بعد
وب‌گاه وب‌گاه رسمی


علیرضا عصار، خواننده پاپ ایرانی است.


 زندگی

او در تاریخ ۴ بهمن سال ۱۳۴۸ در شهر ری ، کوچه آبشار متولد شده‌است. وی نواختن پیانو را در ۵٫۵ سالگی شروع کرد واولین استاد وی کاووس سمندر بوده‌است. خواندن را از نوروز سال ۷۷ شروع کرد و اولین آهنگ وی عیدانه با شعری از مولانا و آهنگ سازی فؤاد حجازی بود.

اولین کنسرت: در سن ۱۶ سالگی به عنوان نوازنده پیانو در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی حضور در تئاتر «پیروزی در شیکاگو» به کارگردانی داود رشیدی و حضور مهدی هاشمی و فریماه فرجامی در سال ۷۰ به عنوان نوازنده پیانو.

 آلبوم‌ها و ترانه‌ها

تاریخ انتشار نام آلبوم آهنگ ها
۲۰۰۶ نهان مکن چشمه خورشید / بن بست / هویت (مقدمه) / هویت / خواب آخر / نهان مکن / بغض (مقدمه) / بغض /
گون (مقدمه) / گون / هویت (بی کلام)
۲۰۰۲ مولای عشق ورود کاروان به کربلا / خاک خونین / جنگ حضرت عباس / حسرت دینار / سجادهٔ عشق / جنگ امام حسین
/ مولای عشق / خروج کاروان از کربلا / حجر یاران
۲۰۰۲ ای عاشقان یکی از ما / من بی دل / ای عاشقان / اشتباه بود / چنگ و عود / دام اجل / شکار / آبی نگاه / وطن
۲۰۰۱ عشق الهی عشق الهی / دیونگی / سادگی / مسلمانان / خیابان خوابها(بی‌کلام) / خیال نکن / آیه‌های عاشقانه /
می‌ترسم / خیابان خوابها / سادگی(بی کلام)
۲۰۰۰ حال من بی تو حال من بی تو / هله عاشقان / زیر بارون / ردپا / همزبون / باید بودن / فصل بهارون / مست و دیوانه
۱۹۹۹ کوچ عاشقانه قدسیان آسمان / کویر غربت / انسانم آرزوست / کوچه عاشقانه / دل عاشق / بوی بارون / کوی عشق

ترانه‌های تکی

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:25  توسط سعید دامغانی | 

محمد اصفهانی

محمد اصفهانی از خوانندگان معاصر موسیقی سنتی و پاپ ایرانی است.

محمد مهدی واعظی یا اصفهانی روز چهاردهم تیر ۱۳۴۵ در تهران زاده شد و تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در بهترین مدارس تهران به‌پایان رساند سپس با شرکت در کنکور سراسری و اخذ رتبه ۱۷۸ به دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران راه یافت و در سال ۱۳۷۶ دانش‌آموخته گردید وی هم‌زمان با تحصیل علم به کسب هنر نیز کوشش ورزید.

محمد اصفهانی موسیقی ایرانی را با بهره‌مندی از مکتب محمدرضا شجریان و شاگرد برجسته‌اش علی جهاندار آموخت. سپس از استادانی چون: همایون خرم، فریدون شهبازیان و بابک بیات در زمینه تصنیف‌خوانی و ترانه و زیبایی‌شناسی در الحان موسیقی ملی ایران بهره برد. او همواره از مربیان خود در زمینه موسیقی به‌ویژه فریدون شهبازیان با فروتنی و مهر، یاد می‌‌کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:21  توسط سعید دامغانی | 

نصرالله معین

نصرالله معين
تولد ۱۳۳۰
نجف آباد، اصفهان
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ
فعالیت(ها) خواننده
ساز(ها) گیتار , عود
مدت فعالیت (تا کنون - ۱۹۸۲)

نصرالله معین (زاده ۱۳۳۰ در نجف آباد اصفهان) خواننده سرشناس پاپ ایرانی است. او بیشتر با نام معین شناخته می‌شود. وی هم‌اکنون مقیم آمریکا است و در شهر سانتا روزا، کالیفرنیا زندگی می‌کند.

زندگینامه

وی در خانواده‌ای ۱۳ نفره همراه با ۴برادر و۷ خواهر بزرگ شد. خانواده‌ای که از نظر مالی در سطحی متوسط قرار داشتند. معین همچون دیگر ستارگان به نام موسیقی کشور از همان دوران کودکی علاقه خود را به آواز، در خواندن قران و اشعار شعرای نامی ایرانی نشان داده بود.

معین در سن ۱۸ سالگی نزد بزرگترین اساتید آواز آن زمان همچون استاد تاج اصفهانی و استاد حسن کسایی به یادگیری گوشه‌ها و دستگاه‌های آواز ایرانی پرداخت.

بعدها معین از سال ۱۳۵۲ تا ۱۳۵۷ در هتل عباسی و کاباره هزار و یک شب به اجرای برنامه مشغول شد. دیری نگذشت که نام معین نه تنها در اصفهان بلکه در میان علاقه مندان به موسیقی در سراسر ایران شنیده میشد. وابستگی بیش از حد معین به زادگاهش سبب شد تا وی نتواند همزمان با دیگر خوانندگان هم سن و سال خود که در آن موقع در تهران مشغول بودند کار کند. همین مسئله باعث شد تا معین اولین کار خود را در سال ۱۳۵۹ با عنوان ""یکی را دوست میدارم"" روانه دنیای موسیقی کند. اما نکته مهم این بود که یکی را دوست میدارم با ترانه‌ای از مسعود امینی و آهنگی از معین آنچنان در میان مردم جا باز کرد که این اثر پس از مدتی کوتاه از مرز‌های ایران گذشت و توسط خوانندگان ایرانی که پس از انقلاب به امری مهاجرت کرده بودند خوانده شد.

هایده ، ابی و عارف از جمله معروف ترین این افراد بودند. معین یک شبه راهی را که بسیاری برای ان سال‌ها کار کرده بودند پیموده بود و اینک به آوازه خوانی نامی تبدیل شده بود. معین پس از انقلاب و حتی بعد از اجرای اولین کار خود همچنان به علت وابستگی‌های خویش در ایران مانده بود، اما دیگر چاره‌ای جز ترک وطن نداشت.

معین به سال ۱۳۶۰ ایران را با هدف رسیدن به امریکا به مقصد اسپانیا ترک کرد. شاید بهترین خاطره از این ماجرا ترانه ""حیران"" سروده اردلان سرفراز است که در همان سال‌های انقلاب و اوج گیری معین به وی تقدیم شد. که درآن اردلان پس از صحبت از اوضاع موجود در کشور پس از انقلاب به صدای معین اشاره میکند که در این تنهایی مطلق فقط دست تو بر در زد و از خروج اجباری معین از کشور می‌گوید (این ترانه بعدها توسط معین با اهنگی از خودش خوانده شد).

معین مدتی در اسپانیا اقامت داشت ودر آنجا به اجرای برنامه در کلوپ‌ها پرداخت. پس از مدتی و به کمک دوستان خود و همچنین همکاری خانم هایده راهی امریکا شد تا معین وارد مرحله دیگری از کار هنری خود شود. مرحله‌ای که باید دور از وطن در دیار غربت سپری میشد.

معین در سال ۱۳۶۲ اولین آلبوم مستقل خود را با نام "می‌پرستم" از شرکت ترانه راهی بازار کرد. می‌پرستم با ترانه زیبایی از معین و آهنگ کاظم رزازان به همراه دیگر آهنگ‌های البوم تنوانست تا فروش بالایی را برای اولین البوم معین داشته باشد. معین در کنار هایده تشکیل یک زوج هنری بسیار حرفه‌ای را داده بودند و البوم "گل‌های غربت" با صدای این دو توانست پرفروش ترین آلبوم سال شود اما این زوج هنری با فوت هایده از میان رفت، که این مسئله ضربه‌ای جبران ناپذیر به موسیقی ایرانی وارد کرد. معین یک بار دیگر توانست با آلبوم پریچه در سال ۱۳۶۴ با اهنگ‌هایی از فرید زولاند و بیژن مرتضوی پرفروش ترین آلبوم سال را منتشر کند. پریچه اثری ماندگار از معین با ترانه‌ای از اردلان سرفراز که به یاد مادر سروده شده بود.

معین در سال ۱۳۶۸ در سن ۳۸ سالگی با خانمی ایرانی در امریکا ازدواج کرد. وی در همان سال آلبوم "صبحت بخیرعزیزم" را روانه بازار کرد. دوسال بعد یعنی در سال ۱۳۷۰ اولین فرزند معین متولد شد ، و شاید تاثیر ترانه زیبای پریچه سبب شد تا معین نام دخترش را پریچهر بگذارد . در همان سال آهنگ "سکه" به عنوان هدیه نوروزی معین پخش شد، و پس از ان آلبوم "تولد عشق" را راهی دنیای موسیقی کرد. بی شک ماندگار ترین ترانه این البوم اثر((میلاد)) است . ترانه‌ای بی نظیر از همایون هوشیار نژاد در کنار آهنگی از حسن شماعی زاده سبب شد تا معین یک بار دیگر هنر خود را به رخ بکشاند.

معین در سال ۱۳۷۴ از همسر خود جدا شد، و تا مدتی در تنهایی به سر برد. وی در سال ۱۳۷۸ مجددا ازدواج میکند اما این بار با خانمی کانادایی به نام پانته آ ، که حاصل ان دختری دیگر به نام ستاره بود . انتشار البوم" پرواز" در سال ۱۳۷۹ پرواز شکوهمندانه دیگری بود برای معین در آسمان هنر ایرانی . ۱۳۸۱ انتشار البوم "لحظه‌ها" ، آلبومی که در سطحی فوق العاده و بالاتر از موسیقی زمان خویش منتشر شده بود اثر لحظه‌ها با آهنگی خاص و کاملا حرفه‌ای از حسن شماعی زاده و آوای معین کار را به اثری ماندگار در موسیقی ایرانی تبدیل کرد . بی شک در آن زمان کسی نمی‌دانست برای شنیدن آلبوم بعدی معین باید چیزی در حدود شش سال انتظار بکشد . معین یک بار دیگر در سال ۱۳۸۲ طعم تلخ جدایی را چشید و از همسر خود طلاق گرفت. وی در همین سال‌ها یکی از برادران خویش (فتح الله) را نیز از دست داد . این جریانات سبب شد تا نزدیک به یک سال از موسیقی کناره گیری کند . در اواخر سال ۱۳۸۳ معین شرایط روحی خود را بدست آورد و برای انتشار آلبوم بعدی خود آماده شد. در این میان حجم بالای کارهای ارائه شده به معین و مسائل دیگر از جمله حساسیت معین برای ارائه آلبوم ماندگار دیگر سبب شد تا انتشار آن مرتبا به تعویق بیافتد . اما معین در این میان ۳ کار از آلبوم خود به نام‌های خوشبینی ، طلوع و بت پرست را منتشر کرد . پاییز سال ۱۳۸۶انتشار البوم طلوع . معین دوباره برگشته بود با کارهایی رویایی و..... آلبومی با همکاری اساتیدی چون بابک بیات ، فضل الله توکل ، صادق نوجوکی ، کاظم عالمی ، بابک رادمنش

 آلبوم ها

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:17  توسط سعید دامغانی | 

آرش لباف

 

آرش
آرش در کنسرت ۲۰۰۸ لاس وگاس
آرش در کنسرت ۲۰۰۸ لاس وگاس
اطلاعات هنرمند
نام اصلی آرش لباف
تولد ۳ اردیبهشت ۱۳۵۶
تهران
اصل/ملیت ایران ایرانی
(همچنین شهروند سوئد)
سبک‌ها پاپ و هیپ هاپ
فعالیت(ها) خواننده , ترانه‌سرا و تهیه کننده
مدت فعالیت ۱۳۸۴–اکنون
ناشر(ها) برادران وارنر اسکاندیناوی
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

آرش لباف (زاده‌ی ۳ اردیبهشت ۱۳۵۶ در تهران) خواننده‌ای ایرانی است.

بیوگرافی

آرش در تهران زاده شد [۱] و تا سن ده سالگی در آنجا زندگی ‌کرد. پس از آن به اروپا مهاجرت کرد. در اواخر دهه هشتاد او به سوئد رفت. آرش و خانواده‌اش در آغاز به شهری با نام آپسالا رفتند و به مدت ۵ سال در آنجا ماندند و سپس از آپسالا به مالمو رفتند. جایی که آرش هنوز در آنجا زندگی میکند.

به دلیل اشتیاق زیادش به موسیقی، پس از رفتن به کالج، شروع به نوشتن موسیقی کرد. در ابتدا کار خود را در گروهی به همراهی کامرون کارتیو و چند تن دیگر آغاز کرد که در کلوپ‌ها و بارها می‌خواندند. اما پس از آنکه آرش در موسیقی پیشرفت بیشتری کرد، سرانجام پس از تلاش فراوان نخستین آلبوم خود را در ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۰۴ منتشر کرد. او مستقیما در جدول‌های موسیقی تاپ ۱۰ سوئد شماره یک شد و پس از مدتی نیز در تمام اروپا به شهرت رسید و آلبوم او سومین آلبوم پر فروش شناخته شد. هم‌اکنون او به دلیل استقبال خوبی که از آهنگ‌هایش در کشورهای مختلف دنیا شده، از شهرت جهانی برخوردار است.

خبرسازترین رویداد مربوط به آرش ، مربوط به پیش از جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان می‌شود. آرش ترانه «ایران ایران» را به نمایندگی از کشور ایران با همان ملودی «موزیک زبان من است» اجرا کرد.


او در مسابقه یوروویزیون ۲۰۰۹ به نمایندگی از جمهوری آذربایجان به روی صحنه خواهد رفت در این مسابقه او آهنگ Always را که خود تهیه کرده به همراه آیسل اجرا خواهد نمود.[۲] [دقیق ارجاع نشده است]

آلبومها

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:15  توسط سعید دامغانی | 

حسن شماعی‌زاده

حسن شماعی زاده
نام اصلی حسن شماعی‌زاده
تولد اصفهان
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) نوازنده ، آهنگساز و خواننده
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

حسن شماعی‌زاده. نوازنده، آهنگساز و خواننده موسیقی پاپ ایرانی است.


حسن شماعی زاده جزو پیشگامان موسیقی پاپ نوین ایران به شمار می آید. با نگاهی به کارهای او می توان به نقش موثر وی در تاریخ چهل ساله موسیقی پاپ ایرانی پی برد. او علاوه بر آهنگ سازی، خواننده مشهوری نیز بوده است. شماعی زاده همچنین به عنوان نوازنده چیره دست سازهای بادی نیز شناخته شده است.از ساخته‌های او می‌توان این ترانه‌ها را نام برد: مرداب ، غریب آشنا ، دو پنجره ،من و گنجشکهای خونه ، کوه ، کویر، چشم من ، شکار ، دستهای تو.


از مشهورترین کارهای وی که خود آنها را اجرا کرده است، ترانه‌های خداحافظ "دختر مردم" " یه دختر دارم شاه نداره" " اقاقی" "بعد از تو" و غریبه را می‌توان نام برد.


از خوانندگانی که با وی همکاری داشته‌اند و آثار ساخته شده او را خوانده‌اند، می‌توان به گوگوش ، داریوش اقبالی ، ابی ، ستار ، معین ، فرهاد مهراد ، هایده ، مهستی ، لیلا فروهر ، عارف ، مارتیک، نوش‌آفرین ، شهره ، شهرام شب‌پره ، شهرام صولتی ، ویگن ، مهرداد آسمانی ، پویا ، امید و بسیاری دیگر اشاره کرد.


 آلبوم ها

آهنگهایی که این آهنگساز به موسیقی ایرانی تقدیم کرده و بی شک پر سر صدا ترین های کشور در 35 سال اخیر بوده عبارتند از:

ردیف آهنگ خواننده ترانه سرا آلبوم
1 چرا با من امید همایون هشیار نژاد پرسه های عاشقانه
2 عشق خدایی امید مسعود امینی حضرت عشق
3 باغ بلور ابی منصور تهرانی نازی نازکن
4 شکار ابی شیرازی خلیج
5 شمالی داریوش مسعود امینی آشفته بازار
6 چشم من داریوش اردلان سرفراز چشم من
7 دستهای تو داریوش اردلان سرفراز چشم من
8 پیشکش گوگوش منصور تهرانی گلچین بهترین
9 مخلوق گوگوش منصور تهرانی گلچین
10 منو بشناس گوگوش گلچین
11 کولی گوگوش اردلان سرفراز مرداب
12 جاده گوگوش اردلان سرفراز جاده
13 کیه کیه گوگوش اردلان سرفراز جاده
14 دوراهی گوگوش اردلان سرفراز جاده
15 کوه گوگوش اردلان سرفراز مرداب
16 بمون تا بمونم گوگوش اردلان سرفراز مرداب
17 بعد از تو گوگوش اردلان سرفراز مرداب
18 مرداب گوگوش اردلان سرفراز مرداب
19 منو گنجشکها گوگوش اردلان سرفراز منو گنجشکها
20 کویر گوگوش اردلان سرفراز کویر
21 دو پنجره گوگوش اردلان سرفراز دو پنجره
22 نیمه گمشده من گوگوش اردلان سرفراز
23 اون منم گوگوش اردلان سرفراز دو پنجره
24 من و تو گوگوش اردلان سرفراز دو پنجره
25 بین ما هرچی بود تموم شد گوگوش اردلان سرفراز دو پنجره
26 نمیاد گوگوش اردلان سرفراز منو گنجشکها
27 غریب آشنا گوگوش اردلان سرفراز
28 گوگوش تقدیر اردلان سرفراز
29 چادر نماز گل گلی ستار پورنگ گل پونه
30 یاور ستار مسعود فردمنش گلایه
31 شب ستار زویا زاکاریان گلایه
32 چه خبر مارتیک زویا عطر لحظه ها
33 دوست و دوشمن مارتیک زویا عطر لحظه ها
34 خوش بحالتون مارتیک زویا عطر لحظه ها
35 چلچله مارتیک
36 ناز ناز من مارتیک بیژن سمندر خواب
37 مو طلایی مارتیک بیژن سمندر خواب
38 بيا دستم بگير معین مسعود آذری یکی را دوست میدارم
39 لحظه ها معین مریم قاضی لحظه ها
40 پنجره معین اردلان سرفراز پنجره
41 بدیدارم بیا معین پنجره
42 گناه معین پنجره
43 میلاد معین همایون هشیار نژاد تولد عشق
44 هیچکی مثل تو معین پنجره
45 حلقه طلا معین هما میر افشار تولد عشق
46 بیا دستم بگیر معین یکی را دوست میدارم
47 کلید شهره شنیدم
48 احساس زن شهره هدا شنیدم
49 بميرم آی بميرم شهره مسعود فردمنش هم نفس
50 دخترا و پسرا شهره بیژن سمندر شیطونک
51 کاغذ سفید شهره بیژن سمندر گرفتار
52 طلوع شهره بیژن سمندر گرفتار
53 شنیدم شهره مسعود فردمنش عکسها شو پاره کردم
54 کدوم شب شهرام شبپره گلچین
55 پریا شهرام شبپره بیژن سمندر پریا
56 حساب زندگی منصور همایون هشیار نژاد فرفره های بی باد
57 همسفری نیست منصور همایون هشیار نژاد فرفره های بی باد
58 دریچه منصور اردلان سر فراز دریچه
59 جشن ستاره ها منصور هما میر افشار دریچه
60 قاب منصور همایون هشیار نژاد تصویر آخر
61 دوستت دارم منصور حسن شماعی زاده تصویر آخر
62 پاییز منصور همایون هشیار نژاد تصویر آخر
63 میریم ایران دوباره مهستی/شماعی زاده مسعود امینی ای ایران
64 هم صدا مهستی دلداده
65 باز بگو مهستی دلداده
66 تقصیر توست مهستی هدیه اسیر
67 هنوزم دوستت دارم مهستی ژاکلین سپیده دم
68 مسافر مهستی همایون هشیار نژاد مسافر
69 سرود ایران ویگن/عارف/ژاکلین/شیفته همایون هشیلر نژاد ای ایران
70 خود سرانه ناهید شماعی زاده راز
71 دفتر عشق ناهید شماعی زاده راز
72 دو تا گلسرخ ناهید نازیلا توکلی راز
73 آیینه فرهاد اردلان سرفراز جمعه
74 جاده نوشافرین هما میرافشار نازنین عاشق
75 سراب نوشافرین اردلان سرفراز اکسیژن
76 کی میدونه هایده مسعود امینی شانه هایت
77 عروس خلیج شیلا کوجی زادوری چشمون من
78 دختر کردستان شیلا قاصدک
79 حالا خیلی دیره عارف
80 خواب عارف ماه و پلنگ
81 من و تو شاهرخ من و تو
82 گستاخی گیتی شهیار قنبری آرزو ها
83 عشق مسموم کوروس خداحافظ
84 جشن آیینه ها پویا بابک صحرایی رویا
85 من برات بیتابم شهریار
86 آغاز شیرین شهریار پاکسیما
87 اسم تو لیلا فروهر اردلان سرفراز
88 پاییز راد هما میر افشار بیادم باش
89 غروبا قشنگن رامش اردلان سرفراز تهمت
90 پرنده سیمین غانم اردلان سرفراز قلک
91 بهانه هایده اردلان سرفراز
92 پل اردلان سرفراز
93 گل ناز پر پر شماعی زاده اردلان سر فراز گل ناز پر پر
94 میعاد شماعی زاده اردلان سرفراز
95 چلچله شماعی زاده
96 اسم تو شماعی زاده اردلان سرفراز
97 غنیمت شماعی زاده شهیار قنبری گل ناز پر پر
98 طلوع شهرام صولتی هیچستان
99 کوچ حمیرا/شماعی زاده قناری
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:12  توسط سعید دامغانی | 

جواد یساری

جواد یساری مازندرانی خواننده‌ای ایرانی است.


زندگینامه

جواد یساری در سال ۱۳۳۳ خورشیدی به دنیا آمد.او فعالیت‌های هنری اش را از سال ۱۳۵۲ با اجرای آهنگی با نام پول سیاه شروع کرد.[۱]

تا قبل از انقلاب اسلامی ایران پنج آلبوم به بازار داد که آخرین آن آلبوم سپیده دم و با آهنگی به همین نام بود.

 دیسکوگرافی

آلبوم‌های جواد یساری از این قرار است.[۲]

 1. عشق من
 2. هفت آسمون
 3. سپیده دم
 4. بت
 5. اسیر غم
 6. گل عشق
 7. ای عشق
 8. بابام همیشه مست بود
 9. بچه‌ها
 10. سفر
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:9  توسط سعید دامغانی | 

شهره صولتی

 

شهره صولتی
نام اصلی فاطمه صولتی
نام مستعار شهره
تولد ۱۴ دی 1335
۴ ژانویه ۱۹۵۷ (سن:۵۲ سال)
تهران
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
مدت فعالیت ۱۳۵۴ تا کنون
وب‌گاه وب‌گاه رسمی


شهره صولتی (زاده ۱۴ دی 1335 در تهران) یکی از خوانندگان باسابقه موسیقی پاپ ایرانی است.


 زندگینامه

شهره در ۷ سالگی متوجّه شد که به موسیقی علاقه بسیاری دارد و به هنرستان موسیقی رفت تا با موسیقی آشنایی بیشتری پیدا کند . در ۱۵ سالگی ، وارد دنیای هنر شد و خوانندگی را پیشه خود کرد. ازاولین آهنگهای او دختر مشرقی بود و همه متعجب از این آوازه خوان جدید ِفریبنده و زیبا بودند و مدتی طول نکشید که آوازه شهرت و محبوبیت او به همه جا رسید با این آواز شهره به جلد مجله های موسیقی نقل مکان کرد و یک چهره برجسته و وسایل ارتباط جمعی دیگر شد در رادیو، تلویزیون، تفسیرها . کمپانی های رقیب و سرسخت شروع به قرارداد بستن با او کردند و عکسهای او، یک جلد اولیه برای مجلات هفتگی شد. عامل شهرت او کاباره میامی بوده است که طرفداران زیادی داشته است.

در ابتدا ، او یک خواننده عادی بود ولی وقتی جوایز متعدد را از منتقدین وابسته به موسیقی دریافت کرد به مقام استادی رسید ، شهره یکه تاز شهر شد و هر روز محبوب تر از روز گذشته . او به اوج رسید و محبوب مردم شد شهره معنی جدید موسیقی ایرانی را آورد . و به زودی بت جوانان ایرانی و موضوع بحث روز شد . پوسترهای او با موی با شکوه و لباسهای زیبا همه جا بودند . او خودش بود و از دیگران تقلید نمی کرد ، برای اینکه او اعتقاد دارد یک هنرمند باید خودش باشد . با گذشت روزها ، شهره در دل همگان جای گرفت و آهنگ هایش یکی پس از دیگری فروش زیادی کرد و برای اوّلین بار راهی سینما شد و به همراه داریوش اقبالی در فیلم فریاد زیر آب بازی کرد . اما دیگر زمان مهلت نداد و در سال ۱۹۷۸ به آمریکا آمد و در نیویورک مدتی ماندگار شد . شهره ، پس از یک سال اقامت در نیویورک ازدواج کرد و ثمره ازدواجش یک دختر به نام طناز بود . در سال ۱۹۸۴ به لس آنجلس آمد و اولین آهنگهایش را در خارج از کشور در آلبوم طلسم اجرا کرد.


آلبوم‌شناسی

 • هوس (۲۰۰۵)
 • یارم کو؟ (۲۰۰۴)
 • پیشونی (۲۰۰۳)
 • سفر (۲۰۰۲)
 • عطر (۲۰۰۱)
 • حکایت ۵ (۲۰۰۰)
 • سایه(۱۹۹۹)
 • عکسهاشو پاره کردم (۱۹۹۸)
 • شنیدم (۱۹۹۷)
 • قصه گو (۱۹۹۶)
 • زن (۱۹۹۴)
 • نمیزارم بری
 • گرفتار
 • صدای پا
 • یکی یک دونه
 • پنجره‌ها
 • خاطره
 • مرمر
 • هم نفس
 • مهمون
 • سکه طلا
 • جمعه به جمعه
 • میکس
 • جان جان
 • شیطونک
 • طلسم (۱۹۸۴)
 • سلام (۱۹۸۴)
 • دختر مشرقی (۱۹۷۵)
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:7  توسط سعید دامغانی | 

شهرام صولتی

 

شهرام صولتی
نام اصلی شهرام صولتی
تولد ۲۹ آبان ۱۳۳۶
تهران
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
مدت فعالیت ۱۳۵۷ تا کنون
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

شهرام صولتی (زاده ۲۹ آبان ۱۳۳۶ در تهران) یکی از خوانندگان باسابقهٔ موسیقی پاپ ایران است. وی از پس از حوادث انقلاب ۵۷ در ایران، به شهر لس آنجلس در کشور آمریکا مهاجرت کرد و درآن شهر اقامت گزید.

وی همچنین برادر شهره صولتی، خواننده موسیقی پاپ ایرانی است.

 آلبوم‌شناسی

 • ۲۰۰۸: پرواز
 • ۲۰۰۶: قسم
 • ۲۰۰۴: حاليته
 • ۲۰۰۲: هيچستان
 • ۱۹۹۹: تنها
 • ۱۹۹۷: من و تو
 • ۱۹۹۶: لبخند
 • ۱۹۹۶: کویر
 • ۱۹۹۴: سرنوشت
 • ۱۹۹۴: پنجره ها
 • ۱۹۹۴: هوای تازه
 • ۱۹۹۳: وسوسه
 • ۱۹۹۳: بهترینها
 • ۱۹۹۲: شب بخیر
 • ۱۹۹۱: پرنده
 • ۱۹۷۸: شهر ستاره
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 15:5  توسط سعید دامغانی | 

خواننده

خواننده یک موسیقی‌دان است که از صدای خود برای ایجاد موسیقی استفاده می‌کند. اغلب، خواننده با موسیقی‌دانان و آلت‌های موسیقی همراه می‌شود. با وجود آن‌که بسیاری از افراد برای تفریح می‌خوانند، تکنیک و مهارت خواندن (vocal skill)، اغلب ترکیبی از استعداد ذاتی و آموزش‌های حرفه‌ای است.[۱]

یک خوانندهٔ اصلی (lead singer)، آوازهای اصلی را برای یک آهنگ اجرا می‌کند؛ که درمقابل یک خوانندهٔ پشتیبان (backing singer) قرار دارد که آوازهای پشتیبان (پس‌زمینه) یا هارمونى را می‌خواند. یک استثنا موسیقی پنج‌قسمتهٔ بی‌ساز گاسپل است که در آن خوانندهٔ اصلی، بلندترین صدا را در میان پنج صدا دارد و یک descant (نوعی سرود مناجاتی) را می‌خواند اما ملودی را اجرا نمی‌کند.

خواننده‌های حرفه‌ای، اغلب تحت تعلیم یک معلم موسیقی آواز قرار می‌گیرند.

صدای انسانی

ارکول دی رابرتی: Concert, c. ۱۴۹۰

در موسیقی کلاسیک اروپایی و اپرا، با صداها و آوازها به مانند آلت‌های موسیقی برخورد می‌شود. نوازندگانی که موسیقی آوازی را می‌نویسند، می‌بایست درکی از توانایی‌ها و ویژگی‌هایی خواننده داشته باشند.

خوانندگان، اغلب حرفهٔ خود را پیرامون استایل‌های معینی بنا می‌کنند. سامانه‌های رده‌بندی صدایی تا کنون پیشرفت‌‌هایی برای دسته‌بندی خوانندگان بر اساس محدودهٔ صوتی (tessitura)، وزن صدایی (vocal weight) و طنین (timbre) داشته‌اند. خوانندگان موسیقی دسته‌جمعی بر اساس محدودهٔ صدایی دسته‌بندی می‌شوند (محدودهٔ موزیکال را ببینید.) سایر دسته‌ها عبارت‌اند از: سوبرت (soubrette)، هلدنتنور (heldentenor)، کالرئتوئرا (coloratura) و بسو بوفو (basso buffo).

هم‌چنین رده‌هایی برای مردانی که می‌توانند در محدودهٔ صدایی زنانه بخوانند وجود دارد. این نوع صدا اغلب نادر است، اما هم‌چنان در اپرا استفاده می‌شود. در موسیقی براک (موسیقی ناموزون و بی‌قاعده، Baroque)، بسیاری از نقش‌ها برای خوانندگان کاستراتو (castrato) نوشته می‌شد. کاستراتو‌ها، خوانندگان مردی بودند که در بچگی عمل اختهٔ صدا روی آن‌ها انجام گرفته‌است تا از تغییر صدای آن‌ها جلوگیری شود. یک مرد با این نوع صدا، ممکن است یک کاونترتنر (خواننده اى که صداى بسيار بلند وغير عادى دارد، countertenor) (مناسب برای نقش‌های Castrato Alto) یا سوپرانیست (ششدانگ‌خوان، sopranist) (مناسب برای نقش‌های Castrato Soprano) باشد.

خوانندگان هم‌چنین بر اساس نوع موسیقی که می‌خوانند نیز تقسیم‌بندی می‌شوند، مانند خوانندگان روحانی یا سرایندگان کارتنیک.

 خوانندگان اصلی و پشتیبان

در بسیاری از گروه‌های موسیقی جدید، یک خواننده وجود دارد که بخش‌های اصلی را می‌خواند (خوانندهٔ اصلی) و یک یا بیش از یکی که آوازهای پشتیبان (پس‌زمینه) را می‌خواند. هدف از آوازهای پشتیبان خواندن قسمت‌هایی مشخص از یک ترانه است، اما کمتر از ۵۰٪، یا فقط قسمت‌های تکراری با همهمه‌های پس‌زمینه را بخواند. خوانندگان پس‌زمینه در طی خواندن‌های دسته‌جمعی نیز شرکت می‌کنند و برای ایجاد تأثیرات، ایجاد صدا می‌کنند. برای بعضی دلایل، بندهای با یک خواننده‌های اصلی، اغلب مرد هستند. بندهای مناسب برای دو جنس (مذکر و مؤنث)، اغلب خوانندهٔ اصلی مؤنث دارند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 14:40  توسط سعید دامغانی | 
شهرام ناظری خواننده و استاد موسیقی کردی و فارسی است.

زندگی‌نامه

شهرام ناظری در سال ۱۳۲۸ در کرمانشاه و در خانواده‌ای ادیب، فرهنگ دوست و اهل موسیقی متولد شد.

وی از زمان کودکی مانند اکثر خوانندگان که صدای خوش در خانواده‌شان موروثی بوده، صدای خوش را از پدر و مادر خود به ارث می‌برد و پدرش که صدای لطیفی داشت و از سبک قدما و خوانندگان آن دیار به خصوص شیخ داوودی خواننده بزرگ بهره گرفته بود، فرزندش را تحت تعلیم قرار داد. قطب این خانواده، استاد حاجی خان ناظری (پرویز خان پورناظری) بوده که اکثر موسیقی‌دانان کرمانشاه را با نت و موسیقی اصیل ایران تعلیم داده و خود از شاگردان درویش خان و کلنل وزیری بوده‌است.

پدر شهرام ناظری ضمن آشنایی با گوشه‌ها و ردیف‌های آواز ایرانی با سه‌تار هم آشنایی داشت و مادر وی هم صوتی خوش و با آواز آشنایی داشته و شهرام در چنین محیطی پرورش یافت.

این محیط مناسب هنری موجب شد تا وی در سن ۹ سالگی اولین برنامه هنری خود را در رادیو کرمانشاه همراه با تار مرحوم درویشی، از نوازندگان معروف کرمانشاه، اجرا نماید.

وی سپس در سن ۱۱ سالگی در رادیو تلویزیون ایران چند برنامه در آواز ایرانی اجرا نمود و برای پر بارتر کردن درک موسیقی خود ارتباط بیشتری با پسر عمویش کیخسرو پورناظری و درویش نعمت علی خان خراباتی که تأثیر بزرگ و مهمی بر آشنایی او با موسیقی محلی و کردی و درک آن داشته‌اند برقرار کرد.

وی همواره در پی بهره‌بردن از مکاتب و استادان مختلف بوده‌است. در سال ۱۳۴۵ برای بهره‌گیری از محضر اساتیدی چون عبداله خان دوامی، نورعلی خان برومند، عبدالعلی وزیری و محمود کریمی، مقیم تهران شد و ضمن بهره‌گیری از محضر این اساتید، سه‌تار را نیز نزد استادان احمد عبادی، محمود تاج بخش، جلال ذوالفنون و محمود هاشمی فرا گرفت.

شهرام ناظری به مدت یک سال در تبریز با نوازندگان و موسیقی‌دانان آن دیار مانند غلامحسین بیگجه‌خانی و فرنام قیطانچیان که از شاگردان اقبال آذر بودند در زمینه موسیقی ایرانی کار کرد.

درسال ۱۳۵۴ بنا به پیشنهاد نورعلی برومند به استخدام رادیو تلویزیون در آمد و اولین برنامه خود را با گروه شیدا به سرپرستی محمد رضا لطفی با مثنوی مولانا و ترانه‌ای از شیخ بهایی اجرا کرد و پس از آن با گروه عارف به سرپرستی حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان همکاریش را ادامه داد.

وی درسال ۱۳۵۵ در نخستین کنکور موسیقی سنتی ایران (باربد) مقام اول را به دست آورد. در سال ۱۳۵۶ همراه با گروه سماعی به سرپرستی اصغر بهاری و حسن ناهید برای اجرای کنسرت در جشنواره توس انتخاب شد. در سال ۱۳۵۸ همراه با گروه چاووش که خود از اعضای اصلی آن بود در سخت‌ترین شرایط صدای موسیقی سنتی و اصیل ایران را به گوش مردم هنردوست ایران رساند.

شهرام ناظری از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰ با تلاش پی‌گیر و بی‌وقفه، آلبوم‌های چاووش ۲، ۳، ۴، ۷ و ۸ را با همکاری گروه چاووش، گروه شیدا و گروه عارف به سرپرستی محمد رضا لطفی، حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان، آلبوم مثنوی موسی و شبان را با همکاری جلال ذوالفنون و بهزاد فروهری، شعر و عرفان را با همکاری نوازندگان مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی ایران و گروه مولانا به سرپرستی جلیل عندلیبی، آلبوم سخن عشق باهمکاری گروه تنبور شمس و مرا عاشق را با همکاری گروه عارف به سرپرستی پرویز مشکاتیان تهیه کرد.

او در سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ از فعالیت خود کاست و به روش‌های مختلف مشغول تدریس موسیقی و ردیف‌های آوازی به علاقه‌مندان گردید.

از سال ۱۳۶۴ به بعد با همکاری گروه‌های موسیقی ایرانی کارهای زیبایی را به بازار موسیقی عرفانی و اصیل ایرانی عرضه ساخت که از درخشان‌ترین این آثار می‌توان شورانگیز با همکاری حسین علیزاده، گل صد برگ و آتش در نیستان با همکاری جلال ذوالفنون، کنسرت اساتید با همکاری گروه اساتید (گروه فرامرز پایور) و بی‌قرار با همکاری گروه جلیل عندلیبی را نام برد.

شهرام ناظری طی فعالیت هنری خود برای اجرای کنسرت‌های موسیقی اصیل ایرانی و عرفانی سفرهای بی‌شماری به کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکا داشته‌است و در فستیوال‌های جهانی نیز حضور یافته‌است.

وی درسال‌های اخیر در کنسرت‌های داخلی که زحمات اجرای آنها به دلیل کمبود امکانات و مشکلات پیش رو، زیاد است، حضور بیشتری داشته‌است. وی در جشنواره موسیقی فجر درسال ۱۳۸۰، به همراه فرزندش حافظ ناظری، شرکت کرد و جایزه اول این فستیوال را به عنوان بهترین خواننده موسیقی اصیل ایرانی را به دست آورد. وی جایزه مخصوص هیئت داوران را نیز از جشنواره مهر دریافت داشته‌است.

 افتخارات

شهرام ناظری، در سفری که مهرماه ۱۳۸۶ به فرانسه داشت، نشان شوالیه ادب و هنر (Chevalier des Arts et Lettres) را از سوی دولت فرانسه دریافت کرد. این نشان بالاترین نشان فرهنگی فرانسه‌است و پاس‌داشتی است از طرف دولت فرانسه به هنرمندانی که تلاش ویژه‌ای در اعتلای فرهنگ و هنر انجام می‌دهند. وی از طرف مجمع آسیاسوسیتی به عنوان هنرمند برتر آسیا انتخاب و از طرف بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل متحد تقدیر ویژه شد[نیازمند منبع]. وی همچنین در سال ۱۹۹۸ میلادی جایزه بهترین موسیقی عرفانی جهان را در مراکش کسب نمود[نیازمند منبع].

 آثار منتشر شده

 • مثنوی موسی و شبان - مثنوی مولانا جلال الدین بلخی - ۱۳۵۸
 • صدای سخن عشق (از صدای سخن عشق) - موسبقی عرفانی ایران - گروه نتبور شمس - سرپرست گروه: علی ناظری - ۱۳۵۸
 • شعروعرفان (بنمای رخ) - سرپرست: جلیل عندلیبی - اجرا: گروه مولانا - مرداد ۶۳
 • یادگار دوست - اثری از کامبیز روشن روان - به مناسبت هشتصدمین سالگرد تولد مولانا جلال الدین محمد بلخی - ارکستر سمفونیک ۱۳۶۴
 • سخن تازه -آهنگساز و سرپرست اجرا: مهدی آذرسینا -اجرا و ضلط در سال ۱۳۶۷
 • شورانگیز - آهنگساز و سرپرست گروه: حسین علیزاده - گروه شیدا و عارف - تالار وحدت تابستان ۱۳۶۷
 • کنسرت اساتید موسیقی ایران - سرپرست گروه: فرامرز پایور - پاییز ۱۳۶۸
 • گل صدبرگ - به یاد هشتصدمین سال تولد مولانا - موسبقی عرفانی ایران - همنوازی سه تار - سرپرست گروه: جلال ذوالفنون - ۱۳۶۰
 • آتش در نیستان (آتشی در نیستان) - همنوازی سه تار - سرپرست گروه: جلال ذوالفنون - سال انتشار ۱۳۶۷ - نوار و لوح فشرده این آلبوم کمی متفاوت است
 • چشم به راه - آهنگساز: عطا جنگوک - گروه شهرآشوب - اردیبشت ۱۳۷۰
 • دل شیدا (اصفهان) - گروه اساتید موسیقی ایران - سرپرست گروه: استاد فرامرز پایور - زمستان ۱۳۷۱
 • کیش مهر - تصنیف‌های ایرانی - آهنگساز و سرپرست گروه: جلیل عندلیبی
 • حیرانی - موسبقی عرفانی ایران - گروه نتبور شمس - سرپرست گروه و آهنگساز: کیخسرو پورناظری
 • لیلی و مجنون - موسبقی سنتی - گروه اساتید - سرپرست گروه: استاد فرامرز پایور - ضبط ۱۳۶۸
 • ساز نو آواز نو - گروه دستان - حمید متبسم - راست پنجگاه
 • کنسرت ۷۷ (۹۸s Concert) - کامکارها شهرام ناظری - گرامیداشت یادروز حافظ- شیراز ۲۰ مهر ۱۳۷۷
 • کنسرت کامکارها - مجموعه ورزشی انقلاب - مدیر هنری گروه و سرپرست: هوشنگ کامکار - تابستان ۷۶
 • سفر به دیگر سو (خط سوم) - یادواره شمس تبریزی - گروه دستان - کنسرت واشینگتون ۱۹۹۸
 • لولیان - گروه دستان - آهنگ سازی و تنظیم قطعات: حمید متبسم
 • مولویه (شور رومی) - آهنگساز: حافظ ناطری ۲۰۰۷ - ضبط شده در سال ۲۰۰۱

- یکسری نوار به نام چاووش از شماره ۱ تا ۱۰ که در اکثر آنها همکاری دارد حتب اگر نخوانده باشد نقشی داشته‌است

 • چاوش ۳ - گروه شیدا - سرپرست گروه: حسین علیزاده
 • چاوش ۴ - گروه شیدا و عارف - موسبقی ملی ایران - کانون فرهنگی و هنری
 • چاوش ۷ - گروه شیدا و عارف - به مناسبت سالگرد انقالب - محمد رضا شجریان شهرام ناظری
 • چاوش ۸ (موسبقی اصیل ایرانی)- گروه شیدا - سرپرست: محمد رضا لطفی - کانون فرهنگی و هنری چاوش - شهرام ناظری سیما بینا

آثار منتشر شده تنها در اروپا

 • نوروز (ایران کردستان) - سرپرست گروه: حسین علیزاده - اجرا ۱۹۹۰ آلمان - انتشار ۱۹۹۵- شرکت:World network
 • بیعت با مولوی (Homage to Molavi_Rumi): شهرام ناظری و گروه دستان - Through Eternity - Persian devotional music


 آثار منتشر نشده

 • مرکب خوانی (راست پنجگاه) - به علت عدم دریافت مجوز ضبط نشده
 • کنسرت افشاری
 • کنسرت دستگاه نوا و اصفهان کاخ سعد آباد - شهریور ۸۰ - آماده انتشار - تصویری
 • کنسرت گروه عارف در تالار وزارت کشور ۱۳۸۳- عدم دریافت مجوز
 • آلبوم دود دل - آماده انتشار
 • آلبوم «The Book of Austerity» _ عدم دریافت مجوز
 • مجموعه کنسرتهای خارج از کشور به همراه «حافظ ناظری»

 سایر آثار

 • کنسرت افشاری ۶۲
 • مناجات‌های ناظری - شامل ۵ نوار که بعضا قبل از اذان از رادیو پخش میشود و فاقد موسیقی قابل توجهی میباشد


 آثار تصویری

 • صدای سخن عشق - کنسرت لندن
 • آتش در نیستان
 • شورانگیز
 • برادران کامکار - مجموعه ورزشی انقلاب - تابستان ۷۶
 • کنسرت ۷۷
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 3:7  توسط سعید دامغانی | 

مرجان (خواننده)

 

مرجان

مَرجان از خواننده‌های ایرانی دوره پیش از انقلاب ۱۳۵۷ است.

مرجان پس از ۲۶ سال بعد از انقلاب برای نخستین بار با اجرای برنامه هنری در اجتماع بزرگ کنگره ایرانیان در واشنگتن حضور پیدا کرد.[۱]

مرجان
مرجان

 آلبوم‌ها

آلبوم کویر دل: آهنگ‌ها:

 • کوير دل
 • گمشده
 • قصه
 • کی صدا کرد منو
 • من همينم
 • سکه ماه
 • خونه خالی
 • پرنده تنها
 • شوخ
 • قمری
 • تکيه بر باد
 • حسود

آلبوم خاطره‌ها (بازخوانی آهنگ‌های قدیمی)[۲]

مرجان خواننده سرشناس، آهنگى بنام «رهائى» درباره خيزش هاى مردمى در ايران، خوانده كه ملودى آن را خود ساخته، پرويز رحمان پناه آن را تنظيم كرده و فريدون ژورك ترانه اش را سروده است.[۳]

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 3:3  توسط سعید دامغانی | 

هایده

 

هایده
هایده در سال ۱۹۸۸
هایده در سال ۱۹۸۸
اطلاعات هنرمند
نام اصلی معصومه دده بالا
نام مستعار هایده
تولد ۲۱ فروردین ۱۳۲۱
تهران ، ایران
اصل/ملیت ایرانی
مرگ ۳۰ دی ۱۳۶۸
سان‌فرانسیسکو ، ایالت کالیفرنیا
آمریکا Flag of the United States.svg
سکته قلبی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
نوع(های) صوت کنترآلتو


هایده، (۲۱ فروردین ۱۳۲۱ - ۳۰ دی ۱۳۶۸) خواننده ایرانی با صدای کنترآلتو است که بیست و یک سال در زمینه موسیقی دستگاهی و موسیقی پاپ ایرانی فعالیت داشت.

 فعالیت حرفه‌ای

هایده در تهران متولد شد. نام اصلی او معصومه دده بالا بود.[۱]

خواهر کوچک‌تر او، مهستی نیز از خوانندگان معروف ایرانی است که حدود پنج سال پیش از هایده خوانندگی را آغاز کرد.

هایده در ۱۳۴۷، فعالیت حرفه‌ای خود را با خواندن ترانه «آزاده» اثر استادش علی تجویدی که بر روی آخرین سروده رهی معیری ساخته شده بود آغاز کرد[۲]. اجرای ترانه «آزاده» با ارکستر بزرگ گلها در رادیو تهران آغاز کار هایده بود. وی پس از اجرای چندین اثر دیگر از تجویدی، از نخستین سال‌های دهه ۱۳۵۰ به خواندن ترانه‌های پاپ علاقه‌مند شد که بیشتر از ساخته‌های جهانبخش پازوکی، محمد حیدری و انوشیروان روحانی بودند.

هایده در شهریور ۱۳۵۷ چندین ماه پیش از پیروزی انقلاب که موسیقی و به ویژه آوازخوانی زنان را دچار ممنوعیت و محدودیت‌های بسیار ساخت، ایران را به مقصد انگلستان ترک کرد. او تا پایان عمر از این رویداد به عنوان تلخ‌ترین خاطره زندگی خود یاد می‌کرد.[۱] .وِی از ۱۳۶۱ در لس آنجلس به فعالیت ادامه داد. اجرای ترانه‌های نوستالژیکی که گویای حال ایرانیان از ایران گریخته و حتی ایرانیان مقیم داخل بود هایده را بیش از پیش محبوب ساخت.[نیازمند منبع]

 آلبوم‌ها

هایده دارای بیش از ۳۰ آلبوم به نام‌های زیر می‌باشد: روزای روشن، خراباتی، پادشه خوبان، خداحافظ، شب عشق، فریاد، گلواژه، آزاده، بزن تار، رفتم، شانه‌هایت، بلبلی که خاموش شد، ای زندگی سلام، حیف، ناشنیده‌ها، آمدنت محاله، سوگند، بزم و کنسرت، دشتستانی، بزم (نوروز ۱۳۴۶)، آشنایی، سه کنسرت در سه آلبوم

وی همچنین با هنرمندانی دیگر آلبوم‌های مشترکی ارائه داده‌است:

بزم ۱ (هایده و گلپا)، اوج صدا (هایده و مهستی)، بزم ۲ (هایده و گلپا)، افسانه شیرین (هایده و شجریان)، گلهای غربت (هایده و معین)، شب عاشقان (هایده و ستار)، همخونه (هایده و ویگن)، سفر (هایده و معین)

 کنسرت‌ها

هایده در دانشگاه یو.سی.ال.ای در کالیفرنیا، در آلبرت هال (به رهبری فرنوش بهزاد) در لندن و موزیک هاله (هامبورگ) کنسرت‌هایی اجرا کرده است.

بیشتر ترانه‌های هایده به همت منوچهر بی بیان بنیانگذار و تهیه‌کننده برنامه‌های تلویزیون جام‌جم در لس آنجلس به صورت نماهنگ (موزیک-ویدئو) در آمد.

مرگ

هایده در روز ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ برابر با ۳۰ دی ماه ۱۳۶۸ ساعاتی پس از اجرای کنسرت در سالن کازابلانکا در حومه سان فرانسیسکو، بر اثر سکته قلبی درگذشت. او در گورستان وست وود در لوس آنجلس با حضور هزاران نفر از ایرانیان مقیم آمریکا به خاک سپرده شد.

 مستند

پژمان اکبرزاده فیلم مستندی درباره فعالیت های هنری و آثار هایده ساخته که در ژانویه 2009 برای نخستین بار در آمستردام اکران شد. این مستند یکصد دقیقه ای با عنوان «سخن از هایده» دربرگیرنده بررسی فعالیت های هایده، گزیده ای از اجراهای او در سبک‌های گوناگون و گفتگو با همکاران وی است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 3:1  توسط سعید دامغانی | 

مهستی (خواننده)

 

مهستی
تصویر مهستی بر جلد مجله «اطلاعات هفتگی» شمارهٔ ۱۶۹۹ مرداد 1353
تصویر مهستی بر جلد مجله «اطلاعات هفتگی» شمارهٔ ۱۶۹۹ مرداد 1353
اطلاعات هنرمند
نام اصلی افتخار دده بالا
نام مستعار مهستی
تولد ۲۵ آبان ۱۳۲۵
تهران ، ایران
اصل/ملیت ایرانی
مرگ ۴ تیر , ۱۳۸۶
سانتا روزا، آمریکا
سبک‌ها کلاسیک ایرانی ، پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
مدت فعالیت از ۱۳۴۲ تا ۱۳۸۶


مهستی با نام واقعی افتخار دده‌بالا (زاده ۲۵ آبان ۱۳۲۵.[۱] - مرگ ۴ تیر ۱۳۸۶[۲]) خواننده ایرانی موسیقی سنتی و پاپ و خواهر خوانندهٔ ایرانی هایده است و از او با عناوینی چون بانوی آواز گلها و دلها یاد می‌شود[۲]. وی کمی پیش از انقلاب از ایران خارج شد ابتدا به انگلستان و سپس برای همیشه به آمریکا رفت و تا زمان مرگ در آن کشور زندگی می‌کرد. بیشتر آثاری که او پس از انقلاب اجرا کرد در قالب ترانه‌های پاپ بود.


 زندگی

مهستی در ۲۵ آبان ۱۳۲۵ در تهران زاده شد. از خوانندگان موسیقی اصیل و همچنین پاپ ایرانی است.پرویز یاحقی استعداد خوانندگی او را در نوجوانی کشف کرد. خواهر او هایده نیز یکی از بزرگ‌ترین خوانندگان موسیقی پاپ ایران است. هایده از مهستی بزرگ‌تر بود، اما مهستی زودتر از خواهر خود پا در وادی هنر گذاشت. وی نام خود را از مهستی گنجوی شاعر ایرانی وام گرفته بود.

در سال ۲۰۰۵ میلادی، آکادمی جهانی هنر، ادبیات و رسانه از وی برای بیش از ۴۰ سال فعالیت در زمینه موسیقی سنتی و پاپ ایرانی تقدیر به عمل آورد. [۳]

وی در روز دوشنبه چهارم تیرماه سال ۱۳۸۶ خورشیدی، در ساعات اولیه روز (۷:۵۲بامداد) و به علت بیماری سرطان روده بزرگ در کالیفرنیا درگذشت.[۴]

از وی بیش از ۳۵ آلبوم برجای مانده‌است.[۵]


 دوره خوانندگی

مهستی در ایران پیش از انقلاب

شروع کار مهستی در سن ۱۷ سالگی برنامهٔ گلها برنامه شماره ۴۲۰ [۶]و با خواندن ترانه‌ای به نام آن که دلم را برده خدایا ساختهٔ بیژن ترقی در سبک موسیقی کلاسیک ایرانی بوده‌است. اما پس از طی زمان و همراه با گرایش عمومی برای موسیقی پاپ بخصوص در دوران پس از انقلاب اسلامی ایران آهنگ‌هایی نیز درین سبک اجرا نمود.

در ابتدا خانواده وی نسبت به آواز خوانی او اظهار بی میلی می‌کردند چراکه در آن دوران خوانندگی برای یک زن مناسب تلقی نمی‌گردید.

 زندگی خصوصی

روابط خانوادگی

مهستی دوبار ازدواج کرد، ولی هر دوی ازدواج‌ها منتهی به طلاق شده‌است. از ازدواج اول با کورس ناظمیان صاحب دختری به نام سحر است. ازدواج دوم ایشان هم با بهرام سنندجی صاحب کارخانهٔ کفش بوده‌ است [نیازمند منبع]. مهستی از تنها دختر خود دو نوه به نام‌های ناتاشا و ناتالی [۷]دارد.

 دوران بیماری

مهستی تا حدود چهار سال بیماری خود را از اطلاع عامه مردم پنهان نگاه داشته بود. اما تحت شیمی درمانی خفیف قرار گرفته بود. پزشکان به او هشدار داده بودند که در صورت مداوا با دز بالاتر که مورد نیاز، شرایط وی می‌باشد، امکان ایجاد مشکل در صدای او وجود خواهد داشت. با این وجود در نوروز ۱۳۸۶ که قرار بود کنسرتی در دبی انجام دهد. به علت ظهور مجدد علایم بیماری، در بیمارستانی در آن شهر بستری شد و فوراً به لس آنجلس بازگشت و در برنامه تلویزیونی در مصاحبه با نادره سالار پور، دختر برادر خود، به همراه با پزشک خانوادگی، حضور پیدا کردند و اعلام کردند که به بیماری سرطان مبتلاست و باید پرتو درمانی شود. بدین منظور پس از انجام مداوا به همراه دخترش به شمال کالیفرنیا رفت[۸].

 مرگ

بعد از چهار سال بیماری سرطان روده بزرگ در سنتا روزا ی کالیفرنیا ی شمالی در ساعت ۷:۵۲ صبح مورخ ۴/تیر/۱۳۸۶ خورشیدی درگذشت.[۹]


 مراسم خاکسپاری

پیکر وی پس از انتقال از شمال کالیفرنیا، در ساعت ۱۲:۳۰ روز جمعه ۸ تیر در گورستان وست وود مورچری در لس آنجلس با رعایت آداب اسلامی، در کنار مزار خواهر خود هایده و مادرشان، به خاک سپرده شد و هزاران نفر و از جمله هنرمندان برجسته ایرانی مقیم خارج از کشور و جمشید دلشاد نخستین شهردار ایرانی در ایالت کالیفرنیا در مراسم خاکسپاری وی شرکت کردند.[۱۰]

مراسم تشییع پیکر مهستی به طور زنده، از شبکه جهانی طپش پوشش داده شده بود.

آلبوم‌شناسی

با گروه کثیری از ترانه‌سازان ایرانی در سبک‌های گوناگون، از پرویز یاحقی و علی تجویدی و اسدالله ملک گرفته تا انوشیروان روحانی، صادق نجوکی، محمد حیدری و منوچهر چشم‌آذرو با ترانه سرایانی چون بیژن ترقی، تورج نگهبان، لیلا کسری(هدیه),هما میرافشار,همایون هشیارنژاد و ژاکلین همکاری داشت. بیشتر کارهای او در حدود ۶۰ اثر ازجهانبخش پازوکی است.

در اواخر و آلبوم آخر (از خدا خواسته) نیز شادمهر عقیلی عهده‌دار موسیقی و تنظیم کار با ترانه‌هایی سروده مریم حیدرزاده بوده‌است.

تصویر آخرین آلبوم مهستی، از خدا خواسته
تصویری از مهستی
 • آشفته
 • اسیر
 • آوازک
 • از خدا خواسته
 • بزم (آواز دلدادگان)
 • بزم بهار
 • بیگانه
 • دلداده
 • قسم
 • گل گندم
 • گل امید
 • گل‌های رنگارنگ
 • حقیقت
 • همیشه عاشق
 • همیشه سبز
 • هوای یار
 • هوای عاشقی
 • لبخند
 • مستی
 • مهمان
 • موج
 • مسافر
 • نامه
 • اوج صدا
 • سراب عشق
 • سپیده‌دم
 • تقدیر
 • ترانه سال
 • تو بزن تا من برقصم
 • ضیافت
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:58  توسط سعید دامغانی | 

بیژن مرتضوی

 

بیژن مرتضوی
تولد ۲۵ آبان ۱۳۳۶
بابل
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ
فعالیت(ها) ویلنیست ، خواننده و ترانه‌سرا
ساز(ها) ویولن
مدت فعالیت (تا کنون - ۱۹۹۰)
ناشر(ها) Avang Records
Caltex Records
وب‌گاه وب‌گاه رسمی بیژن مرتضوی


بیژن مرتضوی ویلنیست، خواننده و ترانه‌سرای ایرانی است. سبک موسیقی او در آثار بی‌کلامش ترکیبی از موسیقی سنتی ایرانی و موسیقی پاپ است. تاکنون ۸ آلبوم از وی منتشر شده است و با وجود این که آلبوم های او حق انتشار در ایران را ندارند قطعات بی کلام او بارها از تلویزیون ایران پخش شده است.

زندگینامه

بیژن مرتضوی نواختن ویولن را از سه سالگی آغاز کرد.در تهران تحت نظر پنج تن از معتبر ترین اساتید ویولن به یادگیری این ساز مشغول شد و تکنیک‌های ویژه‌ای همچون بداهه سازی (و بداهه نوازی) ارکستراسیون: ترتیب و تنظیم: گام ربع پرده و غیره را آموخت. در سن هفت سالگی او با استعداد یادگیری نواختن پیانو گیتار سازهای کوبه ای و سازهای زهی موسیقی سنتی عامه پسند مانند عود تار و سنتور را فرا گرفت.او در یازده سالگی مقام نخست مسابقه کشوری موسیقی دانش آموزان در ایران را کسب کرد.او تنها چهارده سال داشت که یک گروه ارکستر ۳۲ نفری تشکیل داد و ساخته‌های خود را در اردوی معروف تابستانی "رامسر" در ایران اجرا کرد.

او بعد از اتمام مقطع دبیرستان به انگلستان رفت.در آنجا تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته مورد علاقه اش مهندسی و نقشه کشی شهری ادامه داد.همچنین اجرای موسیقی و یادگیری ویولن را دنبال کرد.

در سال ۱۹۷۹ میلادی به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد و به تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه ایالت تگزاس ادامه داد.سپس در سال ۱۹۸۵ درکالیفرنیا سکونت کردو اولین آلبومش را عرضه کرد.

مشخصه ای که او را از نوازندگان دیگر متمایز می کند توانایی او در نواختن همه سازهای به کار رفته در آثارش است. تور داخلی و بین المللی که از سال ۱۹۹۰ آغاز شد برای او مخاطبان فراوانی در سر تاسر جهان فراهم کرد. اکنون او به عنوان اولین هنرمند ایرانی که تحت حمایت شرکت های "Nederlander Productions" "Jeep Eagle" " New Dodge" "Chrysler" می باشد شناخته شده و مورد احترام است. در سوم ژوئیه ۱۹۹۴ بیژن مرتضوی اولین هنرمند ایرانی بود که در"Greek Theater" به اجرای برنامه پرداخت. یکی از قطعاتی که او در این کنسرت اجرا کرد "حماسه"(Epic) نام داشت که در یازده سالگی ساخته بود.

آلبوم ها

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:55  توسط سعید دامغانی | 

گوگوش

 

گوگوش
نام اصلی فائقه آتشین
نام مستعار گوگوش
تولد ۱۵ اردیبهشت ۱۳۲۸
تهران (سن:۵۸ سال)
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده و بازیگر
مدت فعالیت از ۱۳۳۴ تاکنون
وب‌گاه وب‌گاه رسنمی


فائقه آتشین معروف به گوگوش خواننده و هنرپیشه مشهور ایرانی است. او از محبوب‌ ترین خوانندگان تاریخ موسیقی در ایران به شمار رفته و در سایر کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه نیز هواخواهان بسیاری دارد.[۱]

در سالهای دهه هفتاد میلادی و پیش از انقلاب ایران وی را «شاه‌ماهی موسیقی ایران» می‌نامیدند.[۲]این لقب بعد از بازگشت وی به آمریکا دوباره بر سر زبانها افتاد و در تبلیغات رادیو تلویزیونی تور بازگشت از این نام بسیار استفاده شد.

 

 زندگی

فائقه آتشین در ۱۵ اردیبهشت سال ۱۳۲۸ در ایران یکی از شهرهای توابع تهران به نام سرچشمه تهران زاده شد. پدر و مادر او از ایرانیانی بودند که تبارشان به قفقاز می‌رسید. او هنگامی که ۲ ساله داشت، پدر و مادرش از یکدیگر جدا شدند.

پوستر فیلم بی‌تا

گوگوش نامی ارمنی برای پسران است, در کودکی دایه ارمنی‌اش, او را با این نام صدا می‌کرد و بعدها این نام را به عنوان نام هنری‌اش برگزید.[۳]

او از همان کودکی به همراه پدرش که یک شومن بود، خوانندگی و بازی در فیلم را آغاز نمود و نخستین تجربه هنرپیشگی او در سن هفت سالگی بود. گوگوش بعدها در فیلمهایی چون «پرتگاه مخوف» (۱۹۶۳ میلادی)، «شیطون بلا» (۱۹۶۵) و «پنجره» (۱۹۷۰) ظاهر شد. ترانه‌های او که توسط آهنگ‌سازانی چون واروژان و شماعی‌زاده نوشته‌شده و شعر‌های شهیار قنبری در آن به کار رفته بود، برای او موفقیت بزرگی پدید آورد. تا حدی که سایر خوانندگان پاپ زن ایرانی به تقلید از سبک او پرداختند. سبک او در دهه هفتاد میلادی، در اوج شهرتش به عنوان خواننده و هنرپیشه، الگوی زنان ایرانی واقع شد که به‌جز گوش سپردن به ترانه‌های او، از سبک پوشیدن جامه، مینی‌ژوپ و مدل موی کوتاه او معروف به مدل گوگوشی تقلید می‌نمودند.[۴]


زندگی خصوصی گوگوش مانند بیشتر هنرمندان با فراز و نشیب و تراژدی‌های فراوانی همراه بود و ازدواج‌ها و روابط ناموفقی برای او به همراه داشت. وی فرزندی به نام کامبیز از شوهر اولش محمود قربانی دارد که هم‌اکنون در لوس‌آنجلس به صنعت موسیقی می‌پردازد.

گوگوش بعد از بیست و یک سال سکوت و زندگی منزویانه در ایران، در سال ۲۰۰۰ (۱۳۷۹) با خروج از ایران فعالیت هنری خود را - با آلبوم زرتشت که بخشی از آن در ایران (به صورت مخفیانه) ضبط و در کانادا تکمیل و پخش شد - از سر گرفت و به انجام سری کنسرتهای بازگشت پرداخت که با استقبال بی نظیر ایرانیان و فارسی زبانان خارج از ایران مواجه شد. وی هم اکنون در شهر لس آنجلس در آمریکا زندگی می‌کند و هنوز به ادامه این فعالیت‌های هنری می‌پردازد.

 حرفه

وی در سال ۲۰۰۴ آلبوم آخرین خبر و در سال ۲۰۰۵ آلبوم مانیفست را ضبط و پخش کرد که مورد استقبال شدید دوستداران وی قرار گرفت. و بعد از ۲ سال سکوت مجدد در آمریکا کنسرت سال ۲۰۰۵ خود که تور آمریکا بود آغاز کرد که در تاریخ ۱۷ سپتامبر در فروم لوس آنجلس آغاز کرد.

کنسرت دوبی

آخرین کنسرت گوگوش در ۷ فروردین ۱۳۸۷ خورشیدی در سالن مدیا سیتی دبی برگزار شد. گوگوش در این کنسرت ترانه‌هایی از آلبوم‌های «ماه‌پیشونی» و «پل» و آخرین اثرش «شب سپید» را اجرا کرد. کنسرت گوگوش با بلیت ۱٫۱۰۰ درهمی (حدود ۳۰۰ دلار) از گران‌ترین کنسرت‌های اجرا شده در دبی به حساب می‌آمد.[۵]

 اطلاعات کلی

جلد آلبوم

 فیلم‌ها

گوگوش در ۹ سالگی، صحنه‌ای از فیلم فرشته فراری از اولین فیلم‌های گوگوش
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:51  توسط سعید دامغانی | 

سیاوش قمیشی

 
سیاوش قمیشی
سیاوش قمیشی در کنسرتی در شهر لاس وگاس.
سیاوش قمیشی در کنسرتی در شهر لاس وگاس.
اطلاعات هنرمند
تولد ۲۱ خرداد ۱۳۲۴ [۱]
‎۱۱ ژوئن ۱۹۴۵ (۶۳ سال)
اهواز
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) آهنگساز، ترانه‌سرا، تنظیم‌کننده و خواننده
مدت فعالیت از ۱۳۵۳ تا کنون
وب‌گاه وب‌گاه رسمی


سیاوش قمیشی (زادهٔ ۲۱ خرداد ۱۳۲۴، اهواز) خواننده ایرانی است.

 زندگی

سیاوش قمیشی کوچکترین فرزند خانوادهٔ خویش است و دارای دو برادر به نام‌های سیامک و سیروس و یک خواهر به نام سیمین می‌باشد. او نزدیک به ۹ ماه بیشتر نداشت که خانواده اش تصمیم گرفتند از اهواز راهی تهران شوند. در تهران، مادرش به آموختن موسیقی می‌پرداخت، پیانو می‌نواخت و خانمی به نام اُلگا (که تباری روس داشت) به وی آموزش می‌داد. سیاوش که حدود ۶ سال بیشتر نداشت، از شنیدن صدای نواختن آنها لذت بسیاری می‌برد و در عین کودکی و با اینکه پایش به پدال‌های پیانو نمی‌رسید، به پشت ساز مادرش (پیانو) می‌نشست و در عالم بچگی با پدال‌های آن بازی می‌کرد. در حین همین بازی‌ها و به همراه صداهائی که از این ساز خارج می‌شد احساس خوبی به وی دست می‌داد و همانجا بود که سیاوش به موسیقی علاقه‌ای ویژه پیدا کرد. [۲]

او تا سن ۱۴ سالگی در تهران می‌ماند اما شیفتگی او به موسیقی باعث می‌شود درس را رها کرده و برای ادامه تحصیل (موسیقی) راهی انگلستان شود. (او اولین آهنگ خود را در ۱۴ سالگی در تهران با نام ای قایقران ساخته بود که توسط ضیا خوانده شد).

قمیشی به لندن که مهد آن روزهای موسیقی دنیا بود پا می‌گذارد و برای تحصیل موسیقی به دانشگاه سلطنتی لندن رویال سوسایتی آو آرتز می‌رود و با مدرک فوق لیسانس آهنگسازی دانشگاه را ترک می‌کند. او از آن پس تا سن ۲۵ سالگی در لندن می‌ماند و با گروه‌های موسیقی مختلف از جمله ربلز و ووینگرز و اینسکتز به عنوان پیانیست و خواننده همکاری می‌کند.

او در سن ۲۵ سالگی به ایران بازمی‌گردد و تا سن ۳۴ سالگی در ایران می‌ماند. او در این مدت اولین آلبوم خود به نام فرنگیس را منتشر ساخت و برای خواننده‌های زیادی از جمله بتی اقدام به آهنگسازی کرد.

وی پس از انقلاب ۱۳۵۷ به آمریکا و شهر لس آنجلس مهاجرت کرد و دوره‌ای طولانی حدود ۲۵ سال را را در آمریکا گذراند. او در طی این مدت ۱۱ آلبوم منتشر کرده‌است.

آلبوم‌ها

 • فرنگیس ۱۳۵۳
 • حکایت ۱۳۷۱
 • خواب بارون ۱۳۷۲
 • تاک ۱۳۷۳
 • شهر زیبای خورشید ۱۳۷۴
 • هوای خانه ۱۳۷۵
 • قصه امیر ۱۳۷۶
 • قاب شیشه‌ای ۱۳۷۷
 • قصهٔ گل و تگرگ ۱۳۷۸
 • شکوفه‌های کویری ۱۳۷۹
 • حادثه ۱۳۸۰
 • نقاب ۱۳۸۱
 • بی سرزمین تر از باد ۱۳۸۲
 • روزهای بی خاطره ۱۳۸۴
 • غروب تا طلوع (رمیکس) ۱۳۸۵
 • رگبار ۱۳۸۷
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:47  توسط سعید دامغانی | 

فریدون فروغی

فریدون فروغی (زاده ۹ بهمن ۱۳۲۹ هجری خورشیدی در تهران - درگذشته ۱۳ مهر ۱۳۸۰ هجری خورشیدی)، آهنگساز، نوازنده (گیتار، پیانو، درامز)، شاعر و خوانندهٔ ایرانی. او از خوانندگان مشهور موسیقی پاپ ایرانی است.

 زندگی

 کودکی و نوجوانی

او در سال ۱۳۲۹ محلهٔ سلسبیل تهران متولد می‌شود، پدر او - فتح الله - کارمند ادارهٔ دخانیات بود، در تنهایی خود به سرودن شعر و نواختن تار می‌پرداخت. او از مالکان بزرگ روستای نراق ـ ما بین قم و کاشان ـ به شمار می‌آمد. فریدون تنها پسر خانواده بود و سه خواهر به نامهای پروانه، عفت و فروغ داشت که هم اکنون در قید حیات هستند.

او در سال ۱۳۳۵ و در شش سالگی، تحصیل را آغاز کرد و عاقبت درسال ۱۳۴۷ مدرک دیپلم علوم طبیعی را گرفت و پس از آن دیگر تحصیل را رها کرد. وی موسیقی را بدون داشتن استاد و با توجه به علاقه‌ای که به موسیقی راک و مخصوصاً آثار ری چارلز داشت، با تمرین می‌آموخت.

 دههٔ چهل و اجرا در کافه‌ها

درسن ۱۶ سالگی، با همراه ساختن گروهی نوازنده با خود موسیقی را به صورت جدی شروع می‌کند و در مکان‌های مختلف به اجرای ترانه‌ها وآهنگ‌های غربی معروف در آن روزگار و به خصوص موسیقی بلوز می‌پردازد و تا سن ۱۸ سالگی فعالیت خود را به همین صورت ادامه می‌دهد. در این دوران است که پس از یک شکست عاشقانه، مدتی از موسیقی دست می‌کشد، اما پس از این مدت کوتاه کناره‌گیری، درسال ۱۳۴۸ صاحب کاباره کازابای شیراز از فروغی و همراهانش برای اجرا در آن مکان دعوت می‌کند[۱] (در [۲] زمان سفر فروغی به شیراز و همکاری‌اش با کازابا، اوایل دههٔ پنجاه و هم‌زمان با انتشار موسیقی فیلم تنگنا مشخص شده‌است که به احتمال نزدیک به یقین صحیح نیست). در اواخر این دهه وی اواخر دهه چهل، او به خوانندهٔ بلندآوازهٔ کلوپ‌های شبانه تهران قدیم و ستارهٔ صحنهٔ کافه‌های معروفی چون مارکیز و کاکوله بدل شد.

 دههٔ پنجاه و شهرت

درسال ۱۳۵۰، خسرو هریتاش، کارگردان فیلم آدمک در تلاش برای پیدا کردن خواننده‌ای تازه نفس بود که فریدون فروغی، به او معرفی می‌گردد و با یک بار زمزمه‌ کردن ترانه‌ها، خسرو هریتاش متوجه می‌شود که شخصی را که به دنبالش بوده، یافته‌است. در نتیجه، دو ترانه به نام‌های «آدمک» و «پروانهٔ من» را با موسیقی تورج شعبان‌خانی و اشعار لعبت والا، برای فیلم هریتاش اجرا می‌کند.

پس از اکران فیلم، صفحه‌های ۴۵ دور این دو ترانه، درصفحه‌فروشی‌های معروفی چون آل کوردوبس، پاپ، دیسکو، بتهوون، و پارس عرضه می‌گردد. این دو ترانه گل می‌کند و بر سر زبان‌ها می‌افتد و فریدون فروغی به شهرت می‌رسد. گرچه در آن زمان به او خرده می‌گرفتند که صدای فرهاد را تقلید می‌کند، اما همین باعث شد تا دیگر زیر سایه نام خوانندهٔ محبوبش ری چارلز قرار نگیرد.

بعدازگذشت مدتی فرشید رمزی - کارگردان نمایش تلویزیونی شش و هشت - با فریدون فروغی قرارداد می‌بندد و فروغی درسال ۱۳۵۱ بعداز پنج سال مشابه‌خوانی آثار ری چارلز را کنار می‌گذارد. این همکاری باعث تولد آثاری چون زندون دل و غم تنهایی می‌گردد که اولی، فروغی را تبدیل به هنرمندی صاحب سبک می‌کند. فتنهٔ چکمه پوش ساختهٔ همایون بهادران دومین فیلم سینمایی بود که فروغی در سال ۱۳۵۱ برای تیتراژ آن ترانه‌ای را به همین نام اجرا کرد. درهمین سال توسط یکی ازدوستانش با گلی فتوره‌چی آشنا می‌شود و با او ازدواج می‌کند.

سال بعد تنگنا ساختهٔ امیر نادری با ملودی‌های شورانگیز و تکان‌دهندهٔ منفردزاده، صدای فروغی را بر تیتراژ داشت. در همان سال - ۱۳۵۲ - چندین ترانه را اجرا می‌کند که شاخص‌ترین آنها نماز (یا نیاز به روایت ساواک!) است، با شعری از شهیار قنبری و موسیقی منفردزاده؛ ترانه‌ای که منجر به بازخواست هر سه نفر از طرف ساواک می‌گردد. او ترانهٔ هوای تازه را در همین سال در برنامهٔ تلویزیونی رنگارنگ اجرا می‌کند و همچنین در همین سال است که به درخواست فرزان دلجو ترانه‌ای را برای فیلم یاران (با بازی و کارگردانی دلجو) اجرا می‌کند.

درسال ۱۳۵۳، فروغی به علت عدم تفاهم با همسرش از وی جدا می‌شود. در همین سال ترانهٔ همیشه غایب را با شعری از شهیار قنبری، موسیقی «ویلیام خنو» و تنظیم واروژان اجرا می‌کند (این ترانه، پیش‌تر با شعری از ویلیام خنو و با نام ماهی خسته اجرا شده بود). او که رفته رفته، به هنرمند باتجربه‌ای تبدیل می‌شد، اقدام به جمع‌آوری آثار خود می‌نماید و اولین آلبوم خود را با نام زندون دل به بازار عرضه می‌کند.

دومین آلبومش را با نام یاران درسال ۱۳۵۴ به بازار عرضه می‌کند و در همین سال به علت اجرای ترانهٔ سال قحطی از طرف رژیم شاهنشاهی به مدت دو سال از فعالیت منع می‌شود.

درسال ۱۳۵۶، پس ازاعلام فضای باز سیاسی توسط رژیم، فروغی بعد از دو سال ممنوعیت کاری، سومین آلبوم خود را با نام سال قحطی به بازار عرضه می‌کند. در بهمن ماه همین سال، پدرش در اثر بیماری ذات‌الریه از دنیا می‌رود.

 انقلاب و یار دبستانی

درسال ۱۳۵۷، با وخیم شدن اوضاع سیاسی ایران، فروغی اعتراض خود را به اوضاع کشور با انتشار آلبوم بت شکن اعلام میدارد و در همین سال ترانه‌ای به نام روسپی را اجرا می‌کند که هرگز مجوز پخش نمی‌گیرد.

درسال ۱۳۵۸، بعدازانقلاب، فروغی درایران می‌ماند و کنسرت اجرا می‌کند که ترانه‌های این کنسرت را در آلبوم فریدون فروغی در آغازی نو جای می‌دهد و دلیل نامگذاری آلبوم به این نام، وجود ترانه‌های ریتمیکی مانند حقه و شیاد است که در کارنامهٔ فروغی مانند آنها وجود نداشت.

بعداز انتشار این کاست، درسال ۱۳۵۹، فروغی ترانهٔ یار دبستانی را برای فیلم از فریاد تا ترور به کارگردانی منصور تهرانی اجرا می‌کند که در تیتراژ فیلم استفاده می‌شود. در حالی که هنوز هیچ منبع رسمی‌ای برای فعالیت فروغی اعلام نشده بود، به تهرانی خبر می‌دهند که باید صدای فروغی را از تیتراژ فیلم‌اش حذف کند. در نتیجه جمشید جم خواندن این ترانه را به عهده می‌گیرد. این ترانه بسیار مطرح و معروف می‌شود و حتی امروزه به‌عنوان نمادی از مبارزه ارزشی خاطره‌انگیز دارد. در همین زمان است که زمزمه‌هایی در مورد ممنوعیت فعالیت فروغی شنیده می‌شود. او در همین سال ترانهٔ کوچهٔ شهر دلم را می‌خواند.

 دههٔ شصت و بعد

درسال ۱۳۶۰ چندترانهٔ خودرا همراه باچند ترانه از کوروش یغمایی درآلبومی با عنوان سُلٰ جای می‌دهد و طی سال‌های ۶۰ و ۶۱، آهنگ چهار قسمتی چرا نه؟ رامی‌سازد و اجرا می‌کند. در همین سالهاست که فعالیت نمودن او ممنوع می‌شود.

در سال ۱۳۶۵ سفر به دوبی، فروغی را تا پای پیوستن به هنرمندان دور از وطن پیش برد، اما پیشنهادهای تهیه‌کنندگان آن سوی آب او را به رفتن راضی نکرد.

در اسفندسال ۱۳۷۲ با سوسن معادلیان آشنا می‌شود و در خرداد ۱۳۷۳ باهم ازدواج می‌کنند. ازدواج، موجب تحولی مثبت در او می‌شود و دوباره فعالیت خود را از سر می‌گیرد؛ شعر می‌گوید، آهنگ می‌سازد و شروع به تدریس می‌نماید.

در اسفندماه سال ۱۳۷۷ موفق به برگزاری کنسرتی در تالار حافظ دانشگاه کیش می‌شود. پس از ۴ روز برگزاری کنسرت در کیش، به تهران می‌آید. علی‌رغم درخواست‌هایی که از شهرستان‌های دیگر برای برگزاری کنسرت ارسال می‌شود، با برگزاری آن در شهرستان‌های دیگر موافقت نمی‌شود و فروغی درتابستان ۷۸ و پائیز ۷۹ دوباره به کیش باز می‌گردد و به اجرای برنامه در هتل آنا‌ی کیش می‌پردازد.

در فروردین سال ۱۳۷۹ به پیشنهاد حمیدرضا آشتیانی پور (کارگردان) و به امید اخذ مجوز، «می تراود مهتاب» را با شعری از نیما یوشیج برای فیلم دختری به نام تندر می‌خواند اما شرایط تغییری نمی‌کند. گرچه ترانهٔ فروغی در انتهای فیلم در جشنوارهٔ فجر پخش می‌شود. پیش از این هم کیومرث پوراحمد نمی‌تواند مجوز حضور او را به‌عنوان بازیگر برای پروژه فیلم گل یخ (که داستان آن در باره زندگی یک خوانندهٔ محکوم به سکوت بود) بگیرد.

مرگ

وی در روز جمعه، سیزدهم مهر ماه ۱۳۸۰ در منزلش در تهران پارس درگذشت. او را در روستای قرقرک اشتهارد کرج در کنار برکه‌ای کوچک، در سایهٔ کوهی بزرگ و در آرامشی که سالها انتظارش را می‌کشید به خاک سپردند. شهیار قنبری در مورد مرگ او می‌گوید: «فریدون فروغی برای دومین بار می‌میرد. نخستین بار وقتی مرد که نتوانست بخواند و دومین بار وقتی مرد که می‌خواست بخواند. فریدون را فراموشی و خاموشی کشت».

 آلبوم‌ها

 تنگنا

آلبوم تک‌ترانه‌ای برای موسیقی فیلم تنگنا.

 • ناشر: نامشخص.
 • سال نشر: ۱۳۵۲.
 • ترانه‌ها: #. تنگنا.

 زندون دل

 • ناشر: ترانه.
 • سال نشر: ۱۳۵۳.
 • ترانه‌ها: #. گرفتار
 1. . هوای تازه
 2. . خاک
 3. . قاصدک
 4. . قوزک پا
 5. . تنگنا
 6. . نیاز (نماز)
 7. . ماهی خسته من
 8. . زندون دل
 9. . غم تنهایی
 10. . دیوانه من
 11. . آدمک
 12. . همیشه غایب

 یاران

 • ناشر :
 • سال انتشار: ۱۳۵۴.
 • ترانه‌ها :

 سال قحطی

 • ناشر :
 • سال انتشار: ۱۳۵۶.
 • ترانه‌ها :

 بت‌شکن

 • ناشر:
 • سال انتشار: ۱۳۵۷.
 • ترانه‌ها :

 فریدون فروغی در آغازی نو

همچنین با عنوان دو تا چشم سیاه داری شناخته می‌شود.

 • ناشر: ترانه.
 • سال انتشار: ۱۳۵۸.
 • ترانه‌ها :
 1. . قریه
 2. . سال قحطی
 3. . حقّه
 4. . دوتا چشم سیاه داری
 5. . طلوع خونین
 6. . طاهره
 7. . شیاد
 8. . تنگنا

 فتنهٔ چکمه پوش

 • ناشر: نامشخص.
 • سال نشر:
 • ترانه‌ها:
 1. . پروانهٔ من
 2. . فتنه چکمه پوش
 3. . مرد غریب
 4. . اشک حباب
 5. . روسپی
 6. . کوچه شهر دلم
 7. . بت شکن
 8. . یار دبستانی من
 9. . دچار
 10. . یا علی
 11. . یاران
 12. . چرا نه

اجرا: در سال ۱۳۵۱ برای فیلم فتنه چکمه پوش به کارگردانی همایون بهادران.(نویسنده سال اجرا و نام کارگردان فیلم: مسعود

 ترانه‌شناسی

برگرفته از [۳]

نام اثر، آهنگساز، ترانه سرا
 • آدمک، تورج شعبانخانی، لعبت والا.
 • پروانهٔ من، تورج شعبانخانی، لعبت والا.
 • فریادرس، اسفندیار منفردزاده، فرهاد شیبانی.
 • ماهی خسته، ویلیام خنو، ویلیام خنو.
 • فتنهٔ چکمه پوش، حسین واثقی، مسعود هوشمند.
 • قریه، فریدون فروغی، فریدون فروغی.
 • هوای تازه، فریدون فروغی، فریدون فروغی.
 • کوچهٔ شهر دل، کورش یغمایی، حسین نجفیان.
 • طاهره، فریدون فروغی، طاهره قرة‌العین.
 • سال قحطی، فریدون فروغی، مسعود امینی.
 • مردن شاپرک‌ها، بابک افشار، (؟).
 • حقه، فریدون فروغی، فرهنگ قاسمی.
 • گرفتار، حمد شمس، فرهنگ قاسمی.
 • خاک، فریدون فروغی، مسعود امینی.
 • غم تنهایی، ویلیام خنو، آرش.
 • زندون دل، ویلیام خنو، ویلیام خنو.
 • نماز، اسفندیار منفردزاده، شهیار قنبری.
 • مرد غریب، فریدون خشنود، (؟).
 • همیشه غایب، ویلیام خنو، شهیار قنبری.
 • رزمندگان، برگرفته از آهنگی غربی، فرهنگ قاسمی.
 • قوزک پا، فریدون فروغی، مسعود امینی.
 • روسپی، جهان شمس، فرهنگ قاسمی.
 • یار دبستانی، منصور تهرانی، منصور تهرانی.
 • اشک حباب، (؟)، (؟).
 • خواب گل سرخ، قطعهٔ Let it be از گروه بیتلز، فرهنگ قاسمی.
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:41  توسط سعید دامغانی | 

شکیلا

 

شکیلا
شکیلا
شکیلا
اطلاعات هنرمند
تولد ۱۳ اردیبهشت ۱۳۴۱
‎۳ مه ۱۹۶۲ (۴۶ سال)
جهرم
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی کلاسیک ایرانی
فعالیت(ها) آوازخوان و استاد موسیقی
مدت فعالیت ۱۳۶۸ تا کنون
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

شکیلا در ۳ مه ۱۹۶۲ برابر با ۱۳ اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۱ در جهرم دیده گشود . کوچک‌ترین فرزند خانواده بود وازهمان کودکی شیفته موسیقی . در نه سالگی قطعه ای برای تلویزیون در شوی مرحوم فریدون فرخزاد اجرا کرد و آنچنان مورد توجه قرار گرفت که درپی آن برای خوانندگی دعوتش کردند . کم سن بود و خانواده اش نیز راضی نبودند ، به تحصیلش ادامه داد و موسیقی را به برنامه های مدرسه ومسابقات استعدادهای درخشان قناعت کرد . در پانزده سالگی به فراگیری موسیقی ملی و ردیف های آوازی نزد مرحوم استاد محمود کریمی پرداخت، تا اینکه درهجده سالگی برای ادامه آموختن موسیقی کلاسیک به آمریکا رفت.


شکیلا در سال ۱۳۶۸ بصورت حرفه ای موسیقی را به عنوان پیشه خود برگزید تا آرزوی دیرین خودرا محقق نماید . غنای لحن او که هدیه ای خداوندی است ، در پیوند با ادبیات غنی فارسی تلفیقی کم نظیر پدید می آورد که شخصیت فروتن شکیلا نیز مکمل آن گشته و در آثارش نمایان میگردد . بی گفتگوست که چنین آثاری رتبه والائی از هنر و احساس را در شنونده بجا می گذارد . علاقه شکیلا به عرفان و ادب عرفانی این مرز و بوم ، زبان گشوده ای را برای خواندن اشعار حضرت مولانا بر وی بازکرد به آثارش در این زمینه ، احساسی ملکوتی عطا می کند . شکیلا تا امروز یازده مجموعه موسیقی به هنر دوستان تقدیم کرده و دوستارانش همچنان وهر لحظه منتظر کارهای جدید او هستند. تجلی صدای شکیلا درمقام آوای برگزیدگان شرق در مجموع اپراتیکا- شاین افتخاری بزرگ برای او وهم میهنانش است . صدای او از میان دهها صدای آشنا و گمنام شرقی انتخاب شد . و همینطور انتخاب وی در ۲۹ اکتبر ۲۰۰۵ در Persian Academy Awards در بوداپست دررشته Modern Classical باز هم افتخاری برای وی وعلاقمندانش میباشد.


 آلبوم ها

 • شعله بیدار
 • لب خاموش
 • جادوی سکوت
 • آنسوی بی سو
 • آوا
 • اشک مهتاب
 • زبان نگاه
 • ارثیه عاطفی
 • آخریم کوکب
 • غیبت نور
 • گریه در رگبار
 • کمی با من مدارا کن
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:37  توسط سعید دامغانی | 

شهرام شب‌پره

 

شهرام شب‌پره
تولد 16 اسفند 1326
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده , نوازنده و بازیگر سینما
ساز(ها) طبل
مدت فعالیت از اوایل دهه ۱۹۶۰ تا کنون
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

شهرام شب‌پره

شهرام شبپره خواننده، آهنگ ساز و بازیگر ایرانی در ۱۶ اسفند ۱۳۲۶ در تهران بدنیا آمد. وی از پیشگامان موسیقی پاپ و راک اند رول در ایران است. او کار حرفه ای خود را به عنوان خواننده از تابستان سال ۱۳۴۳ از متل قو در شمال ایران با بازسازی و اجرای کاری از گروه بیتل ها آغاز کرد. شهرام قبل که از انقلاب از ایران مهاجرت کرده بود در لس آنجلس زندگی می کند و تاکنون بیش از ۲۰ آلبوم از آثار خود را منتشر کرده است.

شهرام در اوایل دهه ۶۰ میلادی و هنگامی که تنها ۱۳ سال داشت، فعالیت موسیقی خود را به عنوان نوازنده ساز درام آغاز کرد پس از آن در اوایل دهه ۶۰ میلادی و در ۱۷ سالگی گروه "شورشیان" را به همراه ابراهیم حامدی "ابی" و سیاوش قمیشی تشکیل داد. او تاکنون با خوانندگان مشهوری همچون گوگوش، لیلا فروهر و شهره همکاری داشته و علاوه بر ارائه آلبوم های بسیار، خوانندگانی همچون اندی و سیاوش شمس را نیز شناسایی و به جامعه هنری ایران معرفی کرده است.

شهرام شب‌پره در تبلیغات و وب‌گاه رسمی‌اش، خود را پادشاه موسیقی پاپ فارسی/ایرانی (King of Persian Pop) می‌داند.

 آلبوم‌ها

او آلبوم‌های زیادی را در طول سال‌های خوانندگی خود منتشر کرده‌است:

 • تپش (۲۰۰۸)
 • آتش (۲۰۰۶)
 • دنیا (۲۰۰۱)
 • شهر عشق (۱۹۹۹)
 • قصه (۱۹۹۵)
 • تابستان ۹۴ (۱۹۹۴)
 • تابستان ۹۲ (۱۹۹۲)
 • شاگرد اول (۱۹۹۰)
 • خجالتی (۱۹۸۹)
 • شاپرک (۱۹۸۷)
 • ای قشنگ تر از پریا (۱۹۸۶)
 • طلسم (۱۹۸۶)
 • هیچ کجا ایران نمی‌شه (۱۹۸۶)
 • دیدار (۱۹۸۰)
 • گرگ و بره (۱۹۸۰)
 • ریتم شب (۱۹۹۸)
 • باغ الفبا (۱۹۸۰)
 • دیار (۱۹۸۰)
 • راک اند رول (؟)

 سینما و تلوزیون

او در فیلم‌های زیر به عنوان هنرپیشه شرکت داشته‌است:

 • بوی گندم
 • علف‌های هرز
 • ماهی‌ها در خاک می‌میرند
 • شب غریبان
 • عروس دجله
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:34  توسط سعید دامغانی | 

سوسن (خواننده)

 

سوسن
تصویری از آلبوم گلی خفته در غربت
تصویری از آلبوم گلی خفته در غربت
اطلاعات هنرمند
نام اصلی گل اندام طاهرخانی
نام مستعار سوسن
تولد ۱۳۱۹
قصر شیرین ، ایران
اصل/ملیت ایرانی
مرگ ۱۴ ارديبهشت ۱۳۸۳
لوس آنجلس ، آمریکا
ناراحتی تنفسی
سبک‌ها کوچه بازاری
فعالیت(ها) خواننده


سوسن ( ۱۳۱۹ قصر شیرین ، ایران - ۱۴ ارديبهشت ۱۳۸۳ لوس آنجلس ، آمریکا)


 دوران کودکی

سوسن با نام واقعی گل اندام طاهرخانی[۱] (زادهٔ ۱۳۱۹ [۲] در شهر قصر شیرین چشم به جهان گشود ، نام پدرش ابراهيم و نام مادرش بلقيس بود. بعد از از دست دادن پدرش در يک حادثه تصادف که خودش هم مجروح گشت به اتفاق مادرش به تهران آمد.

به اتفاق مادرش عازم شهر ری شد و به علت فقر مادرش در ماشين دودی آن زمان به آواز خوانی می پرداخت و دخترک بيچاره پول جمع می کرد. مردم به سوسن که دارای چشمان ريز و کم بينش دلسوزی می کردند بيشتر پول می دادند مادر او که در مديحه سرايی و ذکر علی علی و حسين حسين مهارت خاصی داشت، در اجتماعات آن محل جمع می شد آنان در کاروانسرايی در بازار شهر ری زندگی می کردند و مادرش بعلت بيماری وبا با زندگی وداع گفت. سوسن نزد زنی تنها که به او عمه می گفت در همسايگی آنان زنی بود که در کافه ها می خواند و بعضی وقتها سوسن را با خود به کافه می برد و کم کم او هم با شبی دو تومان شروع به کار کرد. بعد از گذشت چند ماه عمه ناتنی او از وضعيت سوسن مطلع شد و پس از درگيری کار آنان به کلانتری کشيد. آن روز سوسن ۱۲ سال بيشتر نداشت و با توضيح وضعيت و شرح حال خود از آن عمه ناتنی توسط پليس وقت جدا شد و به يک پرورشگاه در خيابان مولوی سپرده شد .

ورود به عرصه خوانندگی

کم کم پا به عرصه خوانندگی و تقليد ترانه های دلکش و قمرالملوك وزيري و ملوک ضرابی پرداخت و با نام ويکتور در يک کافه با شبی پانزده تومان مشغول به کار شد و پس از چندی رشيد مردای آهنگساز کوچه بازار با او آشنا شد و او را به کافه ديگری برد و نام هنری سوسن را برای او انتخاب کرد. نا گفته نماند که چون سوسن سواد خواندن و نوشتن نداشت به کمک رشيد مردای و يار محمد تهرانی ترانه ها را حفظ می کرد. پس از سال ها توسط جميله رقصنده هنرمند به کافه های مجلل تر پايش باز شد و تا آنجا پيش رفت که توانست در شکوفه نو يکی از کاباره های مهم آن زمان تهران، جايی برای خود باز کند. آقا رضا سهيلای معروف که دارای چند کافه در لاله زار بود از او خواستگاری کرد ولی او جواب رد داد. با گذشت زمان پايش به راديو باز شد و سپس به مهمانی های بزرگان دعوت شد و همچنين توسط زنده ياد پوران وارد دربار شد و سوسن به خاطر قدردانی از جميله باعث شد که جميله هم بتواند به دربار رفت و آمد نمايد. در بيشترين مهمانی های تاج الملوک مادر محمدرضا شاه پهلوی او به اتفاق ملوک ضرابی دعوت می شد. در يک مهمانی فرح دیبا همسر شاه گردنبندی را از گردن خود باز کرد و برای قدردانی به گردن سوسن انداخت. نا گفته نماند که هدايايی از مادر شاه هم گرفته بود که ارزش مادی زيادی داشت ولی در موقع فرار از ايران قاچاقچيان در ترکيه مقداری از آن را ربودند.

 پس از انقلاب ۱۳۵۷

سوسن پس از انقلاب توسط يک بازاری مرغدار و سوپر مارکت دار در شميران نگهداری می شد و پس از اعتراضات همسرش، آن مرد مجبور شد که از نگهداری سوسن صرفنظر کند. بدين ترتيب سوسن مجبور شد پس از اقامت مدتی در محله گيشا و پس از آن به علت گرانی جا نزديک به چهار راه سيروس با محمد تهرانی رقاص و خواننده مهمانی های خصوصی که کارهای تئاتر روحوضی های قديم را اجرا می کرد هم خانه شود و پس از دستگيری در دو مهمانی و تحمل دو مرتبه ۷۴ ضربه شلاق، تعهد داد که ديگر خوانندگی نکند. پس از چند ماه به کمک شخصی از طريق کوه به ترکيه و سپس لندن و بعد به آمريکا مهاجرت کرد و در ۱۴ ارديبهشت ۱۳۸۳ بر اثر ناراحتی تنفسی چشم از جهان فرو بست.

معروف ترین ترانه سوسن، «دوست دارم می دونی» است که آهنگ آن از فتح الله ریاحی و شعر آن از سعید دبیری است. ترانه‌هایی از او در چند فیلم پیش از انقلاب به‌کار رفته است، از جمله: قیصر، حسن کچل

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:33  توسط سعید دامغانی | 

سندی

 

گروه سندی
نام اصلی گروه سندی
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها هیپ هاپ
مدت فعالیت از ۱۳۶۶ تا کنون
اعضا
شهرام آذر
بهزاد پیشرو
خشایار آذر
سام سهرابی
کارلو باباخاننیان
راس رایت
اولیور واروژیان
اعضای پیشین
وحید حبیبی زاده
همایون مشیر اکبری
رضا زمانی

شهرام آذر خواننده ی گروهی بنام سندی است. وی از بنیان گزاران سبک رپ در ایران و بنیان گزار گروه سندی است. او در سر داشت سبک منحصر به فرد و جوان پسندانه ای داشته باشد بنا بر این سعی کرد سبکش را به سمت سبک سیاه پوستان یعنی (رپ) گرایش دهد.وی در سال ۱۳۶۶ در فرانکفورت آلمان این گروه را تأسیس کرد.در سال ۱۹۹۸ به آمريكا مهاجرت كردند و هم اكنون در نزديكي شهر لوس آنجلس زندگي ميكنند.

گروه سندي ۸ آلبوم تا سال ۲۰۰۷ به بازار ارائه كرده است كه آخرين آن سبك سنگين مي باشد .


 البوم ها

 
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:29  توسط سعید دامغانی | 

پری زنگنه

 

پری زنگنه
نام اصلی پریرخ شاه‌یلانی
نام مستعار پری زنگنه
تولد ۱۳۱۸
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها اپرا
فعالیت(ها) خواننده


پریرخ شاه‌یلانی مشهور به پری زنگنه (۱۳۱۸-) در کرمانشاه خواننده موسیقی ایرانی است[۱].


زندگینامه هنری

زنگنه اپرا را زیر نظر اِولین باغچه‌بان فرا گرفت و خواننده سوپرانو شد. سپس برای ادامه تحصیل آواز به ایتالیا رفت. همچنین آوازهای محلی ایرانی را توسعه داد و اجرا کرد.[۲]

علاوه بر خوانندگی، پری زنگنه در سفر تحصیلی خود به ژاپن، متوجه استعداد خود در هنر گل‌آرایی هم شد و آن را فراگرفت و در بازگشت به ایران نمایشگاه‌های گل‌آرایی نیز برگزار کرد[۱].

خانم زنگنه در یک حادثه رانندگی در دهه ۱۳۴۰ بینایی خود را از دست داد ولی فعالیت هنری خود را ترک نکرد و تحصیلش در رشته آوازهای اپرایی را به اتمام رساند[۱]. گرچه در سالهای پس از انقلاب، فعالیت‌های او در ایران به کنسرت‌هایی ویژه بانوان محدود شد.[۲]

پری شاه‌یلانی پس از ازدواج با حسین زنگنه ، صاحب شرکت تاکسی ایر ، به نام پری زنگنه شناخته شد. آنها دو دختر داشتند اما بعد از حادثه رانندگی از یکدیگر جدا شدند[۱].

او همچنین چند کتاب برای کودکان و کتابی به نام آوای نام‌ها از ایران زمین نوشته است

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:25  توسط سعید دامغانی | 

حمیرا

 

حمیرا
نام اصلی پروانه امیرافشاری
نام مستعار حمیرا
تولد ۲۶ اسفند ۱۳۲۳
محله قلهک تهران
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
نوع(های) صوت ۶ اوکتاو
مدت فعالیت ۱۳۴۹ تا کنون
ناشر(ها) شرکت ترانه
شرکت آونگ
کلتکلس رکودرز
وب‌گاه وب‌گاه رسمی حمیرا


پروانه امیرافشاری (حمیرا) (زاده: ۲۶ اسفند ۱۳۲۳ ،تهران ) خواننده ایرانی است. وی از خانواده بانفوذ و سرشناس امیرافشاری است و پدر ایشان صاحب ۱۵۰ روستا در منطقه شرق ایران و توابع طالقان بود. [نیازمند منبع]

از همان کودکی خانه آنها به افتخار افراد بانفوذ حکومتی شاهد مراسمات بزرگ با حضور هنرمندان نامی آن زمان مثل قمرالملوک وزیری , روح انگیز , غلامحسین بنان , ملوک ضرابی و ... بود که همین انگیزه اولیه دختر خانواده برای رو آوری به آواز شد .حمیرا به دوراز چشم پدر و با تشویق همسر روشن فکر و تازه از آلمان بازگشته خودبا نام نویسی در تست صدا در شورای رادیو آن زمان حیرت و تحسین اعضا شورا را سبب شد و پس از آن تحت تعلیم استاد علی تجویدی و بانو ملوک ضرابی قرار گرفت. وی دو سال بعد در سن ۲۱ سالگی به یک خواننده تمام عیار تبدیل شد. در همان سن آوازی را در دستگاه سه گاه با آهنگسازی علی تجویدی و شعری از رهی معیری به نام صبرم عطا کن را اجرا کردند که در کتاب ترانه‌های ماندگار این اثر به ثبت رسیده است .

وی به علت مخالفت پدر با نام مستعار حمیرا فعالیت حود را آغاز کرد اما پدر وی صدای دختر خود را می‌‌شناسد و طلاق دختر خود را از همسرش می‌‌گیرد و به مدت یک سال دختر خود در خانه زندانی می‌‌کند بعد یک سال یک سفر اروپا برای امیرافشاری پیش می‌‌آید، حمیرا که از حمایت مادر خوذ برخوردار بود دومین اثر خود به نام پشیمانم با آهنگسازی استاد تجویدی و ترانه‌ای از بیژن ترقی در ذستگاه همایون اجرا می‌‌کند که به علت مدلاسیون اصیل و فراموش شده آن دستگاه باعث تحول عظیمی در موسیقی سنتی ایرانی می‌شود.[نیازمند منبع] پدر وی با آگاهی از اثر جدید دختر خود وی را از خانه طرد و از ارث محروم می‌‌کند بعد از آن وی مدتی را در خانه پسرعمویش که همسر وی هما میرافشار ترانه سرای معروف بودبه سر برد تا آنکه با استاد پرویز یاحقی ازذواج می‌‌کند. صدای ایشان قابلیت سوبرآنو از ابتدا تا اوج را دارد که از کمیاب‌ترین نوع صداها است.[نیازمند منبع]ایشان مدت شش یا هفت سال همسر آهنگساز به نام ایرانی پرویز یاحقی بودند که در این دوره زناشویی آثار ماندگاری با شعرهایی ار بیژن ترقی و آهنگ های از یاحقی همچون مرانفریبی هدیه عشق بهار نورسیده مراتنها نگداری پنجره‌ای به باغ گل و ... اجرا کرده است.


وی بعد از انقلاب چند ماه در زندان به سر برد و با پرداخت مالیاتی معادل سی هزار دلار آزاد وتا اواسط سال شصت خورشیدی در ایران ماند و بعد از گذراندن مزاحمت های فراوان با همسر و دختر دو ساله اش به نام هنگامه از مرز پاکستان از ایران خارج شد و از آنجا به اسپانیا و بعد از آن به کاستاریکا در امریکای مرکزی رفت وی در کاستاریکا دچار افسردگی شدید شد به صورتی که مدت یک سال تحت درمان روان پزشک بود شوهر وی در این میان همسر و دختر خود را ترک و به امریکا مهاجرت کرد .حمیرا با کمک همسر پسر عمویش هما میر افشار به ایالت کالیفرنیا مهاجرت و کار هنری خود را از سر گرفت .و در سال هفتاد و هشت خورشیدی به تومور مغزی دچار شد که به صورت معجزه آسایی از اتاق عمل نجات یافت .وی همینک در شهر لوس آنجلس زندگی می‌‌کند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:22  توسط سعید دامغانی | 

حبیب محبیان

 

حبیب
نام اصلی حبیب محبیان
نام مستعار حبيب
تولد ۱۳۳۱
شمران آذربايجان
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده و نوازنده
ساز(ها) گیتار

حبیب یکی از خوانندگانی است که مانند امیر آرام ، فریدون فروغی ، فرهاد و... دارای سبک نو در موسیقی ایران در دهه ۱۳۵۰ می باشد و همین سبک خاصش موجب شد که مورد توجه جوانان قرار گیرد و مشهور شود. حبیب محبیان که با نام کوچکش یعنی «حبیب» در دنیای موسیقی شناخته میشود٬ در سال ۱۳۳۱ در شمران در آذربایجان بدنیا آمده سه سال را در ارومیه(رضاییه سابق)سپری کرده و چند سالی را نیز در تبریز گذرانده.در خانواده برداران او نیز به موسیقی علاقه داشتند اما تنها خود حبیب به سمت موسیقی کشیده شد.علاقه وی از ابتدا به گیتار بود.دوران نوجوانی حبیب مصادف با پیدایش گروه بیتلها(beatels) در دهه شصت اروپا شد و این باعث علاقه بیشتر وی به موسیقی گردید.بعدها وی توانست در بین هزاران نفر از کسانی که برای استخدام شدن در رادیو و تلوزیون داوطلب شده بودند به عنوان خواننده انتخاب شود.وی بعد از دوسال از استخدام شدنش به خدمت سربازی رفت و در آنجا نیز خواننده باشگاه افسران بود.

همسر اول وی شادی نام داشت و پسری از وی که هم اکنون در ایران زندگی میکند به نام محمدرضا دارد ٬روزی همسر وی در خیابان پایش پیچ میخورد و به علت آنکه محمدرضا را در آغوش داشته به زمین میخورد و در بیمارستان به علت خطا در تزریق سرنگ کزاز وی متاسفانه در عرض چند دقیقه فوت میکند.تقریبا همزمان با جریانات فوت همسر حبیب٬مادر وی نیز فوت میکنند و این خاطره باعث میشود که در اولین آلبومش یعنی «مرد تنهای شب» که در سال ۱۳۵۶ انتشار یافت بیشتر آهنگها را به یاد دو عزیز از دست رفته اش بخواند.آهنگهای «مادر» و «خرس کوکی» را به یاد مادرشان و «شهلای من» و «نگاهم» را به یاد همسر فقیدشان خواندند.همسر دوم ایشان ناهید نام دارد که محمد را از ایشان دارند.وی از معدود خوانندگانی است که در اجرای آهنگهایشان از گیتار دوازده سیم ستفاده میکنند.

 آلبومها به ترتیب زمان ساخت

 • مرد تنهای شب
 • سلام همسایه
 • آفتاب مهتاب
 • خورسید خانم
 • همراز
 • آخه عزیزم چی میشه
 • صفر
 • بزن باران
 • کویر باور
 • خداوندا
 • خانه کوچک
 • جوونی
 • خودشه (همراه محمد)
 • ایران بانو
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:19  توسط سعید دامغانی | 

سیما بینا

 

سیما بینا
سیما بینا در کنار یک زن چوپان خراسانی
سیما بینا در کنار یک زن چوپان خراسانی
اطلاعات هنرمند
نام اصلی سیما بینا
تولد ۱۳۲۳
بیرجند
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها آوازها و ترانه‌های محلی
فعالیت(ها) آهنگساز و خواننده
وب‌گاه وب‌گاه سیما بینا

سیما بینا آهنگساز و خواننده آوازها و ترانه‌های محلی ایران به سال ۱۳۲۳ خورشیدی در بیرجند زاده شد و از کودکی در کنار احمد بینا پدری که استاد موسیقی سنتی و شاعر و آهنگ ساز ترانه‌های اولیه او بود رشد کرد[۱]

زندگی‌نامه

در سن ۹ سالگی همکاری رسمی خود را با رادیو ایران (برنامه کودک) آغاز نمود. از همان دوران نزد استادان و نامداران موسیقی آموزش ردیف‌های موسیقی سنتی و آوازی پرداخت و چندی به شاگردی استاد جواد معروفی و استاد نصرالله زرین‌پنجه، دو شخصیت بزرگ موسیقی ایران درآمد. دیری نگذشت که در برنامه موسیقی ویژه‌ای به نام «گل‌های صحرایی» به اجرای نغمه‌های محلی در رادیو ایران پرداخت. صدای او در این برنامه برای بیش از دو نسل از مردم خاطراتی فراموش نشدنی به جای گذارده‌است.

سیما بینا پس از دانش‌آموختگی در رشته نقاشی از دانشگاه تهران و رشته ادبیات، آموزش موسیقی سنتی خود را در خدمت یکی از قدیمی‌ترین و آگاه‌ترین موسیقی دانان آواز سنتی ایران استاد عبدالله دوامی کامل نمود. از آن‌پس علاوه بر اجرای مستمر موسیقی و آواز سنتی به جمع‌آوری، بررسی و بازسازی ترانه‌ها و آوازهای محلی ایران پرداخته‌است. بسیاری از آهنگ‌ها و نغمه‌های محلی را که در معرض خطر به فراموشی سپرده‌شدن بودند را حفظ و بازسازی کرد.

در طی سالها سفر به جای جای خراسان همچون گلهای صحرایی از دامنه‌های کوه‌های شمال و کویرهای جنوب خراسان گرد آورده‌است. او در جهت ارائه و حفظ این گنجینه‌های ملی با تکیه بر اندوخته‌ها و اطلاعات موسیقی‌اش به باز سازی و تنظیم دوباره آنها پرداخت.

سیما بینا پس از اتمام تحصیل با عزیز میتویی ازدواج کرد و ۲ فرزند دختر و پسر به دنیا آورد، اما زندگی مشترکشان با خودکشی همسرش پایان یافت. پسرش آرش میتویی نیز به آواز (در سبک جاز) علاقمند شد. سیما بینا سالها بعد با حسن زارع ازدواج کرد و گاهی در کلن به سر می‌برد و به تهیه آوازهای بومی ایرانی مشغول است[۱].

او نخستین زنی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ کلاس تعلیم آواز دایر کرد. او همچنین نخستین زنی‌ بود که در تالار وحدت کنسرت برگزار کرد[۱]. از سال ۱۹۹۳ میلادی تا به امروز به جشنواره‌های جهانی دعوت شده و موسیقی محلی و مردمی ایران رابه گوش جهانیان رسانده‌است.


دیسکوگرافی

 • (Melodies of the Sahara (CD2191))
 • (Songs from the Plains)
 • زلفای تو ۱۹۹۶ (Zolfaay-e Tou - My Lover's Hair)
 • (CD2409) (The Music of North Khorasan)
 • (Music of South Khorasan)
 • (Persian Folk Music)
 • عشق گل (Eshgheh Gol)
 • (Shola)
 • شیرین (Shirin)
 • درنا (Dorna) (CD2462)
 • (Red Flowers)
 • گل سرخ (Goleh Sorkh)
 • (Nava'i (Kereshmeh/Quartertone QTCD-1002))


برخی از آثار

برخی از آثار محبوب و پرفروش او عبارتند از:[۱]

 • ای بت چین ای صنم
 • بنشین به کنارم
 • بیا تا قدر یکدیگر بدانیم
 • شاه منم، زیبا منم
 • این یار منه که می‌رود سربالا
 • چون شب خواندی
 • از خم زلفت دل شیدا شکست
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:17  توسط سعید دامغانی | 

نازنین افشین جم

 

نازنین افشین جم
آلبوم یک‌روزی
آلبوم یک‌روزی
اطلاعات هنرمند
تولد ۱۹۷۹
۱۳۵۸
تهران
اصل/ملیت Flag of ایران ایران / کانادایی الگو:Country alias Canada
سبک‌ها موسیقی پاپ
فعالیت(ها) خواننده، ترانه سرا، آهنگساز
فعال بین‌المللی حقوق بشر،
مانکن و بازیگر
وب‌گاه وب‌گاه رسمی


نازنین افشین جم (زاده: ۱۹۷۹ ۱۳۵۸ در تهران) خواننده ، ترانه سرا ، آهنگساز ، فعال بین‌المللی حقوق بشر ، مدل و بازیگر ایرانی کانادایی است که عنوان دختر شایسته کانادا و مقام دوم دختر شایسته دنیا را نیز کسب کرده‌است.

زندگی شخصی

او در سال ۱۹۸۱ به ‌همراه خانوادهٔ خود به کشور کانادا رفت[۱]. پس از پایان دبیرستان به دانشگاه بریتیش کلمبیا رفت و لیسانس خود را در رشتهٔ روابط بین‌الملل و علوم سیاسی دریافت کرد و سپس تحصیلات خود را در پاریس و انگلستان ادامه داد. او پس از پایان تحصیلات تاکنون با صلیب سرخ و سازمان عفو بین الملل همکاری می‌کند[۲].

 مسابقات دختر شایسته

وی در سال ۲۰۰۳ عنوان دختر شایسته کانادا را کسب کرد و در همان سال در مسابقات میس ورلد که در شهر سانیا در کشور چین برگزار می‌شد شرکت کرد. او در آن‌جا پس از روزانا دیویسون (نماینده ایرلند) به مقام دوم رسید.[۳]

حقوق بشر

نازنین افشین جم از فعالان حقوق بشر در زمینه مسائل ایران است. وی در سال ۲۰۰۷ میلادی فعالیت برای آزادی دختری نوجوان و هم‌نام وی که در ایران به اعدام محکوم شده بود کمپینی را ایجاد کرد که مورد توجه رسانه‌ها و مردم کشورهای جهان بخصوص کانادا قرار گرفت و در نهایت به آزادی «نازنین فاتحی» انجامید.[۴] وی از فعالین حقوق زنان و بشر در ایران است و از یک رفراندوم آزاد برای تشخیص نوع حکومت توسط اراده مردم حمایت می‌کند. وی از یک نظام آزاد سکولار مبتنی بر اعلامیه جهانی حقوق بشر حمایت می‌کند.[۵]

 موسیقی

در ۲۴ آوریل ۲۰۰۷ اولین آلبوم نازنین با نام «یک‌روزی» با موضوع سیاسی در مورد مسائل ایران و تلاش جوانان ایرانی برای کسب آزادی وارد بازار آمریکا شد.[۶]

این آلبوم پانزده آهنگ و ترانه به زبان‌های انگلیسی و فارسی دارد.

فعالیت‌های دیگر

وی بازیگر، خواننده و مدل بین‌المللی و همچنین خلبان نیز هست و گواهی پرواز با هواپیمای موتوری و گلایدر را دارد.وی به بالاترین درجات خلبانی غیر تجاری در کشور کانادا رسیده‌است و به زبان‌های فارسی، انگلیسی و فرانسوی مسلط است و اسپانیایی را نیز تا حدی می‌داند.

جدایی دین از سیاست

افشین جم در مورد حکومت جمهوری اسلامی گفته است اين حکومت مذهبی نمی تواند تا آخر اين گونه ادامه دهد. در ايران افراد زيادی سکولار هستند و می خواهند بين دين و سياست جدايی باشد.[۷]

آینده کاری

جم اعلام کرده است که قصد ساخت فیلم های مستند را دارد و علاقه دارد که تبدیل به گزارشگری همچون کریستین امانپور شود.[۸]

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:15  توسط سعید دامغانی | 

اندی

 

اندی
Էնդի
Andy
پرونده:Andymadadian2.jpg
اطلاعات هنرمند
نام اصلی آندرانیک مددیان
Անդրանիկ Մադադյան
Andranik Madadian
نام مستعار اندی
تولد ‎۲۱ آوریل ۱۹۵۸ (۵۰ سال)
تهران , ایران
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی , موسیقی راک
فعالیت(ها) خواننده , ترانه سرا , بازیگر
مدت فعالیت اندی کوروس (۱۹۹۱ - ۱۹۸۵)
اندی (تا کنون - ۱۹۹۲)
وب‌گاه وب‌گاه رسمی اندی

آندرانیک مددیان معروف به اندی یکی از خوانندگان موسیقی پاپ ایرانی / ارمنی است.

اندی كار خود را با كوروس شروع كرد . هر دو از نوازندگان گيتار براي شهرام شب پره بودند كه از آن گروه به تدريج خارج شدند و مستقل كار كردند.آنها ۴ آلبوم با هم ضبط كردند آن ها براي پيشرفت بيشتر از هم جدا شده و به تنهايي ترانه خواندند. اما دوستي شان تا امروز ادامه دارد او يك گياهخوار است. این اواخر اندی با دوست دختر قدیمی خود شینی Shani در لوس آنجلس زندگی می کند

 آلبوم ها

اندی

آلبوم «بیقرار» او که در سال ۱۹۹۲ به بازار آمد پرفروشترین آلبوم ایرانی دهه نود بود.

اندی کوروس

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 2:10  توسط سعید دامغانی | 

داریوش اقبالی

 

داريوش
جلد آلبوم راه من
جلد آلبوم راه من
اطلاعات هنرمند
نام اصلی داريوش اقبالی
نام مستعار داريوش
تولد ۱۵ بهمن ۱۳۲۹
‎۴ فوریه ۱۹۵۱ (۵۸ سال)
میانه ، ایران
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده , بازیگر و فعال اجتماعی
مدت فعالیت از ۱۳۴۹ تا کنون
وب‌گاه وب‌گاه رسمی

داریوش با نام کامل داریوش اقبالی (زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۲۹ در ميانهخواننده، بازیگر و فعال اجتماعی ایرانی است.

زندگی نامه

داریوش در ۱۵ بهمن سال ۱۳۲۹ خورشیدی درروستای گندوگدی میانه به دنیا آمد. پدرش محمود اقبالی، از ملاکان آذربایجان بود. داریوش دوران کودکی را درمیانه، زادگاه پدر و مادرش گذراند. اولین بار در ۹ سالگی در جشنی در مدرسه شهرآرابه روی صحنه رفت. دوران دبیرستان را در دبیرستان‌هایی همچون دبیرستان فارابی،دبیرستان کرج، دبیرستان رازی دبیرستانی در سنندج، و دبیرستان آزادگان تهران پارس‌گذراند و در مراسم‌ هنری به اجرای برنامه‌های هنری می پرداخت.

در ۱۳۴۹ با حسن خیاط‌باشی آشنا می‌شود و همین ورودرسمی او به موسیقی حرفه‌ای است. در همین سال او با ترانهٔ به من نگو دوست دارم به شهرت می‌رسد. لازم به توضیح است که اولین نرانه مستقل او ترانه نبسته پیمان بوده است از علی گزرسز (رها) آهنگ از داریوش اقبالی.

داریوش در روز ششم شهریور ماه ۱۳۵۳ توسط سازمان امنیت شاهنشاهی دستگیر و مدت ۹ ماه در زندان میماند، در همان روز روزنامه اطلاعات عکسی ازاو به چاپ میرساند که پلیس مدعی شده بود که او را به جرم مصرف ونگهداری ی مواد مخدردستگیر کرده است که آن مطلب دروغ محض بود و ساواک او را به خاطر اجرای ترانه های سیاسی اش مثل جنگل ، پریا، رهایی و گل گندم به زندان انداخته بود.

با سر کار آمدن جمهوری اسلامی، داریوش نیز ماننداکثر خوانندگان پاپ ایرانی آن زمان، از کشور خارج شد و در مهر ماه ۱۳۵۷ (۱۹۷۸) به انگلستان و به شهر برموس نقل مکان کرد و پس از دوسال اقامت در آنجا به دعوت احمدمحمودعازم آمریکا شد.

 ترانه‌ها

داریوش با سبک صدایی خاص و استفاده از مضامینی همچون آزادی، صلح و عشق طرفداران خاص خود را داشته است و دارد.

شعرهای ترانه‌هایش از شاعرانی مانند مولوی، حافظ، احمد شاملو، نادر نادرپور، حسین منزوی و سیمین بهبهانی و ترانه‌سرایانی همچون اردلان سرفراز، شهیار قنبری و ایرج جنتی عطایی است. وی با آهنگسازان بنامی چون جلیل و فرید زلاند، بابک بیات، اسفندیار منفردزاده، واروژان حسن شماعی زاده، بابک افشار و فریبرز لاچینی همکاری داشته است.

از جمله شناخته‌شده‌ترین آثار داریوش می‌توان به ترانه‌های "برادر جان" و "شقایق" و "یاور همیشه مومن" و "دل من دیگه خطا نکن" و "سال 2000" و دست‌های تو و چشم من و دوباره می‌سازمت وطن و "بچه ها" و "خونه" اشاره کرد.

کارهای داریوش شامل بیش از ۲۰۰ ترانه در ۲۵ آلبوم است.

وی چند سالی است که از جامعه هنری در لوس‌آنجلس فاصله گرفته است و آثار خود را تنها از طریق شرکت پخش ترانه شخصی خود و نیز اینترنت منتشر می‌کند.[۱]

 فعالیت‌های سیاسی - اجتماعی

داریوش چه در زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی و چه بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و پس از روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی به مخالفت با روش زمامداران حاکم بر ایران پرداخت. وی پيش از انقلاب به بهانه اعتیاد به زندان افتاد. بر اثر پاشیدن اسید از سوی یکی از طرفداراش به سوی وی، باعث شد تا برای معالجه به آمریکا برود. از این روی در زمان انقلاب ۱۳۵۷، وی در ایران نبود. پس از آن نیز وی به کشور بازنگشت.[۲]

داریوش در وبلاگ شخصی خود دلیل خروج از ایران را چنین بیان کرده: «پس از انقلاب ۱۳۵۷ و به دنبال کشتار، خونریزی و خفقان حاکم بر سرزمین‌ام، مجبور به ترک وطن شدم. از آن زمان تا حال، در سفری بی‌انتها، می‌کوشم در کنار هموطنانم سرود ایرانی آزاد را هم‌صدا شوم».[۳]

وی در طی سالهایی که بیرون از ایران بوده، همواره از پناه‌جویان ایرانی حمایت کرده است و در تظاهرات‌های حمایت از این افراد فعال بوده است.[۴] و نیز با تشکیل بنیادهایی همچون آینه به حمایت از معتادان برخاسته است. [۵]

اعتیاد

در دهه پنجاه خورشیدی شخصی با حمله به داریوش بر صورت او اسید پاشید و وی مدتی در بیمارستان بستری شد. برای کاهش درد به وی مرفین داده می‌شد و تکرار این کار باعث شد تا وی گرفتار اعتیاد به مواد مخدر شود. به گفته خود داریوش تا قبل از این ماجرا آشنایی وی با مواد مخدر اندک بوده است.

پس از سال‌ها اعتیاد وی سرانجام تصمیم به ترک می‌گیرد و به کمک متخصصان موفق می‌شود اعتیاد را ترک کند. اولین برنامه رسمی داریوش بنام آینه در رادیو AFN (میبدی) بود و در سال ۲۰۰۳ سایت بهبودی را که اولین وب‌گاه ایرانی برای کمک به معتادان و خانواده ها بود راراه اندازی کرد و سپس با همکاری دو پزشک، بنیادی به نام آینه تأسیس می‌کند تا به یاری معتادان برود. گفته می‌شود از زمان تأسیس این بنیاد تاکنون نزدیک به ۴۰ هزار نفر ترک اعتیاد کرده‌اند.[۶] بعد از رادیو وی تصمیم به گسترش کار خود می گیرد و برنامه آینه را در تلویزیون های 24 ساعته ادامه می دهد وی همچنین در همایش‌ها و کنفرانس‌های متعدد ترک اعتیاد شرکت کرده است.[۷]

 آلبوم‌ها

آلبوم ترانه سرا آهنگ ساز تنظیم
صدایم کن - - -
به من نگو دوستت دارم درویش جاویدان درویش جاودان -
بوی خوب گندم شهیار قنبری جاودان یاد واروژان واروژان
بن بست ایرج جنتی عطایی زنده یاد بابک بیات -
سال 2000 اردلان سرفراز چشم آذر -
شقایق اردلان سرفراز فرید زولاند فرید زولاند
نیستی اردلان سرفراز فرید زولاند -
نفرین نامه اردلان سرفراز - -
جنگل ایرج جنتی عطایی زنده یاد بابک بیات -
چشم من اردلان سرفراز حسن شماعی زاده -
پرنده مهاجر ایرج جنتی عطائی صابر راستین صابر راستین
فریاد زیر آب ایرج جنتی عطایی بابک بیات -
ندیم - صادق نوجوکی صادق نوجوکی
نازنین اردلان سرفراز فرید زولاند -
خاموش نمیرید (مولوی) - - -
سفره سین زویا زاکاریان - -
مسبب - - -
نون و پنیر و سبزی شهیار قنبری فرید زولاند -
زندونی - انوشیروان روحانی -
بچه های ایران هادی خرسندی فرید زولاند -
آشفته بازار اردلان سرفراز فرید زولاند -
امان از ... شهیار قنبری عیدی یمینی -
آهای مردم دنیا اردلان سرفراز فرید زولاند -
گل بیتا - صادق نوجوکی صادق نوجوکی
رومی - - -
دوباره می‌سازمت وطن سیمین بهبهانی داریوش اقبالی اریک فرانسوی
راه من شهیار قنبری فرید زولاند تیگران ساکیان
معجزه خاموش ایرج جنتی عطایی بابک سعیدی بابک سعیدی

تک‌آهنگ‌ها

مرجع [ سایت بیوگرافی داریوش . www.avaz.info ]

فیلم شناسی

جوايز و افتخارات

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 1:51  توسط سعید دامغانی | 

ابی

 

ابی
ابی در کنسرت مونترال
ابی در کنسرت مونترال
اطلاعات هنرمند
نام اصلی ابراهیم حامدی
نام مستعار ابی
تولد ۲۹ خرداد ۱۳۲۸
‎۱۹ ژوئن ۱۹۴۹ (۵۹ سال)
میدان فوزیه , تهران
اصل/ملیت ایرانی
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
وب‌گاه وب‌گاه شخصی ابی

ابراهیم حامدی متخلص به ابی ۲۹ خرداد ۱۳۲۸ در تهران بدنیا آمد. ابی از محبوبترین و بزرگ ترین خوانندگان موسیقی پاپ ایران محسوب میشود. او در دوران نوجوانی به استعداد خود در خواندن پی برد. ابی ابتدا در یک گروه دوستانه به نامsunboys وسپس در باشگاهها و کاخهای جوانان خواندن را آغاز کرد. پس از چند سال اولین ترانه مستقل خودرااجراکرد.

او به دلیل وسعت صدای فوق العادش به مرد حنجره طلایی و ابر مرد موسیقی ایران هم ملقب شده هست.

 خوانندگی

او در مصاحبه‌ای وقتی از وی پرسیده‌شد که خوانندگی را چگونه آغاز کردی گفت[۱]:

   
ابی
از زمان چهار پنج سالگی. رادیو به ایران آمده بود ولی آن‌قدر ما بودجه نداشتیم که یک رادیو بخریم. ضمن این‌که هنوز برق هم به همه‌جا نیامده بود. به موسیقی گوش می‌کردم و آن را دوست داشتم. تفریح من در خانه خواندن بود، ضمن این‌که بارها هم گفته‌ام که از کلاس سوم دبستان در مدرسه صبح‌ها سر صف قرآن با قرائت اجرا می‌کردم. خب این هم برای خودش یک نوع خوانندگی است. در سن ده یازده سالگی، رادیو و خوانندگانی بودند و مرتب فکر و ذکر من به غیر از مساله‌ی درس خواندن خوانندگی بود. در خانه، برای هم‌کلاسی‌هایم و همین‌طور برای بچه محل‌ها می‌خواندم
   
ابی


اولین ترانهٔ او ترانه‌ای بود با نام عطش که برای فیلمی به همین عنوان ساخته شده بود. دومین ترانه‌اش چرا نام داشت، و شعر آن از مسعود هوشمند و آهنگش از حسین واثقی بود.اما سومین ترانه‌اش که به گفته خودش باعث معروفیتش شد، ترانه‌ای به نام شب بود، با شعر اردلان سرفراز وآهنگ منصور ایران‌نژاد که درشوی معروف میخک نقره‌ای از فریدون فرخزاد برای اولین بار پخش شد.

ابی در همان دوران با شهبال و شهرام شب‌پره آشنا شد و با وی شروع به همکاری کرد. او با گروه black cats همکاری کرد و مدت زیادی در کاباره کوچینی به روی صحنه رفت.

ابی دو سال قبل ازانقلاب از ایران خارج شد و برای برگزاری کنسرت به امریکا رفت ولی باشدت گرفتن ناآرامی‌ها در آن کشور ساکن شد.


آلبوم‌های منتشر شده

 آلبوم‌های پیش از انقلاب

آلبوم‌های پس از انقلاب

جلد آلبوم حسرت پرواز
+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 1:48  توسط سعید دامغانی | 

نعمت‌الله آغاسی

 

نعمت‌الله آغاسی

اطلاعات هنرمند
نام اصلی نعمت‌الله آزموده
نام مستعار نعمت نفتی
تولد ۲۹ تیر ۱۳۱۸
دزفول
اصل/ملیت ایرانی ایران
مرگ ۱۴ آبان ۱۳۸۴ (۶۶سالگی)
گوهردشت , کرج
سبک‌ها موسیقی عامه پسند
فعالیت(ها) خواننده


نِعمت‌الله آزموده معروف به آغاسی (۱۳۱۸ - ۱۳۸۴ خ.) یکی از خوانندگان موسیقی مردم‌پسند دوره قبل از انقلاب در ایران است.

او در سال ۱۳۱۸ خورشیدی از پدر اصفهانی و مادر دزفولی در دزفول به دنیا آمد و با خواندن آهنگ‌هایی مانند آمنه و لب کارون در سالن‌های موسیقی لاله‌زار تهران علاقه‌مندان زیادی پیدا کرد. از یادگاری‌های به‌یادماندنی او شیوهٔ رقص بندری‌ اوست که با چرخاندن دستمالی سفید در دستش انجام می‌داد.

پس از اجراهای موفقش در لاله‌زار صدای او از رادیو و تلویزیون ملی ایران پخش شد.


 فعالیت سینمایی

آغاسی به دعوت منوچهر نوذری به سینما راه یافت و در کارنامه سینمایی اش هشت فیلم را ثبت کرده است. این فیلم ها عبارت‌اند از:

 • یکی خوش صدا، یکی خوش دست (۱۳۵۶)
 • خدا قوّت(۱۳۵۶)
 • فرّاش باشی(۱۳۵۴)
 • بنده ی خدا(۱۳۵۳)
 • نعمت نفتی(۱۳۵۲)
 • فاتح دلها(۱۳۵۱)
 • خیلی هم ممنون(۱۳۵۱)
 • ایوالله (۱۳۵۰)


 زندگی خانوادگی

آغاسی از دو ازدواج خود هفت فرزند و دو نوه دارد که یکی از فرزندانش به نام علیرضا اکنون به خوانندگی به سبک و سیاق پدرش مشغول است.

از آثار به یاد ماندنی او آمنه ،بت پرست ، سنگ تراش و ترانه لب کارون است.


درگذشت

آغاسی در روز شنبه ۱۴ آبان‌‌ماه ۱۳۸۴ خورشیدی بر اثر سکته مغزی در سن ۶۶ سالگی در کرج درگذشت و در گورستان امامزاده طاهر این شهر دفن شد.


نگارخانه

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 1:45  توسط سعید دامغانی | 

پوران (خواننده)

پوران

اطلاعات هنرمند
نام اصلی فرح‌دخت عبّاسی طاقانی
نام مستعار بانوی ناشناس
بانوی شاپوری
پوران
تولد ۱۳۱۲
تهران
اصل/ملیت ایرانی ایران
مرگ ۱۳۶۹
تهران
سبک‌ها موسیقی پاپ فارسی
فعالیت(ها) خواننده
مدت فعالیت از ۱۶ بهمن ۱۳۳۰ تا


پوران (زادهٔ ۱۳۱۲ تهران - درگذشته ۱۳۶۹[۱] در تهران) خواننده و بازیگر زن ایرانی


 زندگینامه

پوران با نام اصلی «فرح‌دخت عبّاسی طاقانی» در دههٔ ۳۰ یکی از مشهورترین خوانندگانی ایران بود و این شهرت خود را تا اواسط دههٔ ۵۰ همچنان حفظ کرد. با نام «بانوی ناشناس» و سپس «بانو شاپوری» (نام خانوادگی همسر اول) و بعد از آن با نام مستعار «پوران» پا در وادی هنر گذاشت او خواهرزادهٔ بانو روح بخش دیگر خواننده ایرانی آن دوران است. پس از طی تحصیلات در دبیرستان اسدی و هنرستان عالی موسیقی با نام بانو ناشناس در صفحهٔ گرامافون می‌خواند که پس از آشنایی و ازدواج با همسر اول خود نام خانوادگی او را به عنوان نام مستعار خود برگزید.

بعد از جدایی عباس شاپوری (ویولون‌نواز و آهنگساز) به همسری حبیب روشن زاده (مفسر ورزشی تلویزیون) در آمد که این ازدواج دوم نیز منجر به طلاق شد. دو فرزند به نام‌های امید و آرزو روشن زاده از او باقی مانده‌است.


پوران در سال ۱۳۶۹ زمانی که برای دیدن نوه اش به ایران آمده بود به علت ابتلا به بیماری سرطان درگذشت و در امام زاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

 آلبوم‌ها آثار سینمایی

'پوران'
تولد ۱۳۱۲
مرگ ۱۳۶۹
مدفن امامزاده طاهر کرج
همسر عباس شاپوری (ویولون‌نواز و آهنگساز)
حبیب روشن‌زاده (مفسر ورزشی تلویزیون)
فرزندان امید روشن‌زاده
‌ آرزو روشن‌زادهنگارخانه

 


 

+ نوشته شده در  پنجشنبه سیزدهم فروردین ۱۳۸۸ساعت 1:38  توسط سعید دامغانی | 

 

 

محمدعلی فردین (زادهٔ ۱۵ بهمن ۱۳۰۹ تهران - درگذشته ۱۸ فروردین ۱۳۷۹ تهران)، بازیگر سرشناس سینمای ایران بود.

وی سینمای حرفه‌ای را با بازی کوتاهی در فیلم «دو قلوها» به کارگردانی شاپور یاسمی درنقش برادر دوقلوی ناصر ملک‌مطیعی درچند پلان آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های وی می‌توان به ورزش کشتی اشاره کرد. او در فروردین ۱۳۷۹ در ۷۰ سالگی درگذشت.

 فعالیت ها

فعالیت ها قهرمان سابق وزن پنجم (۷۳ کیلو گرم) تیم ملی کشتی آزاد

برنده مدال نقره وزن پنجم مسابقات کشتی آزاد جهانی توکیو در سال ۱۳۳۳

همکاری با دکتر مصطفی اسکویی در هنر کده سینما و تئاتر آناهیتا ۱۳۳۷

صاحب استویو فروردین فیلم

شروع فعالیت در سینماپس ازبازی کوتاهش درفیلم «دو قلوها» با بازی در فیلم چشمه آب حیات (سیامک یاسمی) ۱۳۳۸

 جایزه

بهترین بازیگر مرد برای فیلم سلطان قلبها در جشنواره فیلم سپاس ۱۳۴۸ تهران - ایران

 فیلم شناسی

 کارگردان

 1. بر فراز آسمانها (۱۳۵۷)
 2. قرار بزرگ (۱۳۵۴)
 3. قصه شب (۱۳۵۲)
 4. جهنم + من (۱۳۵۱)
 5. قصر زرین (۱۳۴۸)
 6. سلطان قلبها (۱۳۴۷)
 7. حاتم طائی (۱۳۴۵)
 8. گدایان تهران (۱۳۴۵)
 9. خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
 10. عشق و انتقام (۱۳۴۴)
 11. گرگهای گرسنه (۱۳۴۱)

 

نویسنده

 1. قصه شب (۱۳۵۲)
 2. سلطان قلبها (۱۳۴۷)
 3. حاتم طائی (۱۳۴۵)
 4. خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
 5. عشق و انتقام (۱۳۴۴)

 

 مشاور فیلمنامه

 1. قرار بزرگ (۱۳۵۴)

 

بازیگر

 1. برزخی‌ها (۱۳۶۱) (در نقش علی فرح تاج شیراز هوابرد)
 2. بر فراز آسمانها (۱۳۵۷)
 3. غزل (۱۳۵۵)
 4. تعصب (۱۳۵۴)
 5. قرار بزرگ (۱۳۵۴)
 6. جوانمرد (۱۳۵۳)
 7. سلام بر عشق (۱۳۵۳)
 8. شکست ناپذیر (۱۳۵۳)
 9. مواظب کلات باش (۱۳۵۳)
 10. ناجورها (۱۳۵۳)
 11. جبار سرجوخه فراری (۱۳۵۲)
 12. قصه شب (۱۳۵۲)
 13. جهنم + من (۱۳۵۱)
 14. ایوب (۱۳۵۰)
 15. بابا شمل (۱۳۵۰)
 16. راز درخت سنجد (۱۳۵۰)
 17. مرد هزار لبخند (۱۳۵۰)
 18. مردان خشن (۱۳۵۰)
 19. میعادگاه خشم (۱۳۵۰)
 20. همای سعادت (۱۳۵۰)
 21. یک خوشگل و هزار مشکل (۱۳۵۰)
 22. سکه شانس (۱۳۴۹)
 23. کوچه مردها (۱۳۴۹)
 24. مردی از جنوب شهر (۱۳۴۹)
 25. یاقوت سه چشم (۱۳۴۹)
 26. بهشت دور نیست (۱۳۴۸)
 27. دنیای پر امید (۱۳۴۸)
 28. قصر زرین (۱۳۴۸)
 29. نعره طوفان (۱۳۴۸)
 30. خشم کولی (۱۳۴۷)
 31. سلطان قلبها (۱۳۴۷)
 32. طوفان بر فراز پاترا (۱۳۴۷)
 33. مردانه بکش (۱۳۴۷)
 34. چرخ فلک (۱۳۴۶)
 35. شکوه جوانمردی (۱۳۴۶)
 36. طوفان نوح (۱۳۴۶)
 37. امیرارسلان نامدار (۱۳۴۵)
 38. جهان پهلوان (۱۳۴۵)
 39. حاتم طائی (۱۳۴۵)
 40. گدایان تهران (۱۳۴۵)
 41. مردی از تهران (۱۳۴۵)
 42. ببر کوهستان (۱۳۴۴)
 43. خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
 44. عشق و انتقام (۱۳۴۴)
 45. قهرمان قهرمانان (۱۳۴۴)
 46. گنج قارون (۱۳۴۴)
 47. مو طلایی شهر ما (۱۳۴۴)
 48. آقای قرن بیستم (۱۳۴۳)
 49. انسان‌ها (۱۳۴۳)
 50. ترانه‌های روستائی (۱۳۴۳)
 51. جهنم زیر پای من (۱۳۴۳)
 52. دهکده طلایی (۱۳۴۳)
 53. مسیر رودخانه (۱۳۴۳)
 54. زن‌ها فرشته‌اند (۱۳۴۲)
 55. ساحل انتظار (۱۳۴۲)
 56. زمین تلخ (۱۳۴۱)
 57. طلای سفید (۱۳۴۱)
 58. گرگهای گرسنه (۱۳۴۱)
 59. بیوه‌های خندان (۱۳۴۰)
 60. دختری فریاد می‌کشد (۱۳۴۰)
 61. فریاد نیمه شب (۱۳۴۰)
 62. فردا روشن است (۱۳۳۹)
 63. چشمه آب حیات (۱۳۳۸)
 64. دوقلو ها (۱۳۳۸)

 تهیه کننده

 1. بر فراز آسمانها (۱۳۵۷)
 2. قرار بزرگ (۱۳۵۴)
 3. قصه شب (۱۳۵۲)
 4. جهنم + من (۱۳۵۱)
 5. سکه شانس (۱۳۴۹)
 6. خوشگل خوشگلا (۱۳۴۴)
 7. گرگهای گرسنه (۱۳۴۱)

تدوین

 1. قرار بزرگ (۱۳۵۴)

یکی از هنرمندانی که با وجود اینکه مدتها از تولید آخرین فیلمش می گذرد همچنان در دل مردم جای دارد شادروان محمد علی فردین  است. کسی که شهرتش ازسینما آغاز نشد بلکه مدال نقره المپیک(کشتی) نخستین بار او را بر سکوی شهرت برد.

+ نوشته شده در  یکشنبه یازدهم اسفند ۱۳۸۷ساعت 12:43  توسط سعید دامغانی | 
آندره‌آ پیرلو متولد : ۱۹۷۹/۵/۱۹

ملیت : ایتالیایی

باشگاه کنونی : آث میلان

شماره : ۲۱

پست : هافبک

قد : ۱۷۸سانتیمتر

وزن :۶۸ کیلوگرم

محل تولد: ایتالیا ، برشا ، فلرو

افتخارات المپیک : مدال برنز فوتبال مردان - المپیک ۲۰۰۴ آتن

در مورد فوتبال:

پیرلو در سال‌های ۱۹۹۸-۱۹۹۴ و سال ۲۰۰۱ (به صورت قرضی) برای تیم برشا و در سالهای ۱۹۹۹-۱۹۹۸ وسال ۲۰۰۰ برای تیم اینتر بازی کرده‌است . وی همچنین در فصل ۲۰۰۰-۱۹۹۹ برای تیم رجینا (به صورت قرضی) بازی می‌کرد و از سال ۲۰۰۱ به تیم آث میلان منتقل شد و هم اکنون نیز در این تیم توپ می‌زند.

او به همراه این تیم یک مرتبه موفق به فتح اسکودتو شد. وی همچنین به همراه تیم میلان یکبار قهرمان جام باشگاه‌های اروپا شد.

او برای تیم ملی ایتالیا در مسابقات یورو ۲۰۰۴ و در المپیک تابستانی سال ۲۰۰۰ بازی کرد و به همراه این تیم در سال ۲۰۰۰ موفق به کسب مدال برنز فوتبال مردان المپیک آتن گشت .

هم اکنون پیرلو یکی از بهترین هافبک‌های حال حاضر جهان به خصوص در سری آ به شمار می‌رود .

او دارای استعدادی فوق العاده در دادن پاسهای دقیق است . از دیگر تواناییهای این بازیکن می‌توان خلاقیت بالا و دادن پاسهای در عمق زیبا نام برد . در تیم میلان ، پیرلو مرکز تیم است و بازیکنان این تیم گرداگرد توانایی‌های او در ضمینه‌های مختلف مانند بازی خوانی و کنترل کردن بازی قرار دادند . پیرلو همچنین متخصص توپ‌های مرده نامیده می‌شود . او اولین گزینه برای زدن ضربات آزاد و کرنرها می‌باشد . پیرلو شگردی جدید برای زدن ضربات آزاد مرسوم کرد به این ترتیب که او با استفاده از آرایش مخصوصی که به سه انگشت بیرونی پای خود برای زدن ضربات آزاد می‌دهد توانسته‌است با رکورد بیشترین گل از ضربات آزادی را که بازیکنان میلان از اول تأسیس این باشگاه تا هم اکنون در نیم فصل اول زده‌اند تساوی کند(چهار گل در نیم فصل اول) به طوری که فقط دو نفر توانسته‌اند با این رکورد تساوی کنند(دیمیتری آلبرتینی ۳بار و فرانک ریکارد ۱ بار).

تکنیک فوتبال بازی کردن این بازیکن واقعا بی همتاست و کیفیت بازی این بازیکن هیچ گونه محدودیتی برای مربی این تیم باقی نگذاشته‌است. . با این وجود چون در میلان بازیکنی مانند پیرلو از نظر خصوصیات تدافعی وجود ندارد وتنها کسانی که می‌توانند در میلان در پست او بازی کنند (گتوزو و سیدورف) دارای خصوصیات لازم یک هافبک تدافعی خلاق نیستند پیرلو به ناچار در این پست بازی می‌کند .

پیرلو در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان یکی از مهره‌های اصلی این تیم به شمار می‌رود.

دورنمای خانوادگی

آندره آ پیرلو متولد یک خانوادهٔ ثروتمند است و پدر او دارای دو مرکز بزرگ ذوب آهن می‌باشد.از آنجایی که خانواده پیرلو عاشق بازی فوتبال هستند آندره آ را در بازی فوتبال پشتیبانی می‌کردند.البته اونها هیچ وقت چیزهایی رو که پیرلو دوست نداشت به او تحمیل نمی‌کردند.پیرلو دارای یک برادر می‌باشد که ۳ سال از او بزرگ‌تر است وی همچنین خواهری دارد که ۱۰ سال از او جوانتر است .

اطلاعات دیگر

نامهای مستعار: Campanellino،Trilly،Metronomo

خانواده: یک برادر به نام ایوان که از او سه سال بزرگ‌تر است. و یک خواهر که از او ده سال جوانتر است.همسری به نام دبروآ و پسری به نام نیکولاودختری به نام آنجلا دارد

نخستین بازی برای تیم ملی ایتالیا : بازی مقابل آذربایجان


 
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم آذر ۱۳۸۷ساعت 16:26  توسط سعید دامغانی | 

جواد نکونام


جواد نکونام
شناسنامه
نام کامل جواد نکونام
زادروز ۱۶ مهر ۱۳۵۹
زادگاه شهر ری، ایران
قد ۱۸۶ س‌م
لقب(ها) نکو (در اسپانیا)
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی اوساسونا
شمارهٔ پیراهن ۶
پُست هافبک
باشگاه‌های حرفه‌ای
۱۳۷۷-۱۳۸۴
۱۳۸۴-۱۳۸۵
۱۳۸۵
۱۳۸۵-اکنون
پاس تهران
الوحده
الشارجه
اوساسونا
(۴۲) ۱۸۷
(۳) ۱۱
(۵) ۱۱
(۲) ۲۷
تیم ملی
تاکنون-۱۳۷۹ ایران (۲۱) ۹۴

جواد نکونام (زاده ۱۶ شهریور ۱۳۵۹ در شهر ری) بازیکن فوتبال ایرانی است. او اکنون در تیم اوساسونای اسپانیا در لالیگا بازی می کند. وی در درتیم های پاس تهران، الوحده و الشارجه امارات بازی کرده است و درسال ۲۰۰۶ نیز در بین ده بازیکن برتر آسیا قرار گرفته است. او عضو تیم ملی فوتبال ایران نیز هست.

 دوران باشگاهی

نکونام فوتبال حرفه ای را از بازی در تیمهای پایه ی باشگاه سایپا آغاز کرد و در سال ۱۳۷۷ به تیم پاس تهران پیوست. با بازی های درخشانش در دو فصل نخست حضورش در پاس، به تیمهای ملی جوانان و امید ایران دعوت شد و از آنجا به بازیکنی شناخته شده در فوتبال ایران تبدیل شد. او ۷ فصل را در تیم پاس با موفقیت سپری کرد و به کاپیتانی این باشگاه رسید. اوج حضور او در پاس بازی های درخشانش در جام باشگاه های آسیا ۲۰۰۵ بود، جایی که او به همراه آرش برهانی و محمد نصرتی تیم را به مرحله ی بعدی بردند. بازی های نکونام در این جام باعث شد تا باشگاه کایزرزلاترن آلمان به او پیشنهاد بدهد، اما با مخالفت مصطفی دنیزلی، سرمربی وقت پاس، این لنتقال منتفی شد. نکونام در آخرین بازی اش با پیراهن پاس، بازی مقابل پرسپولیس در لیگ برتر، از داور کارت قرمز دریافت کرد. پس از این بازی او به باشگاه الوحده امارات رفت. در میانه لیگ امارات، به باشگاه الشارجه امارات رفت و پس از بازی در جام جهانی ۲۰۰۶، از میان سه تیم هرتابرلین و کایزرزلاترن آلمان و اوساسونا اسپانیا، اوساسونا را برگزید. او اولین بازیکن ایرانی است که در لالیگا بازی کرده است. او در نخستین فصل حضور در لالیگا، به بازیکن ثابت تیمش تبدیل شد و توانست با گل طلایی که در جام یوفا مقابل بوردو فرانسه زد، به بازیکنی محبوب در تیمش بدل شود. بازی خوب او باعث شد تا اوساسونا به فکر جذب بازیکن ایرانی دیگری بیفتد و مسعود شجاعی را بخرد.

 آمار باشگاهی

بروز رسانی: ۳۱ مرداد ۱۳۸۷

فصل تیم کشور دسته بازی گل
۹۸/۹۹ پاس پرچم ایران ایران ۱ ۲۳ ۲
۹۹/۰۰ پاس پرچم ایران ایران ۱ ۲۴ ۵
۰۰/۰۱ پاس پرچم ایران ایران ۱ ۲۱ ۵
۰۱/۰۲ پاس پرچم ایران ایران ۱ ۳۲ ۴
۰۲/۰۳ پاس پرچم ایران ایران ۱ ۳۱ ۷
۰۳/۰۴ پاس پرچم ایران ایران ۱ ۳۱ ۱۰
۰۴/۰۵ پاس پرچم ایران ایران ۱ ۲۵ ۹
۰۵/۰۶ الوحده پرچم امارات متحده عربی امارات متحده عربی ۱ ۱۱ ۳
۰۵/۰۶ الشارجه پرچم امارات متحده عربی امارات متحده عربی ۱ ۱۱ ۵
۰۶/۰۷ اوساسونا پرچم اسپانیا اسپانیا ۱ ۲۴ ۲
۰۷/۰۸ اوساسونا پرچم اسپانیا اسپانیا ۱ ۳ ۰

 تیم ملی

نکونام در ۲۲ دی سال ۱۳۷۹ و درحالیکه تنها ۱۹ سال و ۳۱ روز سن داشت، برای نخستین بار پیراهن تیم ملی ایران را در دیدار دوستانه برابر اکوادور برتن کرد و در حال حاضر بعد از مهدی مهدوی کیا و علی کریمی کاپیتان سوم تیم ملی فوتبال ایران به حساب می آید.


 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۸۷ساعت 20:10  توسط سعید دامغانی | 

 

وحید هاشمیان
شناسنامه
نام کامل وحید هاشمیان کربکندی
زادروز ۳۰ تیر ۱۳۵۵
زادگاه تهران، ایران
لقب(ها) هوب شرابا (هلیکوپتر)
اطلاعات باشگاهی
باشگاه کنونی بوخوم
شمارهٔ پیراهن در باشگاهی ۱۶
در تیم ملی ۹
پُست فوروارد
باشگاه‌های حرفه‌ای
فتح تهران
پاس تهران
هامبورگ
بوخوم
بایرن مونیخ
هانوفر
بوخوم
۴۳ گل در بوندسلیگا
تیم ملی
۱۳۷۶ تا کنون ایران ۱۳

وحید هاشمیان کربکندی (متولد ۳۰ تیر ۱۳۵۵ در تهران) یک بازیکن حرفه‌ای ایرانی فوتبال است. او هم‌اکنون در تیم بوخوم از بوندسلیگا بازی می‌کند. او از بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران نیز هست.[۱]

 دوران باشگاهی

 فتح تهران

هاشمیان فوتبال را از فتح تهران شروع کرد و طی سالهای ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۴ در این تیم حضور یافت.[۲]

 پاس تهران

سپس به تیم دسته اولی پاس تهران بازی کرد و یک سال در آن تیم بازی کرد . و در همان سال از سوی جلال طالبی به تیم ملی دعوت شد.[۳]

 هامبورگ

پس از چندی هاشمیان با پیشنهاد تیم دسته اولی هامبورگ مواجه شد که به آن پیشنهاد جواب مثبت داد و به آلمان رفت. هاشمیان یک سال را در هامبورگ سپری کرد که در این مدت مربی تیم اعتقاد چندانی به او نداشت و کمتر به او بازی می داد. و همین باعث شد که هاشمیان این تیم را به قصد بوخوم ترک کند.

 بوخوم

سپس هاشمیان به تیم دسته دومی بوخوم رفت که به تازگی پیتر نویروور را به عنوان سرمربی این قرار داده بودند.در طی این یکسال نویروور به هاشمیان اعتقاد خاصی پیدا کرد و همواره او را در بازی قرار می داد و پس از یکسال بوخوم به دسته یک آلمان صعود کرد.

در سال بعد نیز بوخوم توانست در بوندسلیگای یک ماندگار بشود.و سال بعد نیز هاشمیان بهترین سال فوتبالی خود را با پنجم شدن بوخوم و صعود این تیم به جام یوفا گذراند هاشمیان در آن فصل ۹ گل به ثمر رساند و در کل در باشگاه بوخوم ۳۴ گل به ثمر رساند.

بایرن مونیخ

وحید هاشمیان پس از آن فصل به باشگاه بزرگ بایرن مونیخ رفت. در این باشگاه هاشمیان فرصت زیادی برای حضور در زمین را نیافت و تنها ۹ بار به زمین رفت و هیچ گلی نزد. تیم بایرن مونیخ در همان قهرمان بوندسلیگا شد.هاشمیان طی سالهای ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴ در بایرن مونیخ بازی کرد.

پس از بایرن مونیخ چند پیشنهاد اصلی به هاشمیان داده شد که مهمترین آنها شالکه ۰۴ ، هانوفر و بوخوم بود که از میان این سه تیم هاشمیان تصمیم رفتن به هانوفر را گرفت.[۴]

هانوفر ۹۶

هاشمیان سه سال در هانوفر بازی کرد و تیم هانوفر در هر سه سال در میانه های جدول بوندسلیگا قرار داشت. و ترقی چندانی نکرد. تا اینکه هاشمیان با پیشنهاد تیم سابق خود بوخوم روبرو شد.

هاشمیان با قراردادی سه ساله به تیم سابق خود بوخوم پیوست. قرارداد هاشمیان با بوخوم در سالهای اول و دوم قطعی است، اما سال سوم این قرارداد در صورت رضایت دو طرف ادامه خواهد یافت. .[۵]

 تیم ملی ایران

وحید هاشمیان به درخواست مربی سابق تیم ملی آقای جلال طالبی به تیم ملی ایران پیوست همچنین در اوایل سال ۲۰۰۱ در زمان مربی گری آقای میروسلاو بلاژویچ ، هاشمیان از تیم ملی جدا شد. علت جدایی هاشمیان ، دادن ارجعیت به بازیکنان دو تیم پرطرفدار پرسپولیس و استقلال بود.

سپس در سال ۲۰۰۵ هاشمیان برای بازی با اٌردن در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ به در خواست برانکو ایوانکوویچ به تیم ملی بازگشت . و پس صعود به جام جهانی نیز در بازیهای تدارکاتی تیم ملی مانند کروواسی و بوسنی و هرزه گوین شرکت کرد و در جام جهانی نیز در مقابل مکزیک ، پرتقال و آنگولا حضور داشت.

در سال ۲۰۰۷ هاشمیان به همراه تیم ملی در جام ملتهای آسیا نیز حضور یافت . هاشمیان با نظر مثبت سرمربی کنونی تیم ملی، علی دایی به علت مشکلات شخصی از همراهی تیم ملی صرف نظر کرد.

 مقامهای ملی و باشگاهی

 • قهرمان در مسابقات دانش آموزان کشوری
 • صعود به بوندسلیگای یک با تیم بوخوم
 • صعود به جام یوفا با تیم بوخوم
 • قهرمانی بوندس لیگای یک آلمان با بایرن مونیخ
 • صعود به لیگ قهرمانان اروپا با تیم بایرن مونیخ
 • صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان با تیم ملی ایران
 • صعود به جام ملتهای آسیا به تیم ملی ایران[۷]

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۸۷ساعت 19:26  توسط سعید دامغانی | 
 
 

با

باشگاه ورزشی رم ایتالیا در سال ۱۹۲۷ از ۳ باشگاه رومن - آلبا و فورتیتودو رسما تاسیس شد . ان زمان دیگر باشگاه شهر رم٬ اس اس لاتزیو بود . ۳باشگاه مرکز شهر رم از یک سو و لاتزیو که در حومه ی شهر تشکیل شده بود از سویی دیگر به نوعی با یکدیگر رقابت داشتند . ۳باشگاه مرکزی شهر به مراتب کوچکتر و ضعیف تر از رقیب یعنی لاتزیو بودند . از طرفی تیمهایی چون یونتووس میلان اینتر ناپولی جنوا تورینو و فیورنتینا و ... به شدت اوج گرفته بودند . پایتخت ایتالیا تیم مقتدری نداشت تا اینکه ۳باشگاه تصمیم گرفتند به هم بپیوندند و تیمی در حد پایتخت باستانی ایتالیا راهی بازیهای داخلی کنند . بنابراین باشگاه آسوسیا تزونی اسپورتیوو رما ( آ اس رم ) رسما از اوایل تابستان ۱۹۲۷ تاسیس شد . اگرچه آ اس رم نسبت به سایر تیمها از قدمت کمتری ( حدودا ۲۰ سال ) برخودار است اما ۳باشگاه موسس این تیم از نخستین تیمهای تشکیل شده در ایتالیا به شمار می رفتند . ۲سال از تشکیل باشگاه سپری شد و سرانجام رم با تیمی درحد سری آ مسابقات خود را از فصل ۱۹۲۹-۳۰ اغاز کرد دقیقا همان سالی که جام جهانی فوتبال شروع به کار کرد . رم در سالهای نخست سری آ تیمی معمولی بود اما از سال ۳۳ جالاروسی به یکباره اوج گرفت و تا سال ۱۹۴۲ و پس از ان تیمی همواره مدعی بود اما نتیجه ی چندین سال در کورس قهرمانی بودن تنها منجر به کسب اسکودتوی ۱۹۴۲ شد . پس از قهرمانی در اسکودتو رم افت شدیدی کرد تا جایی که در اوایل دهه ی ۵۰ گرگها به سری ب سقوط کردند با این حال بلافاصله به سری آ بازگشتند اما هرگز ان رم مقتدر اواخر دهه ی ۳۰ و اوایل دهه ی ۴۰ نبودند با این حال رم موفق شد چند بار کوپا ایتالیا را فتح کند . البته جالاروسی در سال ۶۱ موفق به فتح جام یوفای ان زمان نیز شد. پس از حدودا ۴۰ سال از کسب اسکودتوی اول رم بهترین و رویایی ترین دورانش را از دهه ی ۸۰ اغاز کرد . در ان زمان جالاروسی گوی سبقت را از سایر تیمهای ایتالیایی ربوده بود . ۴بار قهرمانی در کوپا و ۱بار قهرمانی در اسکودتو و چندین نایب قهرمانی در این جام و مهمتر از همه حضور در فینال سال ۸۴ اروپا از رم تیمی بی رقیب ساخته بود . اما دوباره دوران نزول از سال ۸۷ اغاز شد و اوج ان شکست تحقیر امیز ۵.۰ مقابل یووه در سال ۹۱ بود . تنها نقطه ی روشن رم تا قبل از سال ۲۰۰۰ نایب قهرمانی در جام یوفا بود . اما با ورود کاپلو جالاروسی در سال ۲۰۰۱ بلافاصله پس از لاتزیو که در سال ۲۰۰۰ اسکودتو را فتح کرده بود به این عنوان نایل شد . قهرمانی در سوپرکاپ از دیگر دستاوردهای رم ان سالها بود . سال ۲۰۰۲ رم در روزهای اخر و تنها به فاصله ی ۱ امتیاز قهرمانی را به یووه تقدیم کرد و پس از ان سال دوباره دوران افت شروع شد .کاپلو و بسیاری از بزرگان از رم جدا شدند تا جالاروسی در کمتر از ۱سال ۴مربی عوض کند . رم در سال ۲۰۰۵ حتی تا استانه ی سقوط پیش رفت اما به لطف پیروزی روزهای اخر مقابل اتالانتا رم ماندنی شد . در ان مقطع نایب قهرمانی در کوپا تنها دستاورد جالاروسی بود . اما پس از ان سال انتخاب هوشمندانه ی مسولان رم باعث شد اسپالتی به جمع گرگها بپیوندد . وی پس از شروعی نچندان خوب از اول ژانویه ی ۲۰۰۶ رمی هماهنگ ساخت و جالاروسی از ان زمان تا کنون روز به روز بهتر شد تا جایی که پس از سالها موفق به فتح کوپا شد . اسپالتی در سال ۲۰۰۷/۲۰۰۸ تیمی ساخته که همگان به تمجید ان می پردازند و کارشناسان تیم وی را مدعی اصلی اسکودتو و یکی از مدعیان اروپا می دانند .رم در فصل 2007-2008 خیلی خوب بازی کرد تا جایی که در لیگ قهرمانان توانست رئال مادرید که سر شار از ستارگان است در خانه متوقف کند و یک شگفتی خلق کند اما دور بعد باز هم به شیاطین منچستر خورد تا بازی را به این تیم واگذار کند و بار دیگر از گردونه لیگ قهرمانان توسط این تیم بیرون بیاید . اما در کالچو خیلیی خوب درخشیدند اگر مصدومیت توتی پیش نمیامد و چند بازی آخر را رم مثل سایر بازی ها خوب بازی کرده بود به جای اینتر میتوانست اسکودتو را فتح کند . اما در این فصل بار دیگر رم در فینال کوپا ایتالیا توانست اینتر مدعی را شکست و بار دیگر انتقام خود را از این تیم بگیرد و ه نمین اسکودتوی خود را فتح کند ادامه دارد ..

اما یکی از بهترین جشنهای رم جشن 80 سالگی رم بود که سال 2007 به وقوع انجامید و این باشگاه 80 سالگرد خود را جشن گرفت در این مراسم از اسطوره های رم تجلیل شد. لازم بذکر است باشگاه رم علاوه بر فوتبال در رشته ی بسکتبال از اعتبار خاصی برخوردار است . والیبال واترپلو و ... از سایر رشته های این باشگاه به شمار می رود .

تیم منتخب رم از تاسیس تاکنون ( اسطوره ها ) »

دروازه بان » گویدو ماستی ( ۱۹۳۰-۱۹۴۳ ) : وی ۱۳ سال از دروازه ی رم مراقبت کرد . دروازه بانی متولد رم که در اولین اسکودتو حضور داشت . ۳۳۸ بازی برای او در لیگ به ثبت رسیده است.

مدافعان » جیانکومو لوسی (۱۹۵۴-۱۹۶۹ ) : رکورد دار بازی در لیگ برای جالاروسی با ۳۸۶ بازی بیش از ۱۴ سال در رم بازی کرد . وی ۱۱ بازی ملی نیز دارد و از بهترین مدافعان ایتالیا به شمار می رفت . آلدایر ( ۱۹۹۰-۲۰۰۳ ) : اسطوره ی محبوب و برزیلی رم حدود ۳۰۰ بازی در لیگ انجام داد . وی در سال ۹۰ از بنفیکا راهی رم شده بود .وی در سال ۲۰۰۱ اسکودتو را برای رم به ارمغان اورد . سباستیانو نلا ( ۱۹۸۱ - ۱۹۹۲ ) : ۲۸۱ بازی برای رم و ۵بازی برای ایتالیا در پرونده ی مرد چپ پای سابق رم دیده می شود . وی در سال ۸۳ اسکودتو را با رم فتح کرد . مارکوس کافو ( ۱۹۹۷ - ۲۰۰۳ ) : قطار سریع السیر رم که ۲قهرمانی در جام جهانی را یدک می کشد ۱۰۰ بازی برای جالاروسی به انجام رساند . وی در تیم ۲۰۰۱ که فاتح اسکودتو بود حضوری موثر داشت .

هافبکها » اگوستینو دی بارتولومی ( ۱۹۷۲-۱۹۸۴ ) : وی نیز از دیگر اسطوره های جالاروسی است که در سال ۸۳ اسکودتو را کسب کرد . پائولو روبرتو فالکائو ( ۱۹۸۰-۱۹۸۵ ) : فالکائو با وجود قدمت کم در رم یکی از ۳ بازیکن محبوب تاریخ باشگاه است . وی فاتح اسکودتوی ۸۳ و جام جهانی ۸۲ است . جوزپه جیانینی (۱۹۸۱-۱۹۹۵ ) : ۳۱۸ بازی با رم و کسب اسکودتوی ۸۳ از مهمترین افتخارات اوست . وی به همراه توتی کونتی و بارتولومی محصول باشگاه است که جز پیراهن رم بر تن نکرده است . سالها کاپیتان رم بوده و محبوبیت وی زمانی بیشتر شد که پیشنهاد سنگین یووه و اینتر را رد کرد . برونو کونتی ( ۱۹۷۳-۱۹۹۰ ) : با سابقه ترین بازیکن باشگاه کونتی است . وی بیش از ۱۸سال در رم توپ زد . ۳۰۴ بازی در لیگ - ۴۷ بازی در اتزوری و کسب اسکودتوی ۸۳ و جام جهانی ۸۲ از افتخارات او به شمار می رود .

مهاجمان » روبرتو پروزو ( ۱۹۷۸-۱۹۸۸ ) : ۶بازی ملی برای اتزوری - ۱۰۶ گل برای رم ( رکوردار سابق گلزنی برای رم ) و ۲۴۰ بازی برای گرگها وی را اسطوره کرده است . او نیز فاتح اسکودتوی ۸۳ است . فرانچسکو توتی ( ۱۹۹۲- ؟ ) : اسطوره ی فراموش نشدنی رم و محبوبترین بازیکن تاریخ جالاروسی همه ی رکوردهای باشگاه را در اختیار دارد . وی تنها منتظر فتح رکورد بیشترین بازی برای جالاروسی در سری آ است . بهترین گلزن - بیشترین بازی ملی - بیشترین حضور در بازی های اروپایی - ۱۵ سال بازی در رم و حداقل ۴ سال بازی دیگر - فتح اسکودتوی ۲۰۰۱ - فتح جام جهانی ۲۰۰۶ و نایب قهرمانی در یورو۲۰۰۰ از وی فردی بی جانشین ساخته است . توتی رکوردار بیشتر دقایق حضور برای رم است . وی رکوردار بیشترین کارت زرد و قرمز نیز هست !

پیراهن رم » رم همواره پیراهنی به رنگ قرمز ( خرمایی ) بر تن داشته است . حاشیه ی نارنجی همواره در پیراهن رم دیده می شود . پیراهن دوم عموما سفید است اما پیراهن سوم هر سال تغییر می کند . پیراهن دروازه بانان باشگاه نیز معمولا نارنجی رنگ است .

لوگوی باشگاه » رم ۴بار لوگوی خود را تغییر داده است . به یادماندنی ترین لوگوی رم طرح سر گرگی است که در ارمی دایره ای شکل جای دارد . پس از قهرمانی در سال ۲۰۰۱ این لوگو به شکل لوگوی کنونی در امده و از ابتدای امسال لوگوی مخصوص ۸۰ سالگی باشگاه نیز روی پیراهن های سفید جای دارد .

اسپانسر » مهمترین اسپانسرهای رم از نظر اقتصادی باریلا و مزدا می باشند . از نظر ورزشی نیز رم معمولا با کاپا و دیادورا کار کرده است . در مقطع کنونی نیز وایند اسپانسر اقتصادی باشگاه می باشد .

عناوین » اسکودتو :۳بار ( ۱۹۴۲-۱۹۸۳-۲۰۰۱ ) + ۱۰ نایب قهرمانی

کوپا ایتالیا: ۸بار (۶۴-۶۹-۸۰-۸۱-۸۴-۸۶-۹۱-۲۰۰۷ ) + ۶ نایب قهرمانی

سوپرجام : ۲بار ( ۲۰۰۱-۲۰۰۷ ) + ۲نایب قهرمانی

لیگ قهرمانان : نایب قهرمانی ( ۱۹۸۴)

جام یوفا : قهرمانی ( فایرزکاپ سابق ) (۱۹۶۱) + نایب قهرمانی سال (۱۹۹۱)

سری ب : ۱ بار قهرمانی ( ۱۹۵۲)

آنجلو ایتالیا : ۱ بار قهرمانی ( ۱۹۷۲ )

رکوردهای باشگاه » بیشترین قهرمانی در یک جام : کوپا ایتالیا - ۸بار

بیشترین بازی ملی : توتی - ۵۸ بازی

بیشتری بازی در سری آ : لوسی - ۳۸۶ بازی

بهترین گلزن : فرانچسکو توتی ۱۵۱ گل

بزرگترین خرید : گابریل باتیستوتا - ۲۳ میلیون پوند سال ۲۰۰۰ از فیورنتینا

بزرگترین فروش : هیده ناکاتا - ۲۰ میلیون پوند سال ۲۰۰۱ به پارما

رکوردهای سری آ ( قبل از هفته ی پنجم سال ۲۰۰۷/۲۰۰۸ ) » تعداد بازی : ۲۴۳۰

تعداد برد - باخت - مساوی : ۹۵۶ - ۷۶۲ - ۷۱۲

گل زده - خورده - امتیاز : ۳۴۰۲ - ۲۷۳۹ - ۲۶۹۲

قهرمانی : ۳بار

بهترین گلزن در یک فصل : رودولفو ولک ۲۹ گل در سال ۱۹۳۱

کمترین - بیشترین امتیاز در ۱فصل : ۲۴( ۱۹۷۳ ) - ۷۵ ( ۲۰۰۱و۲۰۰۷ )

بهترین - بدترین نتیجه ی خانگی : برد : ۹.۰ (کرومونزه در سال ۱۹۳۰) - باخت : ۷.۱ ( تورینو در سال ۱۹۴۸ )

بهترین - بدترین نتیجه ی خارج از خانه : برد : ۶.۱ (آلساندریا در سال ۱۹۳۵) - باخت :۷.۱ (یووه در سال ۱۹۳۱)

بیشترین - کمترین برد : ۲۲ بار ( ۱۹۳۱-۲۰۰۱-۲۰۰۷ ) - ۶ بار ( ۱۹۷۳ )

بیشترین - کمترین باخت : ۲۰بار ( ۱۹۵۱ ) - ۲بار (۲۰۰۲-۱۹۸۱ )

بیشترین - کمترین گل زده : ۸۷ گل ( ۱۹۳۱ ) - ۲۱ گل ( ۱۹۷۳ )

بیشترین - کمترین گل خورده : ۷۰ گل ( ۱۹۵۱ ) - ۱۵ گل ( ۱۹۷۵ )

بهترین - بدترین سال : ۱۹۴۲-۱۹۸۱-۲۰۰۱ ــــ ۱۹۵۰-۱۹۷۳

رم در سالهای ۱۹۴۲-۱۹۸۳ و ۲۰۰۱ بهترین عملکرد و در سالهای ۱۹۴۹ و ۱۹۷۳ بدترین عملکرد را داشته است .

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و یکم آبان ۱۳۸۷ساعت 14:17  توسط سعید دامغانی | 
آشنایی با ليگ برتر فوتبال انگليس
ليگ برتر ، بالاترين ليگ در فوتبال انگليس است كه در سال 1992 با عضويت باشگاه‌هايي كه تا آن زمان در ليگ دسته اول بازي مي كردند تاسيس شد.

 در سالهاي دهه 1980 به طور مشخص فوتبال انگليس در نازل‌ترين سطح خود قرار داشت. موقعيت بد اقتصادي كه باعث كاهش تماشاگران شده بود ، فرسودگي ورزشگاه‌ها و مشكل وسيع تماشاگران آشوبگر و به خصوص واقعه ورزشگاه هيسل بلژيك در سال 1985 كه منجر به محروميت باشگاه‌هاي انگليسي از حضور در تورنمنت‌هاي باشگاهي اروپا شد ، موجب  شد تا ليگ دسته اول فوتبال اين كشور كه از سال 1888 به وجود آمده بود به وضوح پشت سر ليگ‌هاي معتبر اروپايي مثل سري A  ايتاليا و لاليگا اسپانيا قرار بگيرد.

 به علاوه هر روز ستاره‌هاي فوتبال اين كشور جذب ليگهاي بزرگ ديگر كشورها مي‌شدند. اين روند رو به نزول در سال 1990 متوقف شد ، زماني كه تيم ملي انگليس در جام جهاني ايتاليا نمايش خوبي ارائه داد و تنها در مرحله نيمه نهائي با بد شانسي در ضربات پنالتي از دور رقابتها خارج شد.

 در همان سال اتحاديه فوتبال اروپا ( يوفا ) ، محروميت باشگاههاي انگليسي را لغو كرد و با ايجاد امنيت در ورزشگاهها و  نيز افزايش درآمد پخش تلويزيوني مسابقات ، كم كم اوضاع فوتبال اين كشور رو به بهبودي رفت.

 پس از اينكه ليگ فوتبال در سال 1986 به ازاي 3/6 ميليون پوند حق پخش بازيها را براي دو سال واگذار كرد ، اين امتياز در سال 1988 با قراردادي چهارساله به مبلغ 44 ميليون پوند واگذار شد.

  در اين سال در طي مذاكرات براي واگذاري حق پخش بازيها ، چند باشگاه تهديد كردند كه  فدراسيون فوتبال انگليس را ترك كرده و يك سوپرليگ براي خود ترتيب خواهند داد ، اما فدراسيون آنها را متقاعد كرد كه از تصميم خود صرف‌نظر كنند.

 بعد از آن به طور مداوم ورزشگاهها بهتر شدند ، به تعداد  تماشاگران افزوده شد و به دنبال آن درآمدها نيز افزايش پيدا كرد . به همين دليل دوباره باشگاهها به فكر ترك ليگ فوتبال افتادند تا از اين طريق بيشتر بتوانند از سرمايه‌ها و پولهايي كه  در ورزش فوتبال سرازير مي‌شد بهره ببرند . پس از آن بود كه ليگ برتر در سال 1992 تاسيس شد.

در فصل اول ليگ برتر 22 تيم شركت داشتند ، اما بر اثر دخالت فدراسيون جهاني فوتبال ( فيفا ) ، اين تعداد در سال 1995 به 20 تيم كاهش پيدا كرد . بدين صورت كه چهارتيم به دسته پايين‌تر سقوط  و همزمان فقط دو تيم به ليگ برتر صعود كردند.

 فيفا در 8 ژوئن سال 2006 نيز خواستار كاهش تيمها به 18 تيم ، مثل ليگهاي ايتاليا و اسپانيا براي شروع فصل 2008/2007 شد كه با رد اين درخواست مواجه شد و كماكان بازيهاي انگليس با 20 تيم برگزار مي‌شود .

 در پانزده دوره انجام اين ليگ ، فقط چهارتيم توانسته‌اند به قهرماني برسند : منچستريونايتد ( 9 بار ) ، آرسنال ( 3 بار ) ، چلسي ( 2 بار ) و بلكبرن راورز ( 1 بار ).

هفت تيم نيز از اولين دوره تاكنون در تمام فصول ليگ برتر حاضر بوده‌اند : آرسنال ، آستون ويلا، چلسي ، اورتون ، منچستريونايتد و تاتنهام هاتسپر .

 قهرمانان ليگ برتر از ابتدا تاكنون :

1993/1992    منچستريونايتد

1994/1993    منچستريونايتد

1995/1994    بلكبرن راورز

1996/1995    منچستريونايتد

1997/1996    منچستريونايتد

1998/1997    اف. ث.آرسنال

1999/1998    منچستريونايتد

2000/1999    منچستريونايتد

2001/2000    منچستريونايتد

2002/2001    اف.ث.آرسنال

2003/2002    منچستريونايتد

2004/2003    اف.ث.آرسنال

2005/2004    اف.ث.چلسي

2006/2005    اف.ث.چلسي

2007/2006    منچستريونايتد

بهترين گلزنان ليگ برتر :

1- آلن شيرر              260   گل

آلن شيرر ، برترين گلزن تاريخ ليگ برتر

2- تيه‌ري آنري           189   گل

3- اندي كول               185  گل

4- رابي فاولر             160   گل

5- لس فرديناند            149   گل

6- تدي شرينگهام         145   گل

7- جيمي فلويد هسلبنك   127   گل

8- مايكل اوون             125   گل

9- دوايت يورك            122   گل

10- يان رايت              113   گل

 
+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:26  توسط سعید دامغانی | 
آشنايي با لیگ برتر فوتبال ایران
لیگ برتر فوتبال ایران مهم‌ترین رويداد سالانه عرصه فوتبال است که با شرکت 18 تیم برگزار مي‌شود.

تا به حال تیم‌های پرسپولیس، سپاهان، پاس، فولاد خوزستان و استقلال در دوره‌های ‌ پیشین این رقابت‌ها به قهرمانی رسیده‌اند.

 

تیم‌های فوتبال برای این که در لیگ برتر فوتبال ایران بازی کنند باید ابتدا در لیگ دسته دو و لیگ‌آزادگان بازی ‌کنند. تیم‌های برتر جام آزادگان که در درگروه برگزار می‌شود اجازه حضور در لیگ‌برتر را دارند.


تاریخچه لیگ‌برتر
لیگ‌برتر با شیوه فعلی برگزاری از سال 1379 شروع شد. اما فوتبال باشگاهی در ایران پیش از آن تاریخ مفصلی دارد. پیش از دهه پنجاه تیم‌ها در مسابقاتی که در سطح شهرها برگزار می‌شد شرکت می‌کردند. در تهران هم مسابقات باشگاهیی برگزار می‌شد در آن تیم‌هایی همچون
پرسپولیس، تاج (استقلالپاس، شاهین و دارایی به قهرمانی رسیدند.

پس از آن، در سال 1353 (1973) اولین مسابقات سراسری
ایران با نام تخت‌جمشید برگزار شد. در این مسابقات تیم‌هایی از سراسر کشور حضور داشتند اما باز هم این تیم‌های تهرانی بودند که بیشترین قهرمانی‌ها را در این مسابقات کسب کردند.


با شروع جنگ تحمیلی ایران و عراق، فوتبال در کشور تحت تاثیر جنگ قرار داشت و چندین جام همچون قدس و هفده شهریور در کشور برگزار شد. تا این که در سال 1370 لیگ سراسری کشور با نام جام آزادگان برگزار شد. پرافتخارترین تیم‌های سال‌های اول برگزاری این جام استقلال تهران و پاس بودند. این دو باشگاه در همین سال‌ها در جام ‌باشگاه‌های آسیا هم قهرمان شدند. چند سال پس از شروع جام آزادگان،  قهرمانی میان دو تیم پرسپولیس و استقلال دست به دست می‌شد و بازیکنان این دو تیم بدنه اصلی تیم ملی کشور را تشکیل می دادند.

 

اما بالاخره در سال 1379 لیگ‌برتر ایران با ساختار فعلی راه‌اندازی شد که به آن لیگ‌حرفه‌ای هم گفته می‌شد. این لیگ را می‌توان اولین مسابقات کاملا سراسری و حرفه‌ای ایران دانست چون در میان قهرمانان آن نام تیم‌هایی نظیر فولاد خوزستان و سپاهان اصفهان مشاهده می‌شود که اولین تیم‌های شهرستانی‌ای هستند که قهرمان مسابقات فوتبال کشور شده‌اند. تیم‌های دیگری نظیر ذوب‌‌آهن و استقلال اهواز هم در این لیگ نتایج بسیار خوبی گرفته‌اند. لیگ برتر ایران در  ششمین دوره خود بنا به تصمیم فدراسیون فوتبال به نام خلیج فارس تغییر نام دارد.


قهرمانان لیگ‌برتر
تا پایان هفتمین دوره رقابت‌های لیگ‌برتر، تیم پرسپولیس تهران با کسب دو عنوان قهرمانی عنوان پرافتخارترین تیم لیگ‌برتر باشگاه‌های کشور را در اختیار دارد این تیم در اولین و هفتمین دوره رقابت‌های لیگ‌برتر عنوان قهرمانی را از آن خود کرده است[
پرسپولیس قهرمان هفتمین دوره لیگ‌برتر شد]. پس از این تیم سپاهان اصفهان، پاس، فولاد اهواز، استقلال تهران و سایپای تهران تیم‌هایی هستند که هر کدام یک‌بار عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ‌برتر را به‌دست آورده‌اند.

 

قهرمانان لیگ‌برتر باشگاه‌های ایران
فصل 80-1379  پرسپولیس تهران
فصل 81-1380 سپاهان اصفهان
فصل 82-1381 پاس تهران
فصل 84-1383 فولاد اهواز
فصل 85-1384 استقلال تهران
فصل 86-1385 سایپا
فصل 87-1386 پرسپولیس تهران

 

هر هفته ميلیون‌ها نفر اخبار این بازی‌ها را پیگیری می‌کنند و هزاران خبر در مورد آن نوشته می‌شود.

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:13  توسط سعید دامغانی | 
شنايي با لاليگا
لاليگا بر اساس ارزيابي پنج ساله يوفا، به عنوان قوي‌ترين ليگ فوتبال اروپا معرفي شده‌است.

ليگ دسته اول اسپانيا از فصل 29/1928 به وجود آمده و بر اساس ارزيابي پنج ساله يوفا، از آنجائي‌كه باشگاه‌هاي اسپانيايي در تورنمنت‌هاي اروپايي بهترين نتايج را كسب كرده‌اند، لاليگا به عنوان قوي‌ترين ليگ فوتبال اروپا معرفي شده است.

قوانين:

ليگ از 20 تيم تشكيل شده است كه در بازيهاي رفت و برگشت، قهرمان را تعيين مي‌كنند. مكان تيم‌ها در جدول، حاصل امتيازاتي است كه كسب مي‌كنند: 3 امتياز براي پيروزي، 1 امتياز براي تساوي و بدون امتياز براي شكست. برخلاف برخي ليگهاي ديگر مثل بوندسليگا، در زمان كسب امتياز مساوي، تفاضل گل مد‌نظر نبوده است، بلكه نتيجه ديدار مستقيم دو تيم هم‌امتياز ملاك قرار مي‌گيرد.

بر اساس ارزيابي پنج ساله يوفا، قهرمان و تيم دوم جدول راهي ليگ قهرمانان اروپا مي‌شوند، تيم‌هاي سوم و چهارم بايد در بازي‌هاي مقدماتي ليگ قهرمانان شركت كنند. تيم‌هاي رده پنج و شش نيز به جام يوفا راه پيدا مي‌كنند. سه تيم آخر جدول هم به ليگ دسته دوم سقوط مي‌كنند.

تاريخچه:

در سال 1926 فوتبال حرفه‌اي وارد اسپانيا شد. با فصل 29/1928 يك ليگ ملي يكپارچه ( لاليگا ) به وجود آمد كه در آن ده باشگاه براي كسب اولين عنوان قهرماني با يكديگر به رقابت پرداختند: اف. ث. بارسلونا، رئال مادريد، آتلتيكو بيلبائو، رئال سوسيه‌داد سن سباستين، آره‌ناس كلوب دو گتسكو، آتلتيكو مادريد، اسپانيول بارسلونا، اروپا بارسلونا، رئال يونيون ايرون و ريسينگ سانتاندر.

اولين قهرماني را نيز اف. ث. بارسلونا با دو امتياز برتري نسبت به رئال مادريد به دست آورد.

براي فصل 35/1934 ليگ به 12 باشگاه افزايش يافت.

در جريان جنگهاي داخلي اسپانيا، در فصل‌هاي 39/1938 – 37/1936 هيچ مسابقه‌اي برگزار نشد. پس از پيروزي گروههاي ضد جمهوري به رهبري ژنرال فرانچسكو فرانكو، دوباره رقابت‌ها از سر گرفته شد. به علاوه باشگاه‌هايي كه در نامشان جزئي غير اسپانيايي نظير فوتبال كلوب، ريسينگ، اسپورتينگ يا آتلتيك داشتند، مجبور به تغيير نام شدند. البته اين قانون دوباره در دهه هفتاد در مواردي پس گرفته و لغو شد.

از فصل 42/1941 ليگ باشگاهي اسپانيا با 14 تيم، ‌از فصل 51/1950 با 16 تيم، و از فصل 72/1971 با 18 تيم برگزار شد. براي فصل 88/1987 تعداد تيم‌هاي ليگ به 20 تيم افزايش پيدا كرد و تا امروز نيز به همين صورت باقي مانده‌است.

يك استثنا در فصل 96/1995 و 97/1996 به وجود آمد. پس از پايان فصل 95/1994 دو باشگاه سلتاويگو و اف. ث. سويا به دليل مقروض بودن به دسته پايين‌تر سقوط كردند و به جاي آنها دو تيم رئال والادوليد و آلباسته بالومپي كه از لحاظ ورزشي سقوط كرده بودند، در ليگ باقي ماندند. سران دو باشگاه سلتا و سويا و نيز هواداران اين دو تيم به اين قضيه واكنش نشان دادند. اعتراض آنها نسبت به سقوط اجباري  توأم با موفقيت بود. پس از آن ليگ به 22 تيم افزايش پيدا كرد، چرا كه والادوليد و آلباسته هم در مقابل تصميم فدراسيون فوتبال اين كشور مبني بر سقوط آنها به دسته دوم اعتراض كرده و در ليگ ماندگار شدند. پس از دو فصل اما، ليگ دوباره به 20 تيم كاهش پيدا كرد.

فهرست قهرمانان باشگاه‌هاي اسپانيا (لاليگا):

2007-  رئال مادريد
2006- اف.ث.بارسلونا
2005- اف.ث.بارسلونا
2004- اف.ث.والنسيا
2003- رئال مادريد
2002- اف.ث. والنسيا
2001- رئال مادريد
2000- ديپورتيوو لاكرونيا
1999- اف.ث. بارسلونا
1998- اف.ث.بارسلونا
1997- رئال مادريد
1996- آتلتيكو مادريد
1995- رئال مادريد
1994- اف.ث.بارسلونا
1993- اف.ث.بارسلونا
1992- اف.ث.بارسلونا
1991- اف.ث.بارسلونا
1990- رئال مادريد
1989- رئال مادريد
1988- رئال مادريد
1987- رئال مادريد
1986- رئال مادريد
1985- اف.ث. بارسلونا
1984- آتلتيك بيلبائو
1983- آتلتيك بيلبائو
1982- رئال سوسيه‌داد سن سباستين
1981- رئال سوسيه‌داد سن سباستين
1980- رئال مادريد
1979- رئال مادريد
1978- رئال مادريد
1977- آتلتيكو مادريد
1976- رئال مادريد
1975- رئال مادريد
1974- اف.ث.بارسلونا
1973- آتلتيكو مادريد
1972- رئال مادريد
1971- والنسيا سي.اف
1970- آتلتيكو مادريد
1969- رئال مادريد
1968- رئال مادريد
1967- رئال مادريد
1966- آتلتيكو مادريد
1965- رئال مادريد
1964- رئال مادريد
1963- رئال مادريد
1962- رئال مادريد
1961- رئال مادريد
1960- اف.ث.بارسلونا
1959- اف.ث.بارسلونا
1958- رئال مادريد
1957- رئال مادريد
1956- آتلتيك بيلبائو
1955- رئال مادريد
1954- رئال مادريد
1953- اف.ث.بارسلونا
1952- اف.ث.بارسلونا
1951- آتلتيكو مادريد
1950- آتلتيكو مادريد
1949- اف.ث.بارسلونا
1948- اف.ث.بارسلونا
1947- آتلتيك بيلبائو
1946- اف.ث.سويا
1945- اف.ث.بارسلونا
1944- اف.ث.والنسيا
1943- آتلتيك بيلبائو
1942- اف.ث.والنسيا
1941- آتلتيكو مادريد
1940- آتلتيكو مادريد
[جنگ‌هاي داخلي اسپانيا]
1936- آتلتيك بيلبائو
1935- بتيس سويا
1934- آتلتيك بيلبائو
1933- رئال مادريد
1932- رئال مادريد
1931- آتلتيك بيلبائو
1930- آتلتيك بيلبائو
1929- اف.ث.بارسلونا

ركوردداران بازي در لاليگا:

آندوني زوبي‌زارتا              1998-1981    622 بازي      بارسلونا

اوزه‌بيو                           2002-1983    543 بازي      رئال والادوليد

بويو                               1997-1976    542 بازي      رئال مادريد

مانوئل سانچز                   2001-1983     524 بازي     رئال مادريد

ميگوئل سولر                   2003-1983     504 بازي      رئال مايوركا

فرناندو هيه‌رو                  2003-1986     497 بازي      رئال مادريد

خوزه ماريا باكرو              1997-1980     483 بازي      بارسلونا

لورن                              2002-1984     482 بازي     رئال سوسيه‌داد

خواكين آلونسو گونزالس      1992-1977     479 بازي     اسپورتينگ گيخون

خوزه رومن لابورو            1985-1967     469 بازي     بتيس سويا

آندوني زوبي‌زارتا ، ركورددار بازي در لاليگا

ركوردداران گلزني لاليگا :

تلمو زارائونائينديا             1955-1940       251 گل        آتلتيك بيلبائو

هوگو سانچز                 1994-1981       234 گل        رئال مادريد

آلفردو دي استفانو          1966-1953        227 گل      رئال مادريد

سزار                          1960-1941        226 گل      بارسلونا

كوئيني                        1987-1970        219 گل     اسپورتينگ گيخون

پاهينو                         1956-1943        210 گل      رئال مادريد

موندو                         1951-1939        195 گل      والنسيا

رائول                        تاكنون -1994        187 گل      رئال مادريد

سانتيانا                       1988-1970        186 گل     رئال مادريد

خوان آرزا اينيو           1984-1974         182 گل         سويا


 

+ نوشته شده در  شنبه هجدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 15:3  توسط سعید دامغانی | 
آشنايي با بوندس ليگا
در سال ۱۹۳۲ فليكس لينه مان، رئيس فدراسيون وقت فوتبال آلمان پيشنهاد برگزاري يك ليگ حرفه‌اي فوتبال را مطرح كرد كه در آن باشگاه‌ها براي قهرماني در آلمان با هم مبارزه كنند.

اما اين پيشنهاد با مخالفت فدراسيون‌هاي منطقه‌اي مواجه شد. تا دهه شصت قهرماني آلمان از طريق مسابقه بين قهرمانان ليگ هاي منطقه‌اي در بازي‌هاي گروهي و سپس ديدار فينال مشخص مي شد.

در سال ۱۹۶۲ پس از اينكه تيم ملي فوتبال آلمان در جام جهاني شيلي [آشنايي با تاريخچه جام‌جهاني فوتبال] در مرحله يك چهارم نهايي بازي‌ها حذف شد، هرمان نوي برگر ،رئيس آن زمان فدراسيون فوتبال آلمان، دوباره پيشنهاد تأسيس بازي هاي سراسري فوتبال را داد. در ۲۸ جولاي آن سال فدراسيون فوتبال در دورتموند راي به برگزاري اين مسابقات در فصل ۶۴-۱۹۶۳ را داد.

تاريخچه بوندس ليگا
در ابتدا بوندس ليگا با ۱۶ تيم آغاز به كار كرد كه پنج تيم از ليگ جنوب، پنج تيم از ليگ غرب، سه تيم از شمال، دو تيم از جنوب غربي و يك تيم از شهر برلين با هم به رقابت پرداختند. هر تيم در ديدارهاي رفت و برگشت به مصاف تك تك تيم هاي ديگر مي رفت و در نهايت تيمي كه بيشترين امتياز را از مجموع ديدارها كسب مي كرد، به مقام قهرماني فوتبال آلمان مي رسيد.

تيم هاي اصلي حاضر در بوندس ليگا عبارت بودند از:

منطقه شمال: اينتراخت برانشوايگ، وردربرمن، هامبورگ.

منطقه غرب: بوروسيادورتموند، اف.ث. كلن، مايده ريش (امروز: دويسبورگ)، شالكه ۰۴ و پرويسن مونستر

منطقه جنوب غرب: اف.ث. كايزرزلاترن، اف.ث. زار بروكن

منطقه جنوب: اينتراخت فرانكفورت، كارلسروهه، اف.ث.نورنبرگ. مونيخ ،۱۸۶۰ فا.اف.ب. اشتورتگارت
منطقه برلين: هرتابرلين

تا سال ۲۰۰۱ مسابقات بوندس ليگا تحت نظر فدراسيون فوتبال آلمان و پس از آن زير نظر ليگ فوتبال آلمان (DFL) برگزار شد.

دهه ۶۰
در فصل ۶۵-۱۹۶۴ هرتابرلين به دليل پرداخت دستمزدهاي بالا به بازيكنانش جريمه و مجبور شد در ليگ منطقه اي (ليگ دسته دوم آن زمان) شركت كند. در همان فصل باشگاه هاي كارلسروهه و شالكه ۰۴ هم دو تيم سقوط كننده به دسته پايين تر بودند كه هر دو باشگاه به اين موضوع اعتراض كردند.

بلافاصله تصميم گرفته شد كه تعداد باشگاه هاي ليگ به ۱۸ تيم افزايش يافته و در آن فصل هيچ تيمي به دسته دوم نرود. بنابر دلايل سياسي فدراسيون فوتبال آلمان باشگاه تاسمانيا ۱۹۰۰ را نيز در ليگ جاي داد. اين باشگاه با وجود شروع فصل با پيروزي، پس از يك فصل، به عنوان بدترين تيم تمام تاريخ بوندس ليگا با هفت ركورد منفي بوندس ليگا (حداقل تعداد گل زده [۱۵] و بالاترين تعداد گل خورده [۱۰۸]، كمترين امتياز [۸]، كمترين پيروزي [۲]، بيشترين شكست [۲۸]، كمترين تعداد تماشاگر در يك بازي [۸۲۷] و طولاني ترين سري بازي بدون پيروزي [۳۱ بازي پي درپي]) دوباره به دسته دوم سقوط كرد.

در سال ۱۹۶۵ دو باشگاه به نام هاي بوروسيا مونشن گلادباخ و بايرن مونيخ به دسته اول صعود كردند كه پس از مدت كوتاهي بر كل بوندس ليگا تسلط يافتند.

دهه ۷۰
در آغاز دهه ۷۰ بوندس ليگا به دليل رسوايي تقلب در بازي ها به ميزان چشمگيري اعتبار خود را از دست داد كه البته در آلمان لطمه زيادي به علاقه فوتبالدوستان و هواداران وارد نكرد، علت آن هم قهرماني در جام ملت هاي ۱۹۷۲ اروپا و جام جهاني ۱۹۷۴ در كشور خودشان در مقابل هلند بود.

بوروسيا مونشن گلادباخ به عنوان اولين باشگاه، در اين دهه توانست دو سال پياپي (۷۱ - ۱۹۷۰) قهرمان آلمان شود. بلافاصله پس از آن بايرن مونيخ عنوان قهرماني را هت تريك كرد (۱۹۷۲ - ۱۹۷۳ - ۱۹۷۴)، كه تاكنون فقط باشگاههاي مونشن گلادباخ (۱۹۷۵تا ۱۹۷۷) و خود بايرن (۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱) موفق به تكرار آن شده اند. بهترين پيروزي در تاريخ بوندس ليگا نيز در كارنامه مونشن گلادباخ است كه در سال ۱۹۷۸ در مقابل بوروسيا دورتموند۱۲ بر صفر به پيروزي رسيد.

دهه ۸۰
در اين دهه كاهش چشمگير تماشاگران در ورزشگاه هاي آلمان مشاهده شد كه علت آن هم بيش از هر چيز انتقال ستاره هاي بوندس ليگا به ليگ هاي كشور هاي خارجي بود، به علاوه ظهور اوباشگري در فوتبال اين كشور. در همين زمان به دليل درخشش و موفقيت بوريس بكر و اشتفي گراف، علاقه  تماشاگران فوتبال بيشتر به سمت ورزش تنيس معطوف شد.

در سال ۱۹۸۶ تعطيلي ۸ هفته اي زمستاني تصويب شد، چرا كه در ماه هاي زمستان بسياري از ورزشگاه ها غيرقابل استفاده بوده و در نتيجه بازي ها انجام نشده و يا قطع مي شدند، به علاوه با اين كار با عدم استقبال تماشاگران به علت سردي هوا مقابله مي شد.

دهه ۹۰
در سال ۱۹۹۱ فدراسيون فوتبال جمهوري دموكراتيك آلمان به فدراسيون فوتبال جمهوري فدرال آلمان ملحق شد. با ادغام ليگ دو كشور در يكديگر، باشگاه هاي اف.ث.هانزاروستوك و دينامودرسدن از ليگ آلمان شرقي وارد بوندس ليگا شدند. بنابراين فصل ۹۲-۱۹۹۱ بوندس ليگا با حضور ۲۰ باشگاه انجام گرفت.

از شروع دهه ۹۰ دوباره بوندس ليگا محبوبيت روزافزوني نزد آلماني ها پيدا كرد. علت آن از يك طرف موفقيت تيم ملي اين كشور بود (مقام اول جهان در سال ۱۹۹۰ و مقام اول اروپا در سال ۱۹۹۶) و از طرفي در رسانه ها در سال هاي اخير استفاده هاي تجاري از بوندس ليگا شد كه بعضاً درخشش و محبوبيت بيش از اندازه ستارگان بوندس ليگا را به همراه داشت.

سال ۲۰۰۰ به بعد
در۲۴ آگوست سال ۲۰۰۳ بوندس ليگا چهلمين سال تولد خود را با ديداري بين تيم هاي هامبورگ و بايرن مونيخ جشن گرفت. در سال ۲۰۰۴ ستاره هاي قهرماني ليگ براي عناوين قهرماني كسب شده در چارچوب بوندس ليگا مرسوم شد.

فصل بعدي بوندس ليگا تحت الشعاع رسوايي تقلب در سال ۲۰۰۵ قرار گرفت كه رسوا شدن داوري به نام روبرت هويتسر باعث آن شد و تحقيقات از وي تقلب در فوتبال باشگاهي آلمان را برملا ساخت. هويتسر اعتراف كرد كه در بازي هاي بوندس ليگاي ،۲ جام حذفي و ليگ منطقه اي تباني كرده است. البته هنوز مدركي دال بر تقلب در مسابقات بوندس ليگاي ۱ بدست نيامده است.

در اين سالها بوندس ليگا در سطح بين المللي نيز روبه ضعف و زوال آورده است. در ارزش گذاري پنج ساله يوفا، ليگ آلمان پله پله پايين آمده و در حال حاضر در رده ليگ پرتغال و هلند قرار دارد. با اين وجود روزبه روز بر تعداد تماشاگران اين ليگ افزوده مي شود. ۳۰۶ ديدار فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ را بالغ بر ۵۶/۱۱ ميليون نفر (ميانگين ۷۸۱/۳۷ نفر) تماشا كردند، بيش از تماشاگران ليگ هاي اسپانيا، ايتاليا و انگليس.

در سطح اروپا نيز بالاترين تماشاگر را باشگاه بوروسيا دورتموند با ۲۳۵/۷۷ نفر داراست. افزايش تعداد تماشاگران، بيش از هر چيز به ورزشگاههاي جديدالتأسيس و يا بازسازي و مدرن شده و نيز علاقه روزافزون به فوتبال مربوط مي شود.

هر شنبه راس ساعت چهار و نيم، زماني است كه جزيي از زندگي مردم آلمان شده است. ساعت چهار و نيم شنبه ها هزاران نفر راهي ورزشگاهها مي شوند، ميليونها نفر در انتظار شروع گزارش بازي گوش به راديو داده و يا از طريق تلويزيون بازي هاي بوندس ليگا را دنبال مي كنند. هيچ تئاتر يا اپرايي نتوانسته تا اين اندازه باعث همسويي و همصدايي مردم شده و نزد عموم محبوبيت پيدا كند.

ركوردداران گلزني در بوندس ليگا
۱ - گرد مولر (۱۹۷۹ - ۱۹۶۵)، ۳۶۵ گل (۸۵/۰ گل در هر بازي)
۲ - كلاس فيشر (۱۹۸۸ - ۱۹۶۸) ۲۶۸ گل (۵۰/۰)
۳ - يوپ هاينكس (۱۹۷۸ - ۱۹۶۵) ۲۲۰ گل (۶۰/۰)
۴ - مانفرد بورگسمولر (۱۹۹۰ - ۱۹۶۹) ۲۱۳ گل
(۴۸/۰)
۵ - اولف كرستن (۲۰۰۳ - ۱۹۹۰) ۱۸۲ گل (۵۲/۰)
 

ركوردداران بازي در بوندس ليگا
۱ - كارل هاينتس كوربل (۱۹۹۱ - ۱۹۷۲) ۶۰۲ بازي
۲ - مانفرد كالتز (۱۹۹۱ - ۱۹۷۱) ۵۸۱ بازي
۳ - كلاس فيشتل (۱۹۸۸ - ۱۹۶۵) ۵۵۲ بازي
۴ - ميركو ووتاوا (۱۹۹۶ - ۱۹۷۶) ۵۴۶ بازي
۵ - كلاس فيشر (۱۹۸۸ - ۱۹۶۸) ۵۳۵ بازي
۶ - آيكه ايمل (۱۹۹۵ - ۱۹۷۸) ۵۳۴ بازي
۷ - ويلي نوي برگر (۱۹۸۳ - ۱۹۶۶) ۵۲۰ بازي
۸ - ميشائيل لامك (۱۹۸۸ - ۱۹۷۲) ۵۱۸ بازي
۹ - اولي اشتاين (۱۹۹۷ - ۱۹۷۸) ۵۱۲ بازي
۱۰ - اشتفان رويتر (۲۰۰۴ - ۱۹۸۵) ۵۰۲ بازي

قهرمانان آلمان
(بوندس ليگا ۶۴-۱۹۶۳ تا ۲۰۰۶-۲۰۰۵)

در طول تاريخ بوندس ليگا تاكنون فقط يازده تيم توانسته اند مقام قهرماني را كسب كنند كه فقط چهار تا از آنها عناوين خود را در ده سال گذشته به دست آورده اند.
در مقابل در هفت سال اول برگزاري بوندس ليگا هفت قهرمان مختلف ديده مي شود، قبل از اينكه بوروسيا مونشن گلادباخ به عنوان اولين تيم، در سال ۱۹۷۱موفق شد براي دومين مرتبه قهرمان اين مسابقات شود.
 
تاكنون فقط تيم هاي بايرن مونيخ، بوروسيا دورتموند، بوروسيا مونشن گلادباخ و هامبورگ توانسته اند دو بار پياپي قهرمان شوند و فقط مونشن گلادباخ ۱ بار از سال ۱۹۷۵ تا ۱۹۷۷ و بايرن مونيخ ۳ بار از سال ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۴ ، ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۷ و ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ موفق به هت تريك عنوان قهرماني شده اند.
 
اما تاكنون هيچ تيمي نتوانسته چهار بار پياپي قهرمان بوندس ليگا شود. بايرن مونيخ با دو قهرماني دوبل (ليگ و حذفي) متوالي داراي ركورد ديگري مي‌باشد.

 
+ نوشته شده در  جمعه هفدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 22:22  توسط سعید دامغانی | 

آژاكس مدرن


باشگاه فوتبال آژاكس آمستردام هلند به عنوان یكی از ده باشگاه بزرگ دنیا محسوب می شود و به همراه پی اس وی آیندهوون و فاینورد یكی از قدرت های بلامنازع فوتبال هلند است.آژاكس یكی از چهار باشگاهی است كه تمامی جام های مهم اروپایی را فتح كرده است كه این جام ها شامل جام باشگاه های اروپا، جام برندگان جام اروپا و جام یوفاست.

دوران ما قبل تاریخ باشگاه ۱۹۰۰-۱۸۸۳
در سال ۱۸۸۳ گروهی از دوستان به نام های هان و یوهان داد، كارل ریسر و فلوریس استمپل باشگاه كوچك فوتبالی را تأسیس كردند. داد صاحب یك توپ فوتبال كاملاً چرم بود و ریاست آن باشگاه را برعهده داشت. آنها نام «یونیون» را در ابتدا برای باشگاه انتخاب كرده بودند اما در سال ۱۸۹۴ نام باشگاه فوتبال آژاكس را برای آن برگزیدند. اندكی بعد یعنی در سال ۱۹۰۰ میلادی باشگاه آژاكس رسماً تأسیس شد و نخستین كسی كه ریاست آن را برعهده داشت فلوریس استمپل نام داشت. در ابتدا تیم آژاكس در خارج از شهر آمستردام بازی می كرد. در آن زمان كمتر كسی از نتیجه بازی های آنها مطلع می شد و تنها عده معدودی از ساكنان حومه آمستردام به تماشای بازی ها می رفتند. لباس های سفید و قرمز از زمان تأسیس باشگاه در این تیم مورد استفاده قرار می گرفت و بازی جوانمردانه از آن زمان برای تیم بسیار مهم بود. از جمله قوانینی كه در سال ۱۸۹۳ در این باشگاه به كار گرفته شد این بود كه بازیكنان باید سلامت و تفریح را رواج دهند تا تماشاگران از بازی لذت ببرند.

تأسیس باشگاه فوتبال آژاكس ۱۹۰۷-۱۹۰۰
در پایان قرن نوزده پس از بازی های نه چندان جالبی كه آژاكس در سال های پایانی آن قرن انجام داده بود آنها به جرگه تیم هایی پیوستند كه دوست داشتند آغاز دیگری داشته باشند. بنابر این استمپل، داد و ریسر تصمیم گرفتند تأسیس باشگاه را برای اطلاع همگان اعلام كنند. در روز هجدهم مارس ۱۹۰۰ در كافه اوست انیدی در كالوراشترات آمستردام باشگاه فوتبالی تأسیس شد كه این بار با تلفظ درست آن را باشگاه فوتبال آژاكس نام نهادند. آژاكس به اتحادیه فوتبال آمستردام پیوست و زمینی در شمال شهر برای انجام بازی های خانگی اش اجاره كرد. نخستین سال های حضور رسمی در فوتبال چندان هم بد نبود. آنها دو بار به عنوان نایب قهرمانی اتحادیه فوتبال رسیدند. نخستین افتخار باشگاه كسب عنوان بهترین تفاضل گل در لیگ بود. نتایج خوب در اولین سفر آنها به دست آمد. در هشتم آوریل ۱۹۰۱ آژاكس موفق شد با نتیجه چهار بر یك در دیداری دوستانه تیم ملی فوتبال هلند را شكست دهد. در سال ،۱۹۰۲ آژاكس به اتحادیه فوتبال هلند پیوست و در اولین سال حضورش مقام نایب قهرمانی لیگ را به دست آورد.

موفقیت های نخستین ۱۹۱۰-۱۹۰۷
در فصل ۱۹۰۸- ۱۹۰۷ آژاكس موفق به كسب صلیب طلایی شد و پس از آن، جام پس از جام به باشگاه سرازیر شدند.اتحادیه فوتبال آمستردام نخستین بار در سال ۱۹۰۲ از آژاكس دعوت كرد تا در جام صلیب طلایی بازی كند. این جام هم اكنون نیز در فوتبال آماتور آمستردام وجود دارد و تیم ها برای فتح آن تلاش می كنند.آژاكس در سال ۱۹۰۷ ورزشگاه جدیدی برای خود در نظر گرفت و به میدنونگ تغییر مكان داد. در آنجا اتاق رختكن، آب آشامیدنی و حتی جایگاهی وجود نداشت اما در نقطه خوبی از شهر قرار داشت. آنها از كافه میان راه به عنوان رختكن استفاده می كردند. محل جدید موفقیت های تازه ای را برای آژاكس به ارمغان آورد. در جولای ۱۹۰۸ نام آژاكس برای باشگاه ابقاء شد و رنگ پیراهن و باشگاه نیز همان باقی ماند.

سالهای طلایی ۱۹۳۹ -۱۹۲۹
به جز اوایل دهه پرافتخار هفتاد، دهه سی پرافتخار ترین دوران باشگاه محسوب می شود. در این ده سال آژاكس هفت بار قهرمان لیگ شد و پنج بار نیز قهرمان ملی شد. نكته قابل ذكر دیگر در سالهای طلایی این تیم ساخت ورزشگاهی جدید به نام دمیر در میدنونگ بود. آژاكس به دلیل ساخت و سازهایی كه قرار بود در آمستردام انجام شود مجبور به تغییر مكان شد. دلیل دیگر این بود كه تعداد تماشاگران با افزایش افتخارات آژاكس روزبه روز بیشتر می شد و آنها به جایگاه بیشتری برای تماشاگران احتیاج داشتند.

با وجود دوران ركود اقتصادی در دنیا، باشگاه موفق شد بیشتر مخارج احداث ورزشگاه را تقبل كند. در بازی افتتاحیه كه در نهم دسامبر ۱۹۳۴ برابر اشتات فرانسیاز برگزار شد آژاكس موفق شد این تیم فرانسوی را پنج بر یك شكست دهد. پیت فن رنین كه از سال ۱۹۴۲ تا۱۹۲۹ در این تیم بازی می كرد موفق شد در ۲۳۵ بازی ۲۷۲ گل به ثمر برساند. او به جز عنوان برترین گلزن تاریخ باشگاه ركورد دار به ثمر رساندن گل در یك بازی نیز هست. فن رین در سال ۱۹۳۲ موفق شد برابر تیم فین رام، هفت گل به ثمر برساند. آژاكس در فصل ۳۱-۱۹۳۰ موفق شد پنج بر یك آیندهوون را شكست دهد و به مقام قهرمانی دست پیدا كند. در آندوران فاینورد، رقیب آنها محسوب می شد كه در همان فصل با سه بازی بیشتر پنج امتیاز كمتر از آژاكس كسب كرده بود صحنه را كاملاً به این تیم واگذار كرد.

پیش به سوی رقابتهای اروپایی ۱۹۷۱-۱۹۶۵
رینوس میشل ملقب به «مرد مرموز» زیرا او هرگز كلمه اضافه ای بر زبان نمی آورد و به معنای واقعی كلمه یك حرفه ای بود.میشل سیستم تهاجمی را همان گونه كه امروز وجود دارد، در تیم رواج داد و نیز بازیكنان با تجربه ای مثل هنك كروت و پرنیس را به تیم آورد. آژاكس با رینوس میشل بسیار موفق بود و تحت نظر او در طول شش سال هفت عنوان قهرمانی را تصاحب كرد. در فصل ۶۷-۱۹۶۶ آژاكس برای اولین بار هر دو جام معتبر هلند را فتح كرد. یوهان كرایف و پیت كایزر مجموعاً ۱۲۲ گل به ثمر رساندند. در سطح بین المللی نیز سطح آژاكس بین المللی شد و شهرتی دست و پا كرد. هم اكنون بسیاری از مردم آن بازی به یاد ماندنی برابر لیورپول را به یاد می آورند. آژاكس در ورزشگاه المپیك آمستردام، پنج بر یك لیورپول را شكست داد. در بازی برگشت نیز آژاكس در آنفیلد با دو گل كرایف دو بر دو مساوی كرد و لیورپول از گردونه رقابتها حذف شد.

درخشش در اروپا ۱۹۷۳-۱۹۷۱موفقیت های رینوس میشل در اواخر دهه شصت كمك كرد تا پایه های درخشش این تیم در رقابتهای اروپایی مهیا شود. در اوایل دهه هفتاد میلادی و سالهای طلایی ۱۹۷۳ و ۱۹۷۲ و ،۱۹۷۱ باشگاه سه بار پیاپی فاتح جام باشگاه های اروپا شد، كه به ترتیب دو بر صفر، دو بر صفر و یك بر صفر، تیم های پاناتینایكوس، اینترمیلان و یوونتوس را در فینال رقابتها مغلوب كرد. در آن دوران لیگ هلند، كم و بیش برای آژاكس جنبه تشریفاتی داشت. آژاكس به رهبری استفان كواكس كه در سال ۱۹۷۲ جانشین میشل شده بود، با ارائه بازیهای شناور و زیبا رقبا را یكی پس از دیگری مغلوب می كرد و آنها را بیش از پیش ناامید می كرد.در این سیستم بازیكنان به سرعت توپ را به یكدیگر پاس می دادند و تمامی آنها در بازی درگیر بودند و از سوی دیگر سیستم دفاع آژاكس نیز رخنه ناپذیر می نمود. در سال ۱۹۷۱ دروازه این تیم به مدت ۱۰۸۲ دقیقه بسته ماند و ركوردی جالب به جا گذاشت. در سالهای ۱۹۷۳ و ۱۹۷۲ آژاكس با به ثمر رساندن بیش از صد گل قهرمان هلند شد. در سال ،۱۹۷۳ كرایف به دلیل بروز مشكلاتی در تیم و واگذاری كاپیتانی به پیت كایزر راهی بارسلونا شد. این باشگاه كاتالان كه دو سال قبل رینوس میشل را به خدمت گرفته بود، كرایف را به عنوان السالوادور (ناجی) نامگذاری كرد كه چندان هم بی ربط نبود. آنها پس از چهارده سال بار دیگر فاتح لیگ اسپانیا شدند. بسیاری از مردم هنوز هم نام بازیكنان آن تیم طلایی آژاكس را به یاد می آورند؛ آری هان، یوهان نیسكنس، پیت كایزر، ویم سوربیر، بری هالشوف، آرنولدو جری موهرن، جانی رپ، رودی كرول، یوهان كرایف و ولی بور و اسوویچ.

دوره لوئیز ون گال ۱۹۹۷-۱۹۹۱
زمانی كه او به سمت مربیگری آژاكس انتخاب شد، به هیچ عنوان نامی شناخته شده در فوتبال به شمار نمی رفت. او كه به عنوان دستیار مربی دوره ای موفق را پشت سر گذاشته بود، از سوی رسانه ها چندان حمایت نمی شد. با این حال او با فتح جام یوفا در سال ۱۹۹۲ شایستگی هایش را ثابت كرد. آنها در بازی فینال با نتیجه دو بر صفر در مجموع بازی های رفت و برگشت تورینوی ایتالیا را شكست دادند و قهرمان شدند. با این پیروزی آژاكس دومین تیمی شد كه پس از یوونتوس (بعدها بارسلونا و بایرن) تمامی جام های معتبر اروپایی را فتح كرده است. موفقیت آژاكس در دوره ون گال به همین جا ختم شد. آنها در فصل ۹۵-۱۹۹۴ به فینال جام باشگاه ها راه یافتند و در برابر تیم پرقدرت میلان با تك گل بازیكن تعویضی و جوان خود پاتریك كلایورت برای چهارمین بار فاتح جام باشگاه های شدند. به جز این موفقیت ها، آژاكس با ون گال سه بار قهرمان باشگاه های هلند، یك بار جام حذفی هلند، سه بار سوپر جام اروپا و یك بار فاتح جام بین قاره ای شدند.

  

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 18:10  توسط سعید دامغانی | 

چوگان

 

 

این ورزش بازی شاهان نامیده شده است (زیرا بیشتر در میان پادشاهان و بزرگان رواج داشت) و از ورزشهای کهن ایرانی است. نام چوگان از نام چوبی که در آن استفاده می شود برگرفته شده است. این بازی در ابتدا ورزشی عنوانی نظامی و جنگی داشت و سوارکاران ایرانی در آن استعداد اسب های جنگی خود را به نمایش می گذاشتند.

چوگان به هنگام کشور گشایی داریوش اول در هند، در آن سرزمین رواج یافت. اروپاییان در زمان صفویان و در زمان استعمار خود در هند، با این بازی آشنا شدند و آن را در سراسر اروپا پخش کردند. بعدها نیز ورزش هایی از قبیل گلف و هاکی پدید آوردند که دسته‌های استفاده شده در این بازی‌ها به همان چوب چوگان برمی‌گردد.

این ورزش در ایران پس از صفویان کم کم رو به فراموشی رفت. البته در زمان پهلوی، در ارتباط با اروپاییان، چوگان دوباره مورد توجه قرار گرفت، ولی مانند گذشته رواج نیافت. امروزه سعی می شود توجه بیشتری به این ورزش نشان داده شود. همچنین اقداماتی برای تاُسیس زمین هایی سرپوشیده برای زنان انجام شده‌است.

 مشخصه های زمین چوگان

طول و عرض زمین چوگان به ترتیب ۲۷۴ و ۱۴۵ متر است (البته در كشور ایالات متحده آمریکا و آرژانتین این ابعاد كمی از استاندارد رایج بزرگ‌تر می باشد). طول دروازه نیز ۷ متر می‌باشد.

 مدت زمان مسابقه

یك بازی چوگان به ۶ دوره زمانی ( چوکه ) كه هر كدام ۷ دقیقه می باشد تقسیم می‌شود. البته این استاندارد مربوط به كشور انگلستان می باشد ولی در آرژانتین و آمریكا این مدت زمانی به هشت قسمت تقسیم شده و بین هر چوكه استراحتی معادل3 دقیقه و بین دو نیمه 5 دقیقه در نظر گرفته می‌شود.

 تعداد بازیکنان

در هر تیم چهار نفر بازی می‌کنند. نفر اول یک مهاجم است و کار او حمله و نیز کمک به مدافع است. نفر دوم نیز مهاجم است، ولی وظیفه او در دفاع مهم‌تر است. نفر سوم که معمولاً بهترین بازیکن تیم است، وظیفه دارد تا حرکات دفاعی را به ضد حمله تبدیل کند. نفر چهارم نیز مدافع است و وظیفه دارد توپ را از دروازه دور کند. از آن جایی که چوگان بازی‌ای با روند سریع است، امکان دارد بازی کنان یک تیم در قسمت‌های مختلفی از زمین قرار گیرند که مربوط به وظیفه بازیکن دیگر باشد. در این حالت باید وظایف آن بازیکن را انجام دهند تا به جای خود بازگردند.

 هدف و قوانین بازی

هدف این بازی فرستادن توپ در دروازه ی حریف می باشد. هنگامی که توپ از پشت دروازه خارج می شود، پرتاب توپ به تیم مورد حمله قرار گرفته تعلق می گیرد، مگر این که خود این تیم باعث خارج شدن آن شده باشد. در این صورت به تیم مقابل یک پرتاب آزاد (از 84 متری محل خروج) تعلق می گیرد. پس از هر گل، دو تیم زمین خود را تعویض می کنند و داور توپ را در مرکز زمین قرار می دهد. در صورتی که دو تیم برابر شوند، وقت اضافی به آن ها تعلق می گیرد و اولین تیمی که گل بزند برنده اعلام می شود. هنگامی که بازیکنی به سمت جهتی که توپ در آن پرتاب شده است می تازد، تقدم با اوست در صورتی که (و تنها در این صورت) که توپ در سمت راست او باشد. در این صورت هیچ بازکنی اجازه ندارد راه او را سد کند، مگر آن که در فاصله ی معقولی قرار گیرد که هیچ جای خطر نباشد.

 خطاهای ورزش چوگان

 1. قطع مسیر سواركاری كه در طول مسیر خود در حال زدن توپ است و با این کار، انداختن جان او در مخاطره.
 2. ضربه زدن از جهت مخالف (از سمت چپ).
 3. سواركاری و یا زدن ضربه به شكلی که برای سایر سواركارها خطرناك باشد.


 انواع جریمه های بازی چوگان

 1. احتساب یك گل برای تیم مقابل درصورت برخورد خطرناك و یا خطای عمد در نزدیكی دروازه.
 2. زدن یك ضربه آزاد از فاصله 27 متری در جهت مخالف دروازه، و قرار گرفتن مدافعین در پشت خط دروازه. مدافعین تنها زمانی اجازه ی دخالت دارند كه ضربه زده شود.
 3. زدن یك ضربه آزاد از فاصله 36 متری با همان شرایط .
 4. زدن یك ضربه آزاد از فاصله 54 متری به طوری كه هیچ مدافعی تا فاصله 27 متری نقطه زدن توپ قرارداشته باشد.
 5. زدن یك ضربه آزاد از وسط زمین (بدون وجود قانونی مانند آفساید و... مانند فوتبال).
 6. زدن یك ضربه آزاد از محل وقوع خطا. در این شرایط هیچ مدافعی نباید تا فاصله 27 متری از نقطه زدن ضربه قرار داشته باشد.
 7. كورنر مانند فوتبال وجود ندارد ولی حركتی مشابه به شكل زیر انجام می گیرد : یك ضربه آزاد از فاصله 54 متری دروازه به این شرط كه مدافعین در فاصله 27 متری از زدن ضربه قرارداشته باشند.

 داوری در چوگان

بازی چوگان توسط دو سر داور و یك داور قضاوت می شود. سرداوران برای اینكه در كم و كیف بازی قرار داشته باشند سوار بر اسب می باشند. در صورت توافق بین كاپیتان های دو تیم می توان قضاوت را به دو سرداور واگذار کرد ولی در صورت عدم توافق بین آن دو، تصمیم گیری حكم قطعی به عهده داور سوم است.

 شروع مسابقه چوگان

در ابتدای شروع مسابقه ، هر دو تیم در میانه زمین و پشت خط میانی صف آرایی کرده و چیدمان مخصوص به خود را می گیرند. سپس داور توپ را از فاصله 6/4 متری به میان آنها پرتاب می کند و بازی با تصاحب توپ از طرف یكی از دو تیم شروع می شود.

 توقف بازی

توقف مسابقه چوگان در شرایط معمولی فقط در زمان پایان یك چوكه، جهت استراحت و تعویض اسب ها صورت می گیرد، ولی اگر در میان یك چوكه یكی از اتفاقات زیر رخ دهد داور می تواند دستور توقف بازی را صادر نماید:

 • زمین خوردن یكی از اسبها در حین مسابقه.
 • مصدوم شدن یك اسب بر اثر سانحه و یا اتفاقی غیر منتظره برای یكی از اسب ها (در صورت زمین خوردن سوار كار از اسب به طوری كه اتفاق جدی برای سواركار رخ نداده باشد ، بازی همچنان ادامه خواهد داشت.).

 نحوه ثبت امتیازات

زمانی یك امتیاز برای تیمی ثبت می شود كه توپ از خط دروازه آشكارا بگذرد و داور صحت آن را تصدیق نماید. در صورتی كه توپ به قسمت فوقانی دروازه برخورد کند ثبت امتیاز مشروط به تاُیید داور است.

 اسبهای چوگان

در ورزش چوگان معمولاً از اسبهای كوتاه قد استفاده می شود، بدین منظور پونی ها از جایگاه ویژه ای برخوردارند. در یك بازی معمولاً از یك اسب حداكثر در دو چوكه استفاده می شود، البته باید بین آن ها یك چوكه استراحت به اسب داده شود.

 وسائل ضروری اسب در حین مسابقه چوگان

 • بانداژ برای حفاظت چهار ساق اسب به منظور عدم برخورد ضربات توپ و یا چوب چوگان به ساق ها.
 • انتخاب افسار (دهنه، لگام) مناسب جهت كنترل هرچه بهتر اسب در حین مسابقه.

 وسائل ضروری سواركار

 • كلاه ایمنی مخصوص چوگان
 • دستكش
 • شلاق چوگان كه اندازه آن تقریباً معادل 106 سانتیمتر می باشد و علت آن نیز سهولت استفاده از آن حین مسابقه است.
 • چكمه سواركاری بدون بند
 • زانوبند

 اندازه چوب چوگان و توپ

چوب چوگان دارای طولی معادل 129 سانتیمتر می باشد كه انتهای آن به صورت استوانه ای است. معمولاً برای ساخت آن از چوب بامبو یا چوب های سبك و مقاومی همچون چوب درخت خرمالو استفاده می شود. قطر توپ حدود نیز 25/8 سانتیمتر است و در حدود 141-127 گرم وزن دارد ، جنس توپ از چوب بید و یا بامبو می باشد. البته در بازی های تمرینی از نوع پلاستیكی و فومی آن هم استفاده می شود.


 

+ نوشته شده در  یکشنبه دوازدهم آبان ۱۳۸۷ساعت 17:3  توسط سعید دامغانی | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
سلام دوست عزیز
به خاطر دیدار از این وبلاگ از شما سپاسگزارم
مطالب این وبلاگ بصورت دسته بندی شده و در موضوعات مختلف تقسیم شده است
بنابر این تقاضا داریم تمام وبلاگ را تا انتها بخوبی جستجو نمایید تا موضوع مد نظرتان را بیابید متشکرم.

نوشته های پیشین
مرداد ۱۳۹۳
دی ۱۳۹۲
آبان ۱۳۹۲
شهریور ۱۳۹۲
اردیبهشت ۱۳۹۲
اسفند ۱۳۹۱
شهریور ۱۳۹۱
مرداد ۱۳۹۱
فروردین ۱۳۹۱
اسفند ۱۳۹۰
بهمن ۱۳۹۰
دی ۱۳۹۰
آذر ۱۳۹۰
آبان ۱۳۹۰
شهریور ۱۳۹۰
مرداد ۱۳۹۰
خرداد ۱۳۹۰
اردیبهشت ۱۳۹۰
آذر ۱۳۸۹
مهر ۱۳۸۹
مرداد ۱۳۸۹
آذر ۱۳۸۸
آبان ۱۳۸۸
شهریور ۱۳۸۸
خرداد ۱۳۸۸
اردیبهشت ۱۳۸۸
فروردین ۱۳۸۸
اسفند ۱۳۸۷
آذر ۱۳۸۷
آبان ۱۳۸۷
مهر ۱۳۸۷
شهریور ۱۳۸۷
مرداد ۱۳۸۷
خرداد ۱۳۸۷
اردیبهشت ۱۳۸۷
فروردین ۱۳۸۷
آرشيو
آرشیو موضوعی
سید روح‌الله خمینی
سید علی خامنه‌ای
امیر سپهبد شهید علی صیاد شیرازی
امیر سرلشکر خلبان شهید عباس بابایی
ورزش
المپیک
ورزش زورخانه ای
پارالمپیک
محمود خوارزمی (پوریای ولی)
کشتی
جهان پهلوان غلامرضا تختی
فوتبال
آژاکس
یوونتوس
منچستر یونایتد
اف سی بارسلونا
سپاهان
بازیکن
سیروس قایقران
احمدرضا عابدزاده
علی دایی
خداداد عزیزی
کریم باقری
مهدی مهدوی کیا
مارتن استکلنبرگ
وحید هاشمیان
اشکان دژاگه
علی کریمی
جواد نکونام
زیدان
دیگو ارماندو مارادونا
پله
روبرتو باجو
ادگار داویدز
گابریل باتیستوتا
فرناندو تورس
الیور کان
پیتر اشمایکل
خوان سباستین ورون
فرانچسکو توتی
رونالدینهو
استیون جرارد
آندری شوچنکو
ناصر حجازی
بکن بائر
پائولو مالدینی
زلاتان ابراهیموویچ
کریستین رونالدو
جرج بست
آلساندرو دلپیرو
فابيو كاناوارو
آندره‌آ پیرلو
رائول گنزالس
آورام گرانت
جان لوئیجی بوفون
لوئیز فیگو
امیر قلعه نوعی
سر بابی چارلتون
پت جنینگز
گرد مولر
لئو یاشین
خوره لوئیس چیلاورت
هرنان کرسپو
ساموئل اتوو
مسعود شجاعی
يوهان كرايف
کارلوس توز
دونگا
رایان گیگز
اریک کانتونا
دیوید بکام
لمپارد
هوگو سانچز
ماتئوس
ملکه فوتبال
مارتا داسیلوا
لیگ جزیره
لیگ برتر
بوندس لیگا
لا لیگا
سری آ
فوتبال آمریکایی
فوتبال گيليک
فوتبال استراليايی
فوتسال
وحید شمسایی
عادل فردوسی پور
90 (برنامه)
وزنه برداری
محمود نامجوی
حسین رضازاده
خسرو وزیری
رزمی
هادی ساعی
برسلی
شطرنج
بوکس
بسکتبال
مایکل جوردن
اتومبیل رانی
فرمول یک
مایکل شوماخر
تنیس
راجر فدرر
رافائل نادال
ارغوان رضایی
ماریا شاراپووا
ژیمناستیک
کوهنوردی
هاکی
گلف
دارت
شنا
غواصی
دو و میدانی
اسکی
کانوپولو
بیسبال
سافت‌بال
پینت‌بال
كريكت
سپک تاکرا
چوگان
والیبال
والیبال ساحلی
سوارکاری
راگبی
راگبی ۱۳ نفره
راگبی ۱۵ نفره
قویترین مردان جهان
روح‌الله داداشی
بدنسازی
مستر المپیا
آرنولد شوارزنگر
آدیداس
نایک
پوما
ریبوک
دولچه و گابانا
کوروش کبیر
امیر کبیر
جمشید کاشانی
سعدی
ابوعلی سینا
فردوسی
جلال‌الدین محمد بلخی (مولوی)
سهراب سپهری
فروغ فرخزاد
رکوردهای جهانی گینس
سیلوستر استالونه
محمدعلی فردین
منوچهر نوذری
داوود رشیدی
خسرو شکیبایی
ایرج قادری
ناصر ملک مطیعی
شهره آغداشلو
ثریا قاسمی
حمیده خیرآبادی
آهو خردمند
نیکو خردمند
حسین پناهی
رضا شفیعی‌جم
مهران مدیری
مستر بین
لورل و هاردی
چارلی چاپلین
خواننده
آغاسی
آرش
ابی
اندی
بیژن
پوران
پری زنگنه
سیما بینا
سندی
سوسن
سیاوش قمیشی
شهرام شبپره
شکیلا
شهرام صولتی
شهره صولتی
شادمهر عقیلی
داریوش
حبیب
حمیرا
حسن شماعی زاده
جواد یساری
فریدون فروغی
لیلا فروهر
مهستی
معین
منصور
محمد اصفهانی
مرجان
هایده
علیرضا عصار
علیرضا افتخاری
ناصر عبدالهی
نازنین
کوروس شاهمیری
گوگوش
ویگن
یاس
جنیفر لوپز
مدرن تالکینگ
مایکل جکسون
دی جی
موسیقی سنتی ایرانی
محمد نوری
استاد شجریان
همایون شجریان
ایرج بسطامی
شهرام ناظری
ویدئو
ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران
وزارت اطلاعات
ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران
هوانیروز
درجات نظامی ارتش جمهوری اسلامی ایران
ژاندارمری
ساواک
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
درجه‌های سپاه پاسداران
نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران
جهاد سازندگی
سازمان بسیج مستضعفین
سپاه ولی‌امر
شهید
توماس ادیسون
الکساندر گراهام بل
استاد پرهیزگار
سید محمدحسین طباطبایی (علم‌الهدی)
عبدالباسط
خلیج همیشه فارس
پیوندها
*کامپیوتر*
*انبیاء و ائمه اطهار*
امام عصروالزمان
سایت نگاهی به محیط زیست ودفاع از جانداران
قاطی پاطی
بهترین عکس ها و بازی ها
(ثمین)جون
ادگار داويدز
جدید ترین خبر های ورزشی
كانون هواداران استيل اذين
هیئت سه گانه استان قم
افتخار
لحظه های انتظار
..::'' Jok va SmS ''::..
مجله سرگرمی دینو
آرسنال
:: جایی برای با هم بودن::
پلی به گذشته
پیام شادی
سپک تاکرا کرمانشاه
فروشگاه ايروني مارکت
طرفداران بارسا عکس و کلیپ
فن آوری
دانلود همه چی (تحقيق و..)
لبیک :جهاد.ایثار :شهید.جانباز.آزاده
صاحب الامر.ع.
یاران امام
دانلود روز
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM